Trwa ładowanie...
bDHTWBaZ

Notowania

Newsroom Wp – Wszystkie wiadomości

1
25.02.2021 16:27

OLSZTYN
 / 
Lockdown Warmii i Mazur. Będą pozwy do sądu

Przedsiębiorcy z warmińsko-mazurskiego buntują się przeciwko zamykaniu ich regionu, a co za tym idzie, ich biznesów. Chcą złożyć pozew zbiorowy. - Jest to ogromny problem. To oczywiście pewien proces, nic nie dzieje się z dnia na dzień. Niestety, przez taką politykę, brak konsekwencji i brak strategii możemy spodziewać się najgorszego. Nie możemy się dziwić, że nasi przedsiębiorcy chcą być traktowani jak inni w kraju, oczekują też wsparcia - powiedział w programie "Newsroom" Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. - Jeśli tacy restauratorzy otrzymali tylko 5 tys. zł wsparcia i to w pierwszym okresie, w ubiegłym roku wiosną, nie są w stanie przeżyć, bo nie mają możliwości prowadzenia działalności - dodał.

44
25.02.2021 16:05

TURYSTYKA
 / 
Olsztyn strefą wyklętą? Prezydent miasta: chaos, tak nie powinno być

Przedsiębiorcy twierdzą, że Olsztyn jest strefą wyklętą. - Z wielką troską podchodzimy do sytuacji, w jakiej się znajdujemy, jak i obostrzeń, które ogłosił minister zdrowia. Niestety, nie ma ich jeszcze w rozporządzeniu. To na pewno dla naszych przedsiębiorców jest bardzo niekorzystne - powiedział w programie "Newsroom" Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. - Patrząc przez pryzmat szeroko rozumianej turystyki, hotelarstwa, pięknej pogody i możliwości wypoczynku podczas najbliższego weekendu, to mamy informacje od naszych hotelarzy, że poczynili daleko idące kroki, aby ze swoimi usługami wyjść nie tylko do mieszkańców regionu, ale i Polski. Również w ubiegłym tygodniu byli turyści zagraniczni, zostały poczynione zakupy, a nagle hotelarze dowiadują się, że zostaną wyłączeni z możliwości prowadzenia działalności. To kompletny chaos, czegoś takiego nie powinno być - dodał.

1
25.02.2021 15:42

SZKOŁA
 / 
Dostali laptopy do nauki, trafiły do lombardu. Broniarz komentuje

Laptopy przekazane uczniom do nauki zdalnej zostały znalezione w lombardzie. - Sprzęt powinien być własnością szkoły. Jeżeli został wypożyczony dzieciom, a został wykorzystany w zupełnie innym celu, a tym bardziej, że znalazł się w lombardzie, powinna zająć się tym policja, a sprawcy powinni zostać ukarani - powiedział w programie "Newsroom" Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Na szczęście to są incydentalne przypadki, pierwszy, o którym ja słyszałem. Być może zostało to zrobione z ubóstwa, ale nie ulega wątpliwości, że odebrano dzieciom szansę wykorzystania tego sprzętu do celów edukacyjnych. Jestem przekonany, że takie przypadki pozostaną przypadkami incydentalnymi, a odpowiednie służby zajmą się sprawą - dodał.

10
24.02.2021 16:22

PRAWO
 / 
ZUS z większą kontrolą? Projekt zyskał miano "Konfident+"

ZUS ma dostać prawo do informacji o obywatelach, pojawił się zapis o obowiązku informowania o tym, że ktoś nielegalnie przebywa na zwolnieniu lekarskim. Program zyskał miano "Konfident+". - Ja bym nawet powiedziała, że to projekt w sprawie "ustawowego donosiciela". Rzeczywiście pojawił się zapis o uprawnieniu ZUS-u do bardzo szerokiego katalogu informacji dotyczących tak naprawdę każdego. ZUS mógłby pytać o wszystko, nawet o to, czy pieliliśmy w ogródku - powiedziała w programie "Newsroom WP" Eliza Rutynowska, prawniczka FOR. - Wielu prawników zwraca uwagę na niebezpieczeństwo tego, że w tej sytuacji nie obowiązuje choćby tajemnica służbowa, to niepokojące. Może stawiać też w bardzo niekomfortowej sytuacji sąsiadów, ale także członków rodzin - dodała.

