Trwa ładowanie...
bEDebWdh
Notowania

Newsroom Wp – Wszystkie wiadomości

Szturm Polaków na długi weekend. W tych miejscowościach noclegu nie znajdziesz
2
01.06.2021 15:23

HOTELE
 / 
Szturm Polaków na długi weekend. W tych miejscowościach noclegu nie znajdziesz

- To właściwie pierwszy długi weekend, odkąd odmrożone zostały noclegi, dlatego Polacy ruszyli szturmem na pobyty w różnych miejscach w Polsce - opowiadała Anna Kryjer z serwisu Nocowanie.pl. Gdzie zatem trudno o nocleg? Boże Ciało 2021 i wynikający z niego długi weekend Polacy chcą spędzić przede wszystkim w górach. Jak tłumaczyła ekspertka w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski zdobyć pokój na południu Polski to trudne zadanie.

Nadchodzi długi weekend. Tam znajdziesz pokój na ostatnią chwilę, pustki w hotelach
173
01.06.2021 13:46

HOTELE
 / 
Nadchodzi długi weekend. Tam znajdziesz pokój na ostatnią chwilę, pustki w hotelach

Polacy ruszyli szturmem do znanych miejscowości wypoczynkowych na pierwszy długi weekend, w którym mogą działać hotele. Są jednak w Polsce lokalizacje, o których mało który wczasowicz wie, a mają sporo do zaoferowania. - Mogę polecić takie kierunki, jak, chociażby, Roztocze, okolice Zwierzyńca czy Suśca - poleca Anna Krygier z serwisu Nocowanie.pl. Noclegi można znaleźć również w dużych miastach. - W związku z tym, że dużo osób szuka pokojów w górach, to myślę, że dużo miejsc dla naszych turystów będzie jeszcze nad morzem - dodaje eksperta w programie "Newsroom" WP. Znalezienie pokoju na ostatnią chwilę jest zatem możliwe.

Otwarcie restauracji. Prof. Simon sceptyczny: Może być bardzo dużo zakażeń
27
28.05.2021 14:34

WIDEO
 / 
Otwarcie restauracji. Prof. Simon sceptyczny: Może być bardzo dużo zakażeń

Od 28 maja w restauracji można zjeść także wewnątrz, obowiązuje limit do 50 proc. miejsc. To bezpieczne? - Z przyjemnością bym poszedł, ale oczywiście na zewnątrz. Nie bardzo odpowiada mi siedzenie w za gęstych pomieszczeniach. Nawet w okresie maksymalnych obostrzeń byłem zwolennikiem otwartych ogródków, bo restauracje i kawiarnie muszą jakoś funkcjonować, według mnie zakazywanie tego było zbyt skrajne. Teraz trzeba trochę poluzowywać, ale delikatnie - powiedział w programie "Newsroom" prof. Krzysztof Simon. - Przez dwa tygodnie mieliśmy trochę spokoju z pacjentami, ale już od kliku dni znowu zaczyna przychodzić po 2-3 pacjentów dziennie. Głównie starszych, którzy się nie zaszczepili. Jest to przykre, bo wiadomo, że 20 proc. z nich umrze. Każda decyzja o luzowaniu obostrzeń wymaga dwutygodniowej obserwacji, bo taki jest naturalny cykl rozwoju wirusa. Jeśli w restauracji jest 10 stolików, jest przewiew, wentylacja i dystans, to jest w miarę rozsądne. Ale jeśli w zamkniętym klubie siedzi 40 osób, po alkoholu, całują się i ściskają, chuchają sobie w nos, to zakażeń będzie bardzo dużo - dodał.

Luzowanie obostrzeń uzależnione od akcji szczepień. Dr Sutkowski komentuje pomysł
14
27.05.2021 15:58

KORONAWIRUS
 / 
Luzowanie obostrzeń uzależnione od akcji szczepień. Dr Sutkowski komentuje pomysł

Rząd próbuje przekonywać Polaków do szczepień. Jednym z nowych pomysłów jest loteria dla osób zaszczepionych. A może, zamiast tego, zawrzeć kontrakt społeczny i luzować obostrzenia wraz ze wzrostem procentu osób zaszczepionych? - Myślę, że byłoby ciężko ustalić do końca strony tego kontraktu - komentuje dr Michał Sutkowski. - Ale myślę, że ten kontrakt, choć niezapisany, istnieje - ocenia gość programu "Newsroom" WP.

