Trwa ładowanie...
Notowania

Newsroom Wp – Wszystkie wiadomości

Ceny mieszkań będą spadać? Ekspert studzi nadzieje
116
09.02.2022 10:50

MIESZKANIA
 / 
Ceny mieszkań będą spadać? Ekspert studzi nadzieje

Czy podwyżka stóp procentowych sprawi, że ceny mieszkań będą spadać? Marcin Krasoń, analityk Obido.pl, podkreśla, że na ceny mieszkań wpływa wiele czynników, a te związane z popytem i ratami kredytów są nieco mniej zależne. - Jest bardzo dużo osób z zapasem gotówki na rynku, które kupują za nią mieszkania. Kredytobiorcy stanowią tylko część grupy popytowej - mówił ekspert w programie "Newsroom WP". Podkreślił też, że choć raty kredytów rosną, to zarazem rosną też wynagrodzenia Polaków. Gość WP podkreślał też, że popyt utrzymuje się na wysokim poziomie, tak samo jak koszty budowy, dlatego dziś nie należy spodziewać się spadku cen mieszkań. - Na dodatek na to wszystko wpływają spowolnienia w formalnościach. Nie dość, że brakuje działek pod budowy, bo miasta nie są z gumy, to jeszcze formalności przez pandemię się wydłużyły - punktował Marcin Krasoń. Dlatego ceny mieszkań w 2022 r. będą nadal rosły, szczególnie, że będzie to rok naznaczony wysoką inflacją.

Stopy procentowe w górę po raz piąty. "Dla niektórych kredyt na mieszkanie będzie niemożliwy"
30
09.02.2022 10:24

BANKI
 / 
Stopy procentowe w górę po raz piąty. "Dla niektórych kredyt na mieszkanie będzie niemożliwy"

Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny zdecydowała się podnieść stawkę stóp procentowych. - O ile jest to dobra wiadomość dla osób chcących oszczędzać pieniądze na przykład w bankach czy na obligacjach, bo jest szansa na wzrost oprocentowania, to niestety dla kredytobiorców jest to kolejne uszczuplenie portfeli - mówił w programie "Newsroom WP" Marcin Krasoń, analityk Obido.pl. Zwrócił uwagę, że banki aktualizują oprocentowanie co trzy miesiące lub nawet co pół roku. Dlatego dotychczasowe podwyżki będą się kumulować. - Żeby to pokazać na liczbach, to można wziąć przeciętny kredyt w wysokości 300 tys. zł na 25 lat. Biorąc pod uwagę podwyżki stóp od jesieni, to niestety rata kredytowa wzrosła od 1,3 tys. zł na 1850 zł. A to oznacza wzrost o 550 zł w skali każdego miesiąca - wyliczał ekspert. Marcin Krasoń zaznaczył też, że wszystko wskazuje na to, że to nie koniec podwyżek stóp, a już dziś zdolność kredytowa Polaków spadła o około 30 proc.

Stali się dworcem i omijają zakaz handlu. "Solidarność" idzie do Inspekcji Pracy
53
08.02.2022 13:32

SOLIDARNOŚĆ
 / 
Stali się dworcem i omijają zakaz handlu. "Solidarność" idzie do Inspekcji Pracy

Pomysłowość sieci handlowych w omijaniu zakazu sieci handlowych nie ma granic. Niektóre sklepy otworzyły się jako dworce czy czytelnie, aby sprzedawać w ostatni dzień tygodnia. - Uwaga ogólna: większość placówek dostosowała się do obecnych ograniczeń - zaznaczył w programie "Newsroom WP" Marek Lewandowski, rzecznik "Solidarności". Natomiast sklepy, które wymyśliły kolejne sposoby na obchodzenie ograniczenia handlu, związkowcy zgłoszą do służb państwowych. - Mogę oficjalnie powiedzieć, że przygotowywane są pisma. Zwrócimy się do Państwowej Inspekcji Pracy o kompleksową kontrolę sieci Intermarche - zapowiedział związkowiec. Marek Lewandowski zarazem nie uważa, że było duże zapotrzebowanie na otwarte sklepy w niedziele, gdyż Polacy przyzwyczaili się do tej regulacji.