12
24.02.2021 16:06

GOSPODARKA
 / 
Sąd stanął po stronie sanepidu. "Ogromny chaos prawny. To bardzo niebezpieczne"

Sądy nie tylko po stronie przedsiębiorców, sanepid też wygrywa. - Pytanie niestety retoryczne: gdzie jesteśmy i przez kogo znaleźliśmy się w stanie tak ogromnego chaosu prawnego? To, że zapadają różne wyroki, ale w przeważającej części korzystne dla przedsiębiorców, wskazuje na to, że problemem stają się obostrzenia wprowadzone rozporządzeniem - powiedziała w programie "Newsroom WP" Eliza Rutynowska, prawniczka FOR. - Zerknęłam na wyrok przyznający rację sanepidowi, natknęłam się tam na bardzo niepokojące stwierdzenie. Sąd uznał, że względy słuszności mogą przeważać nad hierarchią prawa. Moim zdaniem, to bardzo niebezpieczne. To nasz rząd jest odpowiedzialny za to, by w odpowiednich momentach wprowadzać odpowiednie mechanizmy. Takim mechanizmem, przy szerzącej się chorobie zakaźnej, powinien być stan nadzwyczajny, w formie klęski żywiołowej - dodała.

bDHTWBbb
54
24.02.2021 15:36

PANDEMIA
 / 
Lockdown, ale regionalny. Czy to skuteczne?

Trzecia fala pandemii trwa, rząd wprowadza regionalizację obostrzeń. Kolejny, ale miejscowy, lockdown od 27 lutego, dotknie woj. warmińsko-mazurskiego. To zadziała? - Byłem zwolennikiem stref żółtych i czerwonych. Jestem zwolennikiem regionalizacji obostrzeń, bo pozwala to zabezpieczać najciężej dotknięte regiony, pozwala też mieszkańcom i biznesowi przewidzieć konsekwencje, jeśli coś złego dzieje się w regionie - powiedział w programie "Newsroom WP" prof. Andrzej Fal. - Od początku pandemii szukamy złotego środka. Nie tylko Polska, ale każdy kraj na własną rękę i wszystkie kraje razem. W pandemii działa się na zasadzie: krok do przodu, dwa kroki do tyłu, a potem na odwrót. Na razie to się sprawdza i tutaj. Moim zdaniem lockdown to była dobra reakcja na początku, gdy służby musiały się przygotować do działania w tym trybie. Teraz już jesteśmy przygotowani i lepiej nie będziemy, a nie udało się opanować pandemii w zamkniętych obszarach, to problem globalny, więc nie ma wskazań do twardego lockdownu - dodał.

109
18.02.2021 16:26

WIDEO
 / 
Lekarze oburzeni zmianami w systemie wynagrodzeń. Po pandemii strajk? "Są takie plany"

Medycy są zaniepokojeni zapowiedziami likwidacji dodatków dla lekarzy oraz propozycją nowej siatki płac, bo - jak twierdzą - sprowadzi się to do obniżenia wynagrodzeń lekarzy w relacji do przeciętnego wynagrodzenia. - Nie wyobrażam sobie, żebyśmy po pandemii, po wszystkich oklaskach i wyrazach uznania, nagle stanęli przed perspektywą, w której Ministerstwo Zdrowia obniża wszystkim medykom pensje - mówi dr Tomasz Karauda, lekarz Oddziału Chorób Płuc. Jak dodaje, jego marzeniem jest, aby wszystkie siły parlamentarne spotkały się poza światłem kamer i ustaliły strategię dla zdrowia, która będzie najwyższym priorytetem. - Pandemia pokazała, w jak tragicznym miejscu jest nasz system ochrony zdrowia - zwraca uwagę lekarz, podając przykład z liczbą zgonów niezwiązanych z COVID-19. - Jeśli nie ten tragiczny moment pandemii jest momentem refleksji dla nas wszystkich, by przeznaczyć większy procent PKB na ochronę zdrowia, to jaki moment nim będzie? - pyta retorycznie Tomasz Karauda.