Majątek rodzin polityków powinien zostać upubliczniony? "Nie miałbym z tym problemu"
7
27.05.2021 15:24

POLITYKA
 / 
Majątek rodzin polityków powinien zostać upubliczniony? "Nie miałbym z tym problemu"

Czy majątek rodzin polityków powinien być ujawniany w oświadczeniach? - Nie miałbym z tym problemu - mówi w programie "Newsroom" WP Jan Strzeżek, rzecznik Porozumienia. - Ale wychodzę z założenia, że to powinno być przedmiotem daleko idącej dyskusji - dodaje. Poseł KO Dariusz Joński również nie ma nic przeciwko temu pomysłowi. - Każdy polityk, który wchodzi do polityki i przepisuje nagle majątek na osoby trzecie, powinien to upublicznić - stwierdził. Nawiązał w ten sposób do głośnej publikacji Wirtualnej Polski, której dziennikarze ujawnili, że majątek premiera Mateusza Morawieckiego i jego żony wynosi przynajmniej 40 mln złotych.

bEDebWdj
Rząd zachęca do szczepień loterią. Dr Sutkowski przekonuje, że w popularyzację powinniśmy włączyć się wszyscy
203
27.05.2021 14:57

LOTERIA
 / 
Rząd zachęca do szczepień loterią. Dr Sutkowski przekonuje, że w popularyzację powinniśmy włączyć się wszyscy

Zaszczepieni będą mogli wygrać nagrody w loterii państwowej, która wystartuje od lipca. Co jeszcze może zrobić rząd, aby zachęcić Polaków do szczepień? Dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych podkreśla, że piłka leży teraz już nie tylko po stronie rządu, ale także m.in. ministerstw, przedsiębiorstw, związków wyznaniowych, organizacji pozarządowych i samorządów - Myślę, że wszyscy z wymienionych są świadomi, potrzeby szczepień. Więc powinni zapytać siebie, co zrobili, aby do nich zachęcić – stwierdził gość programu "Newsroom" WP.

Pozwy za lockdown. Przedsiębiorcy dostaną pieniądze? Mec. Dubois: Rząd zrobi wszystko, żeby nie płacić
42
26.05.2021 15:06

ODSZKODOWANIE
 / 
Pozwy za lockdown. Przedsiębiorcy dostaną pieniądze? Mec. Dubois: Rząd zrobi wszystko, żeby nie płacić

Przedsiębiorcy składają pozwy zbiorowe, domagają się od państwa odszkodowań za lockdown. - Mam nadzieję, że przedsiębiorcy dostaną pieniądze, ale rząd zrobi wszystko, by nie dostali. Otrzymaliśmy odpowiedzi prokuratorii generalnej na te pozwy, jesteśmy na etapie zapoznawania się z nimi, na razie argumentacja nas nie przekonuje. Widzimy wolę, by pokrzywdzeni nie dostali pieniędzy, będziemy walczyć do końca przed sądem, by stało się inaczej - powiedział w programie "Newsroom" mec. Jacek Dubois, adwokat i członek Trybunału Stanu. - Gdyby nasze argumenty zostały uznane, to zostałoby jasno stwierdzone, że organy rządzące naruszyły konstytucję, co wiązałoby się z odpowiedzialnością na różnych szczeblach. Uważamy, że przepisy dotyczące lockdownu zostały wydane niezgodnie z konstytucją. Przyznanie się do tego, co twierdzimy w pozwie, byłoby przyznaniem się do winy. Rząd będzie robił wszystko, żeby do rzeczy oczywistych się nie przyznać - dodał.

Wakacyjna żyła złota, nawet 10 tys. zł w miesiąc. Jak to zrobić?
71
25.05.2021 17:29

NIERUCHOMOŚCI
 / 
Wakacyjna żyła złota, nawet 10 tys. zł w miesiąc. Jak to zrobić?