Polski Ład uderza w samotnych rodziców. "Mam czwórkę dzieci i nie widzę, bym coś tracił"
13
08.02.2022 12:56

SOLIDARNOŚĆ
 / 
Polski Ład uderza w samotnych rodziców. "Mam czwórkę dzieci i nie widzę, bym coś tracił"

Polski Ład zostaje, a minister finansów Tadeusz Kościński odchodzi. Jak ocenia to "Solidarność"? - Nas sprawy personale nie interesują - stwierdził w programie „Newsroom WP” Marek Lewandowski, rzecznik "S". - Przypomnę jeszcze raz, co jest generalną zasadą Polskiego Ładu, o którą postulowała "Solidarność". […] Do tej pory mieliśmy tak, że wszyscy pracujący na etatach byli obciążani wszystkimi daninami publiczno-prawnymi. Natomiast osoby bardzo majętne, często prowadzące działalność gospodarczą, ze względu na różne ryczałty, ulgi i możliwości, płaciły dużo mniej - zaznaczył i dodał, że dzięki Polskiemu Ładowi w końcu uda się częściowo wyrównać te dysproporcje. Błędy reformy podatkowej nazywa "chorobami wieku dziecięcego", które z czasem uda się wyeliminować. Gość WP przyznał też, że program gospodarczy miał poprawić notowania Prawa i Sprawiedliwości.

W handlu brakuje dziesiątek tysięcy pracowników. "Z nadzieją patrzymy na rozwój technologii"
13
08.02.2022 11:02

SOLIDARNOŚĆ
 / 
W handlu brakuje dziesiątek tysięcy pracowników. "Z nadzieją patrzymy na rozwój technologii"

Czy przez ograniczenia handlu w niedziele Polacy przerzucą się na zakupy z dostawą do domu? - Dziś jest potwornie ciężko znaleźć ludzi do firm kurierskich. Ze względu na boom zakupowy w internecie brakuje tam zwyczajnie ludzi - mówił w programie "Newsroom WP" Marek Lewandowski, rzecznik NSSZ "Solidarność". Nasz gość wskazał też, że w handlu również jest przeszło 160 tys. wakatów. - Więc z wielką nadzieją patrzymy na rozwój technologii, jak kasy bezobsługowe, czy nawet sklepy bezobsługowe - tłumaczył. - Na dziś mamy poważny problem i z przepracowaniem, i z czasem pracy, i z epidemią - wyliczał.

Polska wytrwa kolejny lockdown? Prof. Orłowski: Wojny też przetrwaliśmy, ale koszt będzie ogromny
25
29.11.2021 11:30

PANDEMIA
 / 
Polska wytrwa kolejny lockdown? Prof. Orłowski: Wojny też przetrwaliśmy, ale koszt będzie ogromny

Polska gospodarka wytrzyma kolejny lockdown? - Musi przetrwać, przetrwała i wojny. Pytanie, jakie straty będą z tego powodu. Rząd, nie bez racji, mówi: cieszcie się, przetrwaliśmy, bezrobocie nie wzrosło. Problem polega na tym, że to wszystko stało się za cenę ogromnego zadłużenia. Kolejny lockdown skutkowałby kolejnym drastyczny wzrostem zadłużenia, które i tak stale rośnie, bo nie mamy podjętych działań, które by ten proces kończyły - powiedział w programie "Newsroom" ekonomista prof. Witold Orłowski. - Konsekwencje za każdym razem będą bardzo groźne. Istota problemu nie polega na tym, o ile niższy będzie wzrost PKB, jeśli wejdzie lockdown. Istota problemu polega na tym, jak wielki będzie stan zadłużenia i cena, jaką zapłacimy lokalnie lub globalnie w postaci kryzysu - dodał.

