Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany w OFE w Senacie bez poprawek

0
Podziel się:

Komisje budżetu i finansów publicznych oraz rodziny i polityki społecznej za zmniejszeniem składki do OFE z 7,3 do 2,3 procent.

Zmiany w OFE w Senacie bez poprawek
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Komisje budżetu i finansów publicznych oraz rodziny i polityki społecznej nie zgłosiły poprawek do rządowego projektu reformy emerytalnej. Ustawa trafi na najbliższe posiedzenie Senatu, które zaplanowano na środę i czwartek.**

Zgodnie z przygotowaną przez rząd i uchwaloną w piątek ustawą, składki przekazywane do OFE zostaną zmniejszone z 7,3 procent do 2,3 procent. Pozostałe 5 procent trafi na specjalne indywidualne subkonta w ZUS.

Sejm wprowadził poprawkę PO zgodnie z którą ustawa wejdzie w życie - z pewnymi wyjątkami - 1 maja 2011 roku, a nie _ pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia _, jak zapisano w projekcie rządowym. Zgodnie z nim, jeśli ustawa zostałaby ogłoszona np. 1 kwietnia, to weszłaby w życie 1 czerwca.

Początkowo rząd chciał, aby zmiany weszły w życie 1 kwietnia, ale potem, gdy okazało się to niemożliwe, termin ten zmieniono na 1 maja 2011 roku. Rządowe Centrum Legislacji podkreśliło w swojej opinii do projektu, że taki zapis może jednak rodzić wątpliwości konstytucyjne, co do odpowiedniego vacatio legis. W efekcie rząd zdecydował, że zmiany zaczną obowiązywać w miesiącu kolejnym po miesiącu, w którym ustawa zostałaby ogłoszona. To dałoby gwarancję, co najmniej miesięcznego vacatio legis.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/72/t136008.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/sejm;przeglosowal;zmniejszenie;skladki;do;ofe,195,0,800963.html) Sejm przegłosował zmniejszenie składki do OFE
Przewodniczący senackiej komisji budżetu i finansów publicznych Kazimierz Kleina (PO) poinformował, że komisja nie ma zastrzeżeń do wprowadzonego przez Sejm sztywnego terminu 1 maja i nie zamierza zlecać przygotowania opinii na ten temat.

Wątpliwości zgłosiło jednak senackie biuro legislacji. Zdaniem prawników Senatu przy wskazaniu terminu 1 maja _ dotykana jest delikatna kwestia terminów konstytucyjnych _.

_ - Vacatio legis, z punktu widzenia wykonania postanowień ustawy przez fundusze, może być niezwykle skrócone. Trzeba rozważyć, czy jest to na tyle istotna sprawa (...), że należy przyjąć taką wersję _ - argumentowało biuro.

Szef zespołu doradców strategicznych premiera minister Michał Boni powiedział, że czas ma swoje znaczenie i przekłada się na materię finansową. _ - Nagle znaleźliśmy się trochę w takiej sytuacji (...), że mogłoby się okazać, iż będziemy mieli albo 59 dni (na wejście zmian w życie), albo 29 dni. To 59 dni nie było nigdy zamierzone _ - powiedział Boni.

Minister wyjaśnił w rozmowie z dziennikarzami po posiedzeniu komisji, że utrzymanie pierwotnego zapisu dotyczącego wejścia w życie zmian mogłoby spowodować, iż zaczęłyby one obowiązywać dopiero od 1 czerwca 2011 roku. - _ To oznaczałoby 2 mld złotych mniej, jeśli chodzi o ograniczenie potrzeb pożyczkowych państwa _ - wytłumaczył. _ - Dwa miesiące vacatio legis, które w praktyce by wyszło, nie ma kompletnie żadnego uzasadnienia _ - powiedział.

Ustawa trafi na najbliższe posiedzenie Senatu, które zaplanowano na środę i czwartek. Kleina poinformował, że nie ma planów szybszego zwołania posiedzenia oraz że senatorowie PO nie planują składania poprawek do ustawy. Poprawek można się jednak spodziewać ze strony senatorów PiS - zapowiedział je senator Wiesław Dobkowski.

Wicemarszałek Senatu Marek Ziółkowski powiedział, że niewykluczone jest, iż głosowanie w sprawie ustawy odbędzie się w środę 30 marca, ale ostateczna decyzja należy do marszałka Bogdana Borusewicza.

Uchwalona w piątek przez Sejm ustawa zakłada, że składka do OFE zostanie początkowo zmniejszona z 7,3 procent do 2,3 procent, potem będzie stopniowo wzrastać, by w 2017 roku osiągnąć 3,5 procent. Zasady dziedziczenia pieniędzy, które trafią na subkonta w ZUS będą takie same, jak w OFE. Środki te będą też waloryzowane o wskaźnik wzrostu gospodarczego z ostatnich pięciu lat i wysokość inflacji.

Rząd zaproponował też wprowadzenie od 2012 roku 4-procentowej ulgi podatkowej dla osób dodatkowo oszczędzających na emeryturę na tzw. indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego. Będą je mogły prowadzić towarzystwa emerytalne i inne instytucje finansowe np. banki lub TFI. Zmianie ma ulec górny limit udziału akcji w portfelu OFE. Obecny, który wynosi 40 procent aktywów funduszy, ma do 2020 roku osiągnąć 62 procent, a docelowo 90 procent. Wprowadzony zostanie także zakaz akwizycji na rzecz OFE, który będzie obowiązywał od 1 stycznia 2012 roku. Według rządu zmiany pozwolą ograniczyć potrzeby pożyczkowe państwa do 2020 roku o około 190 mld złotych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t136118.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/tusk;zmiany;w;ofe;zgodne;z;konstytucja,254,0,800766.html) Tusk: Zmiany w OFE zgodne z konstytucją Inaczej w Polsce nie byłaby możliwa żadna korekta systemu emerytalnego, mówi premier.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/t90202.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/komorowski;sklonny;podpisac;zmiany;w;ofe,197,0,797637.html) Komorowski skłonny podpisać zmiany w OFE Prezydent podpisze nowelizację ustawy pod warunkiem, ze nie zostaną wprowadzone żadne istotne zmiany.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/58/t134970.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/mniejsze;skladki;do;ofe;danina;obywateli,199,0,794567.html) Mniejsze składki do OFE "daniną" obywateli Obniżenie składki do OFE ma sens pod warunkiem, że pójdą za nim inne reformy, uważają ekonomiści.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)