Każdy, kto ma dom czy mieszkanie, w tym roku może sporo zarobić. - To ogromna szansa dla tysięcy właścicieli domków letniskowych i apartamentów. Ten sezon może być prawdziwą żyłą złota dla każdego, kto zdecyduje się na wynajem okazjonalny. W pandemii turyści wybierają noclegi w ustronnych miejscach, gdzie mogą spędzić czas ze znajomymi, gdzie jedzenie przygotowuje się na własną rękę - powiedziała w programie "Newsroom" Anna Kryjer z portalu nocowanie.pl. - Właściciele nieruchomości z widokiem na morze mogą liczyć na bardzo szybkie wynajęcie nieruchomości, ale nie jest to reguła. Obserwujemy, że turyści, choć głównie wybierają najbardziej popularne kierunki, decydują się także na miejsca nie do końca znane. Szukają odosobnienia, kontaktu z naturą. Bardzo duży potencjał widzimy także wśród nieruchomości, które są daleko od popularnych kurortów. Jeśli mowa o cenach, domek zwykle wynajmowany jest w kwotach od 60 do 80 zł za osobę, oczywiście cena jest uzależniona od luksusowości takiego domku. W przypadku 5-osobowej nieruchomości, spokojnie można ją wynająć za 300 zł za dobę, nawet jeśli wynajem będzie połowiczny, w skali miesiąca można zarobić blisko 10 tysięcy złotych - dodała.

Wakacje 2021. Czy zapłacimy więcej za zagraniczne wycieczki?
73
21.05.2021 16:13

WAKACJE
 / 
Wakacje 2021. Czy zapłacimy więcej za zagraniczne wycieczki?

Zbliżają się wakacje, rządy większości państw na ich czas luzują obostrzenia związane z turystyką. Czy Polacy powinni spodziewać się gwałtownych podwyżek cen np. wywołanych przez zasady reżimu sanitarnego? - Ceny są tak naprawdę porównywalne do tych z lat ubiegłych - zapewniła w programie "Newsroom" WP Agata Biernat z serwisu Wakacje.pl. Jeżeli ktoś w najbliższych dniach planuje wykupić wycieczkę all inclusive do w Turcji, to musi przygotować się na wydatek rzędu 1,3-1,7 tys. złotych. Porównywalne są ceny wycieczek m.in. do Grecji czy do Egiptu.

bEDebWdp
Kopalnia Turów musi wstrzymać wydobycie. Borowski: każdy kolejny dzień pracy będzie nas kosztować
182
21.05.2021 14:21

MAREK BOROWSKI
 / 
Kopalnia Turów musi wstrzymać wydobycie. Borowski: każdy kolejny dzień pracy będzie nas kosztować

Wydobycie węgla brunatnego w Turowie ma być wstrzymane. Tak nakazał Polsce Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. -

Czerwony dywan dla biznesu. Zapłacą specjaliści
852
15.05.2021 17:22

NOWY ŁAD
 / 
Czerwony dywan dla biznesu. Zapłacą specjaliści

- Właściwie nie było nic o przedsiębiorcach. Zarówno premier Morawiecki, jak i prezes Kaczyński bardzo niewiele mówili o podatkach, tylko o pieniądzach, które da państwo. A to nie są pieniądze, które da państwo, tylko zmniejszenie podatków, które nam zabierze. W części Jarosława Gowina był dla odmiany czerwony dywan i znów bardzo omijany temat dodatkowych obciążen, kto to sfinansuje. Wygląda na to, że przedsiębiorcy muszą sobie ten czerwony dywan sami kupić. Słyszymy o dziesiątkach ustaw, ale pytanie brzmi, ile dopłat, opłat i myt zobaczymy w środku. Jakie są podstawy finansowania tego - mówił w programie "Newsroom" Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. - Podniesiona składka zdrowotna obciąży tych, co zarobią więcej niż 10-11 tys. brutto. To masa specjalistów, którzy mają tworzyć Polskę XXI wieku. Nie ma słowa o inwestycjach prywatnych, o estońskim CIT - przekonywał przedstawiciel przedsiębiorców.