Tarcza antyinflacyjna. Prof. Orłowski: Prąd i gaz i tak zdrożeją
65
29.11.2021 11:08

PRĄD
 / 
Tarcza antyinflacyjna. Prof. Orłowski: Prąd i gaz i tak zdrożeją

Tarcza antyinflacyjna wytrzyma napór inflacji, czy może się pod nim ugnie? - Te określenia same sugerują odpowiedź. Jak idzie się na walkę ze smokiem, mając tarczę i miecz, to tarcza przez pewien czas może smoka powstrzymać, ale jeśli rycerz nie użyje miecza i nie zabije smoka, to tarcza nie pomoże, choćby nie wiadomo jak mocna była. A smok jest ogromny i bardzo silny - powiedział w programie "Newsroom" ekonomista prof. Witold Orłowski. - Do tej pory NBP miał wątpliwości, cały czas jeszcze twierdzi, że może to samo odleci, może w połowie przyszłego roku. Z inflacją jest tak, że sama nie spada, sama potrafi się rozkręcać, ale nie znikać. Niezależnie od tego jak mocna będzie tarcza, to jest ona tylko na jakiś czas, jest też niepełna, bo dotyczy tylko części inflacji, związanej z paliwami w gruncie rzeczy, natomiast problemem Polski, o czym mówię od miesięcy, jest presja inflacyjna - dodał.

Tarcza antyinflacyjna. "Projekt, którego nie ma"
10
24.11.2021 15:06

OPOZYCJA
 / 
Tarcza antyinflacyjna. "Projekt, którego nie ma"

Jak opozycja zagłosuje w sprawie ustawy antyinflacyjnej? - Rozmawiamy o rzeczach i projektach, których nie ma. Projekt o przedsiębiorcach, którzy mają sprawdzać swoich pracowników, jest projektem, który nie wpłynął. Zniknął, nie ma go. Projekt tarczy antyinflacyjnej, to projekt, o którym się mówi, ale nie ma go. Jak go zobaczymy, to powiemy - powiedziała w programie "Newsroom" Izabela Leszczyna z Koalicji Obywatelskiej. - Jedno jest pewne, prezes Glapiński i premier Morawiecki doprowadzili w Polsce inflację do tak wysokiego poziomu, jak prawie nigdzie w Unii Europejskiej. Jesteśmy państwem z jedną z najwyższych inflacji, a to ma przyczyny nie tylko zewnętrzne, ale i wewnętrzne. To jest 6 lat rządów PiS - dodała posłanka.

Nauczyciele chcieli rozmawiać z Przemysławem Czarnkiem. "Minister nas okłamał"
350
19.11.2021 13:23

WIDEO
 / 
Nauczyciele chcieli rozmawiać z Przemysławem Czarnkiem. "Minister nas okłamał"

Związek Nauczycielstwa Polskiego miał spotkać się z ministrem Czarnkiem. Do spotkania nie doszło. - Nie my wyznaczyliśmy termin 18 listopada, tylko pan minister - zwraca uwagę Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZNP. Zauważa jednak, że odbyło się spotkanie u prezydenta Andrzeja Dudy. - Rzecz też niezwykła, dlatego że organizacja, którą reprezentuję, wspólnie z Forum, dokładnie 1 lipca wystosowaliśmy prośbę do pana prezydenta, czekaliśmy 107 dni, no i w 107. dniu pan prezydent spotyka się z „Solidarnością” – mówi Baszczyński. - Wczoraj minister Czarnek na antenie Jedynki Polskiego Radia informuje, że teraz rozmowy będą z poszczególnymi związkami zawodowymi. Ja już nie mówię, że to jest odwrócenie pojęcia dialogu społecznego, ale to wszystko jest postawione na głowie. Nie ma gorszej rzeczy, jeżeli pierwszy nauczyciel, osoba, do której powinniśmy mieć zaufanie, wprowadza nas wszystkich w błąd – twierdzi Baszczyński w programie "Newsroom" WP.

Inflacja zjada oszczędności. W co warto ulokować pieniądze?
766
05.11.2021 17:29

INWESTYCJE
 / 
Inflacja zjada oszczędności. W co warto ulokować pieniądze?

