Trwa ładowanie...
bDaqAtdx

Notowania

Praworządność – Wszystkie wiadomości

6
30.09.2020 21:12

BUDŻET UE
 / 
Praworządność kością niezgody. Niemcy przewidują opóźnienia przyjęciu budżetu UE

Kwestia powiązania wypłat z budżetu Unii Europejskiej z praworządnością wciąż wzbudza emocje państw członkowskich. Dlatego też niemiecka prezydencja w UE przewiduje opóźnienia w przyjęciu unijnego budżetu z powodu tych rozbieżności.

34
28.09.2020 16:25

UNIA EUROPEJSKA
 / 
Pieniądze za praworządność. Niemcy chcą powrotu zasady

Niemcy chcą, by pieniądze wypłacane z funduszu odbudowy były wypłacane tylko tym krajom, które przestrzegają unijnych zasad praworządności. Polskie władze nie chcą o tym słyszeć.

6
09.09.2020 18:36

PRAWORZĄDNOŚĆ
 / 
Praworządność w Polsce. Ten raport będzie gorzką pigułką

Raport o stanie praworządności w Polsce ma zostać zaostrzony - donosi RMF FM. Debata i głosowanie w przyszłym tygodniu.

709
29.08.2020 16:12

PRAWORZĄDNOŚĆ
 / 
Kiepskie wieści dla PiS. KE nie odpuszcza w kwestii praworządności

Kryzys wywołany pandemią nie osłabił działań Komisji w kwestii praworządności - mówi rzecznik Komisji Europejskiej. W najbliższych dniach można spodziewać się istotnych rozstrzygnięć dotyczących Polski.

21
23.07.2020 16:16

WIADOMOŚCI
 / 
Szczyt w Brukseli w ogniu krytyki europosłów. Domagają się szczegółów ws. praworządności

Eurodeputowani na nadzwyczajnym posiedzeniu ostro debatują nad efektami szczytu. Słychać donośne głosy zawiedzionych zbyt słabymi gwarancjami powiązania wypłacania środków z zasadą praworządności.

bDaqAtdz
32
23.07.2020 9:39

RZĄD
 / 
Emilewicz tłumaczy Morawieckiego z "tak zwanej praworządności"

Jadwiga Emilewicz o powiązaniu unijnych środków z praworządnością i zmianach w rządzie. Wicepremier tłumaczy Mateusza Morawieckiego ze słów o "tak zwanej praworządności", podkreśla też, że to w jego gestii leży decyzja o "odchudzeniu" rządu.

939
21.07.2020 11:51

SZCZYT UE W BRUKSELI
 / 
Szczyt UE. Premier obwieszcza wielki sukces. "Polska jest po jak najbardziej dobrej stronie mocy"

Premier Mateusz Morawiecki wrócił ze szczytu UE w Brukseli. Jak ogłosił, polska dyplomacja odniosła tam sukces. Podkreślił, że nie będzie połączenia między wymiarem politycznym, a gospodarczym. Podczas konferencji prasowej w KPRM wyjaśniał, dlaczego Polska i Węgry mogą być zadowolone z porozumienia.

969
21.07.2020 11:51

UNIA EUROPEJSKA
 / 
Unijny budżet. Ekspert przestrzega: mogą stanąć budowy dróg czy linii kolejowych

- Nie będzie bezpośredniego powiązania środków UE z praworządnością - sugeruje premier Morawiecki. Co innego wynika jednak z ustaleń szczytu Unii. Eksperci, z którymi rozmawiał money.pl, nie mają wątpliwości: Polska może stracić miliardy, a wielkie prace na wielu budowach mogą stanąć.

4
21.07.2020 9:10

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Budżet UE. Jest porozumienie

Dziś w "Money. To się liczy" tematem nowy budżet unijny. Ile pieniędzy dla Polski? Gośćmi będą były premier i europoseł Leszek Miller oraz ekonomista prof. Witold Orłowski. Porozmawiamy też o wielkim sukcesie polskiej firmy produkcyjnej, która zyskała na epidemii. Gościem będzie dr Wiesław Żyznowski, prezes Mercator Medical. Zapraszamy od 9.15.

bDaqAtdF
457
21.07.2020 7:55

PRAWORZĄDNOŚĆ
 / 
Szczyt UE. Praworządność jako jedno z kryteriów przyznawania środków. Morawiecki zaprzecza

- Po raz pierwszy jednym z kryteriów będzie praworządność - mówił szef Rady Europejskiej, Charles Michel na konferencji prasowej po ogłoszeniu porozumienia. Powiązanie z art. 2 Traktatu o UE podkreślali również szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen oraz prezydent Francji, Emmanuel Macron. Mateusz Morawiecki twierdzi jednak coś zupełnie innego.