Stać nas na podwyższenie drugiego progu podatkowego? Ekonomista wylicza
95
15.05.2021 15:45

PODATKI
 / 
Stać nas na podwyższenie drugiego progu podatkowego? Ekonomista wylicza

- Ten sam rząd ostatnio podwyższał próg podatkowy, więc czekaliśmy 12 lat, żeby drugi próg podatkowy się zwiększył. Coraz więcej osób wpadało w ten próg i powyżej 85 tys. dochodu płaciło od każdej złotówki 32 proc. podatku. To jest szczególnie dobry moment, wychodzenia z pandemii, żeby to zrobić i rozbujać gospodarkę. Wydaje mi się, że to nie będzie neutralne budżetowo. Możliwe, że się będzie bilansować w średnim terminie, bo będziemy mieli przychody z podatków pośrednich. Dodatkowe tysiące złotych, które się pojawią w gospodarstwach domowych, będą bezpośrednio wydatkowane. To będzie impuls konsumpcyjny. Jeden z banków już zrewidował swoje prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego w przyszłym roku powyżej 5 proc. - mówił w programie "Newsroom" Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

PiS chce ostatecznie rozprawić się ze śmieciówkami. Emilewicz: normalizacja rynku pracy
178
15.05.2021 14:21

KONTRAKT
 / 
PiS chce ostatecznie rozprawić się ze śmieciówkami. Emilewicz: normalizacja rynku pracy

- Chodzi o nieunikanie zatrudniania kogoś, mruganie okiem, że to jest zlecenie, a to tak naprawdę umowa o pracę. Umowa z jednym człowiekiem, na stałe. To normalizacja rynku pracy - przekonywała w programie "Newsroom" była wicepremier Jadwiga Emilewicz. Była minister rozwoju pytana o wzrost obciążeń dla przedsiębiorców zapewniała: - Mamy tu jedną powszechną daninę lekko zwiększoną na służbę zdrowia. Poczekajmy na konkretyzację tej propozycji.

bEDebWdq
Przedsiębiorcy sfinansują nakłady na zdrowie. Emilewicz: m.in. ośrodki pocovidowe
121
15.05.2021 13:51

NFZ
 / 
Przedsiębiorcy sfinansują nakłady na zdrowie. Emilewicz: m.in. ośrodki pocovidowe

- Potrzebujemy dużych inwestycji, zwłaszcza teraz po pandemii potrzebne będą nowe terapie, ośrodki rehabilitacji pocovidowej. W Polsce składka jest jedną z najniższych w Europie. Ja brałam udział w rozmowie o jej podwyższeniu już 3-4 lata temu - mówiła o planach podwyższenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców w programie "Newsroom" była wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Była szefowa resortu rozwoju szacowała, że zapowiadane zmiany w finansowaniu zdrowia mają wynieść min. 140 mld zł, z czego 70 mld ma pochodzić z unijnego Funduszu Odbudowy.

Wysoka inflacja, a NBP nie reaguje. Prof. Belka: To agenda PiS, nie chce zaszkodzić rządowi
98
14.05.2021 16:03

INFLACJA
 / 
Wysoka inflacja, a NBP nie reaguje. Prof. Belka: To agenda PiS, nie chce zaszkodzić rządowi

Inflacja w Polsce przekracza 4 proc., to oznacza drożyznę w sklepach. Rada Polityki Pieniężnej przy NBP nie reaguje, stopy procentowe nadal niskie. - NBP nie chce zaszkodzić rządowi w żadnej mierze. Niezależność tej instytucji być może jest wpisana w konstytucję, ale realnie Narodowy Bank Polski jest jedną z agend Prawa i Sprawiedliwości. NBP nie musi być na wojnie z rządem, tylko że podstawowym celem NBP jest stabilizacja polskiego złotego, a tak wysoka inflacja nie jest stabilizacją naszej waluty - powiedział w programie "Newsroom" prof. Marek Belka, były szef NBP. - Czy mamy wierzyć wyjaśnieniom, że to jest przejściowe? Nie sądzę, ponieważ największą dynamiką wzrostu cen charakteryzują się usługi, a to jest typowy przykład, że zaczyna się rozwijać spirala płacowo-cenowa. Koszt powstrzymania inflacji będzie znaczny. Ja to wiem, bo na własnej skórze odczułem, jak na początku tego stulecia Rada Polityki Pieniężnej, za pomocą bardzo restrykcyjnej polityki, udanie sprowadziła inflację z poziomu dwucyfrowego do poziomu 2 proc. Można powiedzieć szczytny cel, tylko że koszt był niesamowity, bezrobocie sięgnęło 20 procent - dodał.