67
18.02.2021 15:16

WIDEO
 / 
Koronawirus. Wraca sprawa zamykania granic. Czy powinniśmy się odgrodzić od sąsiadów?

Zdaniem dr. Tomasza Karaudy, lekarza Oddziału Chorób Płuc - tak. - Niech to będzie tylko uzasadniony transfer między granicami - radzi. Ruch handlowy, jak twierdzi, powinien być zachowany, ale turystyczny już nie. - Nie jesteśmy samotną wyspą. Jesteśmy otoczeni sąsiadami, którzy wprowadzają kolejne lockdowny i zamykają kraj - tłumaczy. Zwraca też uwagę na zagrożenia wynikające z nowych odmian koronawirusa - brytyjskiej, która bardzo szybko się rozprzestrzenia, i południowafrykańskiej, która przyczynia się do większej śmiertelności wśród ludzi.

896
18.02.2021 14:46

WIDEO
 / 
Grozi nam ponowny lockdown. "Wszystkie liczby na to wskazują"

- Biorąc pod uwagę założenia, które przyjął rząd, czyli 10 tys. zakażeń dziennie, za półtora tygodnia staniemy przed widmem lockdownu - obawia się dr Tomasz Karauda, lekarz Oddziału Chorób Płuc. Jego zdaniem ściślejsze zamkniecie kraju wydaje się nieuniknione. - Trzeba będzie poszukać tych miejsc, w których gromadzą się ludzie, gdzie transmisja wirusa jest najistotniejsza i od tych miejsc zacząć ponowny lockdown - uważa. - Oby się to nie wydarzyło, ale wszystkie liczby na to wskazują - kończy. Przypomnijmy, w czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 9073 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem.

bDHTWBbh
2K
17.02.2021 16:56

PIENIĄDZE
 / 
Na wsi już jest gorąco. Rząd bierze się za rolników. Z KRUS do ZUS

Rząd szykuje zmiany w KRUS, rolnicy prowadzący działalność gospodarczą słono zapłacą. - To jest nie do przyjęcia, to uderzenie wymierzone w twarz polskich rolników. Ten podwójny KRUS dotyczy rolników, którzy prowadzą drobne przedsiębiorstwa. Wszyscy zostali wrzuceni do jednego worka - powiedział Michał Kołodziejczak, prezes AgroUnii. - Podwyżki KRUS-u i przerzucenie ich na ZUS spowodują, że dobrej, tradycyjnej, lokalnej żywności po prostu nie będzie. Stracą rolnicy, ale i całe polskie społeczeństwo - dodał.

5
17.02.2021 16:50

WIDEO
 / 
Nowa "piątka dla zwierząt". Rolnicy znowu wyjdą na ulice?

Rząd zmienia projekt "piątki dla zwierząt", co sądzą o tym rolnicy? - To powoduje tylko niepokój. Nie tylko u mnie, ale u wielu rolników. Takie działanie spowoduje, że rolnik, który będzie miał do sprzedania krowę, dostanie od państwa 500 zł dopłaty, to nie sprzeda jej na ubój rytualny. W tym samym czasie ubojnie rytualne, które przez wiele lat zdobywały rynki, przestaną funkcjonować. My je stracimy. Jako rolnicy, nie będziemy konkurencyjni z rolnikami z zagranicy - powiedział Michał Kołodziejczak, prezes AgroUnii. - To jest nie do pomyślenia, że poseł Marek Suski wypowiada się z takim lekceważeniem. Trzeba mu powiesić banery, że jest podwójnym zdrajcą. Jeśli ktoś raz się pomyli, to nie oznacza, że chciał źle, może się pomylił. Jednak gdy ktoś robi to drugi raz, to robi to z pełną premedytacją. Tak działa Marek Suski. Bezczelnie chce się przypodobać prezesowi PiS - dodał.