W co zainwestować pieniądze, gdy inflacja galopuje? Warto w ogóle teraz inwestować? - Jeżeli 20 tysięcy złotych to są nasze jedyne oszczędności, to nie nadają się do inwestowania, bo każdy powinien mieć poduszkę finansową, która ma służyć w razie kłopotów z pracą, zdrowiem, rodziną czy miejscem zamieszkania. Właśnie to jest największy problem z inflacją, że większość Polaków, która ma oszczędności, to jest właśnie 10, 20 czy 30 tysięcy złotych i nie za bardzo jest z tym co zrobić, więc te pieniądze są zżerane przez inflację - powiedział w programie "Newsroom" Maciej Samcik, autor bloga "Subiektywnie o finansach". - To, co można zrobić, to mimo wszystko znaleźć bank, który coś płaci za lokatę. To przed inflacją nie uchroni, ale zawsze lepiej mieć te kilkadziesiąt złotych więcej. A druga rzecz, to obligacje Skarbu Państwa. Jeżeli ktoś może sobie pozwolić zamrozić taką gotówkę na 3-4 lata, to można na tym te 6-7 procent zarobić. Obligacje są co najmniej 4-letnie, ale po 3 latach już można je sprzedać z zyskiem - dodał.

Pracodawca dowie się, czy jesteś zaszczepiony. "To ułatwi funkcjonowanie na rynku"
151
03.11.2021 11:59

FIRMA
 / 
Pracodawca dowie się, czy jesteś zaszczepiony. "To ułatwi funkcjonowanie na rynku"

Rząd zapowiada przyspieszenie prac nad projektem ustawy, który pozwoli dowiedzieć się pracodawcy, czy pracownik jest zaszczepiony. - Dzisiaj widzimy, że rzeczywistość gospodarcza wyprzedza rzeczywistość prawną czy ustawodawczą. Pracodawca nie ma jakiegokolwiek obowiązku, jakiegokolwiek prawa, jakiejkolwiek podstawy prawnej, aby weryfikować, czy dany pracownik jest zaszczepiony - mówił w programie "Newsroom" WP adwokat Piotr Walczak. - Z drugiej strony istnieją przepisy, które nakładają na pracodawcę obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy wobec pracownika. Pracodawca jest także zobligowany do tego, aby dbać o życie i zdrowie pracownika - zwrócił uwagę. Jakie firmy powinny mieć informację o szczepieniu pracownika? - Mówimy o takich branżach, gdzie pracownik ma dużą styczność z innymi osobami, z innymi pracownikami, czy też klientami. Chodzi tutaj choćby o gastronomię, o branżę hotelarską, turystyczną, czy nawet fabrykom - wylicza mecenas Walczak. - W dużej mierze te przepisy ułatwiłyby pracodawcom funkcjonowanie na rynku - ocenia nasz gość.

Pawłowicz nawołuje do polexitu? Belka: Zostaniemy w Unii, ale bez pieniędzy i przywilejów
199
22.10.2021 10:57

KRYSTYNA PAWŁOWICZ
 / 
Pawłowicz nawołuje do polexitu? Belka: Zostaniemy w Unii, ale bez pieniędzy i przywilejów

"Wycofajmy się z tego interesu. Nie ma dla Polski kasy, Polska nie ma długu" - napisała sędzia TK Krystyna Pawłowicz na Twitterze, sugerując, że Polska powinna wystąpić z Unii Europejskiej. - Muszę komentować jakieś skrajne, zupełnie nieodpowiedzialne wystąpienia. Jest po prostu smutne, że taka osoba pełni tak istotną funkcję, czyli członka Trybunału Konstytucyjnego. Te wypowiedzi są kompromitujące ją, Polskę i cały ten obóz rządzący - powiedział w programie "Newsroom" prof. Marek Belka. - Nie ma w Unii Europejskiej procedury wyrzucenia z tego klubu, natomiast Polska może stać się takim zombie we Wspólnocie. Będzie pozbawiona funduszy, ale i różnego rodzaju przywilejów związanych ze wspólnym rynkiem, będzie pozbawiona prawa głosu. Gdzieś tam będziemy się krzątać po kątach, zanieczyszczając atmosferę. Tego się obawiam - dodał.