Nowy Ład PiS. Marek Belka: Podatki nie muszą być niskie
447
14.05.2021 15:36

PODATKI
 / 
Nowy Ład PiS. Marek Belka: Podatki nie muszą być niskie

PiS prezentuje nowy program: Polski Nowy Ład. Z założeń wynika, że wzrośnie kwota wolna od podatku, ale w górę pójdzie składka zdrowotna, za to drugi próg podatkowy ma się zaczynać od wyższych kwot. - Stwarzanie dobrych warunków dla przedsiębiorczości i inwestowania wcale nie oznacza, że podatki muszą być niskie. Muszą być stabilne, przejrzyste i przewidywalne. Wcale to nie oznacza, że mamy nie dbać o pracowników, mamy nie prowadzić aktywnej polityki społecznej. Jedno z drugim się nie kłóci, czego przykładem są kraje skandynawskie, które mają bardzo dynamiczną gospodarkę, a jednocześnie rozbudowaną politykę socjalną - powiedział w programie "Newsroom" prof. Marek Belka. - Nie o to chodzi, by w konflikcie między pracownikami a pracodawcami brać stronę jednych albo drugich. Chodzi o to, żeby mówić wszystkim: to jest stabilny kraj, w którym - jeżeli przestrzegasz prawa, w tym podatkowego - to cię nic złego spotkać nie może, a my - jako państwo - będziemy tylko w tym pomagać - dodał.

Zbliża się czerwcówka. Co z restauracjami na długi weekend?
5
07.05.2021 16:25

HOTELE
 / 
Zbliża się czerwcówka. Co z restauracjami na długi weekend?

Hotele otwierają się 8 maja, zbliża się kolejny długi weekend, tak zwana czerwcówka. Co z restauracjami, nie tylko tymi hotelowymi? Zostaną otwarte? - Przypomnę, że w zakresie zwalniania z obostrzeń na razie mówimy o optyce do 29 maja. Tego dnia restauracje będą mogły przyjmować do 50 proc. miejsc w danym lokalu. Jeżeli mówimy o imprezach okolicznościowych, w lokalu będzie mogło przebywać do 50 osób - powiedział w programie "Newsroom WP" Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. - Tym samym, jeśli mówimy o restauracjach w hotelach, również będą mogły przyjmować gości, do 50 proc. obłożenia. Musimy odróżnić imprezę okolicznościową od zwykłego wyjścia do restauracji. W przypadku imprez obowiązywał będzie limit 50 osób, a przy wyjściu do restauracji - limit 50 proc. miejsc w lokalu - podkreślił rzecznik resortu zdrowia.

Idziesz na komunię lub wesele? Przygotuj się na kontrolę
424
07.05.2021 15:55

WESELE
 / 
Idziesz na komunię lub wesele? Przygotuj się na kontrolę

Ruszają wesela i komunie święte. Co z limitem osób, maseczkami i innymi obostrzeniami? - Od 8 maja obowiązującym standardem przy imprezach okolicznościowych jest, że razem może przebywać do 25 osób. Na dworze i w domu te maseczki nie będą nas obowiązywać. Dzieci także wliczane są w ten limit osób, wyłączeni z limitu są tylko organizatorzy takich imprez - powiedział w programie "Newsroom WP" Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. - Szczepienie ma dość duże znaczenie, zaszczepieni dwiema dawkami lub jednodawkową szczepionką Janssen, czyli Johnson&Johnson, nie są wliczani do limitu 25 osób. Co do kontroli, myślę, że dla nikogo z zaszczepionych nie będzie problemem mieć przy sobie telefon, gdzie będzie QR kod potwierdzający zaszczepienie. Jeżeli tego nie mamy, zawsze możemy wydrukować zaświadczenie i w razie kontroli sanepidu czy policji możemy takie zaświadczenie przedstawić - dodał.