215
17.02.2021 15:59

PIS
 / 
Globalne ocieplenie nie istnieje? Zaskakująca odpowiedź ministra

Czy istnieje coś takiego jak globalne ocieplenie? - Na pewno zmiany klimatu jakieś są, pytanie co je powoduje. Czy powoduje je człowiek, czy to zmiany naturalne. W tej kwestii jest wiele dyskusji - powiedział w programie "Newsroom" wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski. - Nie jestem specjalistą od tej materii, co nie przysłania nam kwestii, że chcemy mieć czystsze powietrze, chcemy likwidować kopciuchy, chcemy, by transport w miastach był jak najbardziej zbiorowy. Pamiętajmy też o zdrowym rozsądku, bo polityka energetyczna najbardziej uderzy w wyborców Prawa i Sprawiedliwości. Jeżeli prawica chce przegrać wybory, to będzie realizowała scenariusz polityki mainstreamu Unii Europejskiej - dodał

3
17.02.2021 15:39

SZKOŁA
 / 
Co z odmrażaniem gospodarki? Wykres jest przerażający

Nie minął tydzień od luzowania obostrzeń, a już szykuje się kolejny lockdown przez wzrost zakażeń? - Podzielam odczucia przerażenia, mnie też chodzą ciarki po plecach. Trudno powiedzieć, co będzie za dwa tygodnie. Dzisiaj nikt rozsądny decyzji nie podejmie. Decyzja na dzisiaj jest taka, że nie ma decyzji. Wracamy do mówienia: ludzie, jeśli się nie opamiętamy, będziemy mieli trzecią falę - powiedział w programie "Newsroom" prof. Andrzej Horban, doradca premiera ds. COVID-19. - Zaostrzać póki co nie będziemy, ale bardziej luzować też nie. Cały czas zastanawiamy się, czy puścić dzieci do szkoły. Kończą się badania dzieci i nauczycieli, pod koniec tygodnia będziemy mieli wyniki. Będziemy mieli też wyniki sekwencji koronawirusa, więc będziemy mądrzejsi, bardzo ważne jest też zbadanie kwestii związanych z brytyjską odmianą koronawirusa - dodał.

bDHTWBbi
87
17.02.2021 14:58

SZCZEPIENIA
 / 
Wesele na wiosnę? Doradca premiera nie ma dobrych informacji

Co z zaplanowanymi weselami, trzeba odwołać? - Wczesną wiosną bym odwołał, późną - to jeszcze do zobaczenia. Punktem kluczowym całej naszej taktyki jest możliwość zaszczepienia ludzi. Od podstaw, po co robimy te obostrzenia, których wszyscy mają już serdecznie dosyć? Otóż istnieje grupa osób, która jest szczególnie narażona na śmierć - powiedział w programie "Newsroom" prof. Andrzej Horban, doradca premiera ds. COVID-19. - Gdy te osoby zostaną zaszczepione, to główny powód trzymania tego typu ograniczeń mija. Wtedy możemy zająć się kolejną grupą, która też umiera, ale relatywnie rzadziej - dodał.