Elektrownia atomowa w Polsce. Apel ministrów o pieniądze z UE
63
12.10.2021 15:26

PRĄD
 / 
Elektrownia atomowa w Polsce. Apel ministrów o pieniądze z UE

Apel polskich władz w sprawie energii jądrowej. - Chodzi o to, żeby była możliwość finansowania energetyki jądrowej ze środków europejskich. Mamy trzy podstawowe i stabilne źródła energii, to jest gaz, węgiel i atom. Od węgla odchodzimy ze względu na CO2 i ten para podatek, więc musimy się na coś przestawić. Gaz jest problemem o tyle, że dywersyfikacja, czyli bezpieczeństwo, jest bardzo istotne. Nie możemy się uzależnić od Rosji. A poza tym, gaz również emituje CO2. Najczystszą energią są elektrownie atomowe, ja jestem bardzo dużym entuzjastą energii jądrowej - powiedział w programie "Newsroom" Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska.

Wzrost akcyzy. Lobby upadło? "Determinacja rządu. Jest gotów na starcie"
12
11.10.2021 17:38

PODATKI
 / 
Wzrost akcyzy. Lobby upadło? "Determinacja rządu. Jest gotów na starcie"

Od przyszłego roku akcyza na alkohol i papierosy ma wzrosnąć. To oznaka, że upadło lobby, które działało na rzecz taniego alkoholu? - Myślę, że rząd jest tak zdeterminowany, iż jest gotów wyjść na ubitą ziemię w starciu zarówno z producentami wódki, jak i z producentami piwa - powiedział w programie "Newsroom" były szef PARPA Krzysztof Brzózka. - W Polsce od dłuższego czasu toczy się wojna pomiędzy piwem a wódką, ponieważ podatek akcyzowy od alkoholu jest nierówny dla poszczególnych napojów alkoholowych. I to jest błąd naszego systemu. Warto pamiętać, że tę wojnę można zostawić na boku, jeśli podejmie się arbitralną decyzję dotyczącą standardowej ilości alkoholu. W praktyce, nie bawimy się, czy zawartość piwa w piwie to jest 50 czy 100 procent, bo to łatwe do obejścia zasady. Najprostszą zasadą byłoby opodatkowanie czystego alkoholu w każdym napoju alkoholowym. Czyli piwo o zawartości 6 procent alkoholu byłoby dwa razy droższe od tego, które ma 3 procent alkoholu - dodał.

Akcyza w górę. Zdrożeje alkohol i papierosy. "Rządowi w ogóle nie chodzi o zdrowie"
83
11.10.2021 10:12

PAPIEROSY
 / 
Akcyza w górę. Zdrożeje alkohol i papierosy. "Rządowi w ogóle nie chodzi o zdrowie"

Od nowego roku akcyza na alkohol i papierosy ma wzrosnąć. - To jest krok w dobrą stronę, ale trzeba mieć świadomość, że z całą pewnością nie jest to krok w interesie zdrowia publicznego, ponieważ nadal będzie różnicowany czysty alkohol zawarty w piwie, winie czy wódce - powiedział w programie "Newsroom" były szef PARPA Krzysztof Brzózka. - Pomijając już fakt, że podwyżka jest raczej symboliczna, bo w przypadku butelki wódki będzie to wzrost o około 1,20 zł, to jakaś droga jest wytyczona, chociaż ta droga jest naprawdę bardzo słaba. Bo owszem wódka 1,20 zł podwyżki, ale w przypadku puszki piwa to już jest 5 groszy. Nie wierzę, że rząd przejmuje się naszym zdrowiem w przypadku alkoholu. Informacje o tym, że cena alkoholu musi wzrosnąć, słane były przynajmniej od 6-7 lat. Nigdy Ministerstwo Finansów nie było na to otwarte - dodał.