74
20.07.2020 15:16

UNIA EUROPEJSKA
 / 
Szczyt UE ws. budżetu. Morawiecki przed wznowieniem obrad

- Musimy uzyskać to, na co wskazujemy od początku, czyli brak uznaniowości w zakresie praworządności - mówił przed rozpoczęciem kolejnej tury negocjacji w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.

314
20.07.2020 6:59

BUDŻET UE
 / 
Szczyt UE. Impas. Nie udało się przełamać oporu krajów "oszczędnych"

Po nocnych rozmowach w mniejszych grupach wciąż nie ma rozwiązania klinczu w sprawie unijnych finansów. Tak zwane kraje oszczędne nie chcą się zgodzić na propozycję ws. funduszu odbudowy.

900
19.07.2020 9:11

POLITYKA
 / 
Szczyt UE, dzień trzeci. Negocjacje w martwym punkcie, sądny czas dla Morawieckiego

"Gotowość do znalezienia rozwiązania", "sobota bardziej owocna niż piątek", "ważny, lecz niełatwy etap obrad" – takie słowa padają z ust przywódców państw UE. To język dyplomatów. W praktyce jednak wciąż daleko do porozumienia.

bDaqAtdG
26
16.07.2020 7:15

PIENIĄDZE
 / 
Szczyt UE. Zapadną ważne decyzje ws. pieniędzy

W piątek rozpocznie się pierwszy od wybuchu pandemii koronawirusa szczyt unijnych przywódców w Brukseli. Przywódcy 27 krajów będą podejmować kluczowe decyzje. Budżet będzie niższy, ale bez oparcia o praworządność, na co nie godzą się Węgry i Polska. Z kolei porozumienie ws. funduszu odbudowy może zablokować Holandia.

28
15.07.2020 15:53

UNIA EUROPEJSKA
 / 
Fundusze unijne a praworządność. "To powiązanie jest racjonalne"

- Mówienie, że Unia działa przeciwko Polsce jest nieprawdą. Unia działa przeciw politycznemu interesowi Prawa i Sprawiedliwości – ocenił w programie specjalnym WP "Newsroom" prof. Marcin Matczak. Prawnik komentował coraz częściej pojawiające się w unijnych instytucjach opinie, że przyznawanie funduszy unijnych powinno być powiązane z praworządnością. – Unia Europejska jest wspólnotą wartości i to są też nasze wartości. Takie jak niezależne sądownictwo i zgodziliśmy się na nie, jak do tego klubu wchodziliśmy. Nie można korzystać nie przestrzegając reguł – tłumaczył. Ocenił, że powiązanie funduszy z praworządnością jest racjonalne i sensowne. – To jest logiczne: daję pieniądze więc chcę mieć nad tym kontrolę – wskazał.

1.6K
15.07.2020 7:38

BRUKSELA
 / 
Pieniądze z UE. Nowy pomysł na transfer środków, rząd pominięty

Unia Europejska chce powiązania transferów pieniędzy z przestrzeganiem praworządności. Pojawił się pomysł, by pieniądze trafiały bezpośrednio do polskich samorządów, z pominięciem rządu.

13
13.07.2020 13:46

WYBORY PREZYDENCKIE
 / 
Budżet UE a praworządność. Miller: zobowiązaliśmy się przestrzegać zasad

Wybory 2020 wygrywa Andrzej Duda, minimalną różnicą głosów. - Jeżeli 10 mln wyborców nie chce takiej Polski, to drugie 10 mln chce takiej Polski. Chce, żeby prezydent grał kartą antyniemiecką, antyżydowską, żeby mówił wszystkie te głupstwa. Jego zwolennicy nie uważają, że mówił to na użytek kampanii, takie są dwie Polski - powiedział był premier a obecnie europoseł Leszek Miller. - Co może ich zatrzymać? Unia Europejska, tu bardzo silnie przebija się pogląd powiązania transferów finansowych z przestrzeganiem praworządności oraz z pakietem klimatycznym. Jeżeli Rada Europejska wreszcie się na jakieś rozwiązania zdecyduje, to polski rząd i prezydent dostaną silny sygnał, że pogwałcenie wartości unijnych nie będzie akceptowane - dodał.

3
10.07.2020 12:49

UE
 / 
Środki unijne uzależnione od praworządności. Charles Michel chce tego mechanizmu w nowym budżecie

- Zaproponowałem silne powiązanie między funduszami UE, a poszanowaniem rządów prawa - zapowiedział Charles Michel, szef Rady Europejskiej.