124
16.02.2021 17:03

SZCZEPIONKA
 / 
Paszport dla zaszczepionych? "To tylko kwestia czasu"

Izrael radzi sobie z epidemią. Będzie pierwszym krajem, który wygra z koronawirusem? - Każdy kraj, w którym będzie duża liczba osób posiadających odporność, czyli tych, które przechorowały covid oraz zostały zaszczepione, będzie naturalnie wygaszał epidemię - powiedział w programie "Newsroom" dr Marek Posobkiewicz, były szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Był też pytany o benefity dla zaszczepionych i specjalny paszport immunologiczny. - Myślę, że to tylko kwestia czasu, gdy obywatele Polski, ale i innych krajów, będą dostawali takie dokumenty, które umożliwią przemieszczanie się między krajami. Może to być dokument elektroniczny, ważne, by było to łatwe do zweryfikowania - powiedział.

454
16.02.2021 16:28

PIENIĄDZE
 / 
Księża na etacie w KAS, zarabiają ponad 6 tys. zł. Ojciec Gużyński komentuje

Krajowa Administracja Skarbowa zatrudnia księży, zarabiają powyżej średniej krajowej. - To nie wymaga szerokiego komentarza czy tłumaczenia, tak nie powinno być. A wewnątrz Kościoła musimy nauczyć się pilnować tych obszarów, które są narażone na różnego rodzaju nadużycia, a w szczególności jeśli chodzi o bezpieczeństwo dzieci i chronienie ludzi przed przestępcami w sutannach - powiedział w programie "Newsroom" o. Paweł Gużyński, Dominikanin. Był też pytany o to, czy Kościół powinien być weryfikowany przez wiernych. - Niekoniecznie. Patrząc w perspektywie historycznej na to, jak Kościół zdobywał pieniądze, to jest to sprawa skomplikowana i złożona. Jednak kongres katoliczek i katolików przygotowuje druk o jawności i transparentności. Jawność i transparentność, o to się musimy postarać, musimy mieć dobre procedury. Koniec tej kultury ukrywania - dodał.

13
16.02.2021 15:46

WIDEO
 / 
Sanepid tylko wlepia mandaty? Były szef GIS: "To nie prawda, inspekcja walczy z epidemią"

Służby powinny zaostrzyć działania związane z karaniem za łamanie covidowych przepisów? - Nikt normalny nie lubi kogoś karać. Jeśli czyjaś potrzeba władzy opiera się na tym, że lubi karać innych, to może być chorobliwa chęć. Myślę, że wszyscy pracownicy inspekcji są skupieni na tym, by uspokoić sytuację epidemiczną w kraju - powiedział w programie "Newsroom" dr Marek Posobkiewicz, były szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego. - Jeżeli ktoś jest źle nastawiony i śmieje się ze słabości systemu, no to się śmieje. Jeżeli ktoś patrzy na sprawę odpowiedzialnie, to nie będzie się śmiał ze służb. Pracownicy inspekcji nie tylko chodzą z bloczkami i wypisują mandaty. Cały czas obserwują ogniska koronawirusa i robią wszystko, by przerwać jego transmisję - dodał.

11
16.02.2021 15:18

GIS
 / 
Odmrożenie gospodarki było błędem? Były szef GIS odpowiada

Rząd pospieszył się, odmrażając kolejne sektory gospodarki w połowie lutego? - Musimy wracać do normalnego życia. Jeżeli nie będziemy odmrażali gospodarki, jeżeli ludzie nie będą pracować, nie będą mieli z czego żyć i będziemy gospodarczo odstawać od innych państw - powiedział w programie "Newsroom" dr Marek Posobkiewicz, były szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego. - Z jednej strony ważne jest stopniowe wracanie do normalności, a z drugiej - odpowiedzialność przedsiębiorców, ale także klientów, społeczeństwa - dodał. Był też pytany o sytuację z Krupówek i innych miejsc w Polsce. - Bardzo ważne jest bezpieczne zachowanie się. Samo stanie na świeżym powietrzu, zjeżdżanie po stokach narciarskich czy minięcie się na parkingu nie jest niebezpieczne. Jednak jeśli ludzie sami nie podejdą do tego poważnie, to strzelą sobie w kolano - odparł były szef GIS.