Raty kredytów w górę. RPP podniosła stopy procentowe. Ekspert wylicza kwoty
160
07.10.2021 10:03

KREDYT
 / 
Raty kredytów w górę. RPP podniosła stopy procentowe. Ekspert wylicza kwoty

W środę RPP podjęła decyzję o podwyższeniu stopy referencyjnej NBP o 0,4 pkt proc., tj. do poziomu 0,50 proc. Co to oznacza w praktyce? - To będzie miało duży wpływ na nasze finanse. Jeżeli spojrzymy na statystycznego kredytobiorcę, który ma kredyt w złotych, to rata - uśredniając - powinna wzrosnąć o około 35 złotych miesięcznie. Docelowo wzrośnie o tyle, bo to też nie jest tak, że rata będzie wyższa już od dziś. Aktualizacja oprocentowania zwykle trochę trwa - miesiąc, dwa, trzy. Maksymalnie kilka miesięcy - powiedział w programie "Newsroom" Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments. - Oczywiście zwykle tak jest z tymi danymi uśredniającymi, że mało kto dokładnie tyle zarabia i mało kto ma dokładnie taki kredyt. Dlatego warto pokazać przykład, który każdy może odnieść do siebie. Jeżeli zadłużyliśmy się na 25 lat, to na każde 100 tysięcy złotych pożyczonego kapitału musimy spodziewać się, że w konsekwencji tej podwyżki stóp procentowych, nasza miesięczna rata wzrośnie o około 20 zł. Czyli jeśli mamy kredyt na 200 tysięcy złotych, to rata wzrośnie o około 40 złotych, przy 300 tysiącach będzie to 60 złotych i tak dalej. Co paradoksalne, podniesienie stóp procentowych umocniło złotego, dlatego na przykład osoby mające kredyty we frankach będą miały nieco niższą ratę, bo frank potaniał wobec złotego - dodał.

Paliwo powyżej 6 zł? "To tylko kwestia czasu"
41
06.10.2021 12:01

BENZYNA
 / 
Paliwo powyżej 6 zł? "To tylko kwestia czasu"

Ceny paliw już zbliżają się do 6 zł za litr. Kiedy ta bariera zostanie przełamana? - To już tylko kwestia czasu. Co ciekawe, na razie jeszcze ropa nie drożeje tak mocno, jak węgiel czy gaz. Kartel OPEC, który ma dość silną pozycję na tym rynku, utrzymuje produkcję na wystarczająco wysokim poziomie, aby te ceny nie poszły do góry. Ale to też nie jest wykluczone, że te wzrosty jeszcze przed nami po prostu - powiedział w programie "Newsroom" Bartłomiej Derski, ekspert wysokienapiecie.pl.

Protest medyków. Dwugłos w sprawie negocjacji. Rzecznik MZ: Jesteśmy coraz bliżej
18
06.10.2021 10:05

STRAJK
 / 
Protest medyków. Dwugłos w sprawie negocjacji. Rzecznik MZ: Jesteśmy coraz bliżej

Dwugłos w sprawie medyków. Rząd zapewnia, że choć rozmowy trwają, to strony są coraz bliżej porozumienia. Z kolei protestujący medycy twierdzą, że do porozumienia jest coraz dalej. - Rozmowy mają to do siebie, że z każdym dniem jest się coraz bliżej, ale każda strona ma subiektywne podejście do tego, jak blisko porozumienia jesteśmy. To nie jest tak, że my w ciągu 2-3 dni osiągniemy konsensus - powiedział w programie "Newsroom" Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. - Oczywiście strona protestująca chciałaby, abyśmy jak najszybciej uzgodnili całość postulatów, a najbardziej, żebyśmy przyjęli wszystkie te postulaty, które komitet protestacyjny nam przedstawił. Od początku powtarzamy, że te postulaty są postulatami zaporowymi. Usiedliśmy do stołu po to, by każda strona mogła zejść z tych swoich granicznych wartości, do miejsca, w którym zbliżymy się do kompromisu. Czy jutro osiągniemy to porozumienie? Chciałbym i chciałby tego minister Niedzielski - zapewnił rzecznik resortu zdrowia.