Forum Forum podatkowePIT

Brat samotnie wychowujacy rodzeństwo

Brat samotnie wychowujacy rodzeństwo

Kerlin / 37.47.224.* / 2016-04-27 20:10
Witam i proszę o poradę

09.2015 - zmarł moj ojciec - jedyny opiekun nieletniego rodzeństwa

Od tamtego czasu sprawuje opiekę nad rodzeństwem. Rozprawa dot. Ustanowienia opiekuna prawnego odbyła się 12.2015. Zostałem opiekunem prawnym. Postanowienie uprawpmocnilo sie 01.2016.

Czy mogę roZliczyć PIT jako osoba samotnie wychowujacy dziecko.

Czy mogę skorzystać z ulgi prorodzonnej na dzieci?
Wyświetlaj:
Kerlin / 89.72.177.* / 2016-04-29 20:27
no jest to dość skomplikowana sytuacja. PIT ostatecznie rozliczyłem indywidualnie bez ulg. Może ciut przez to straciłem, ale pole do interpretacji jest spore.


Z US nie otrzymałem żadnej informacji w sprawie PIT ojca. Ale przyjrzę się temu tematowi.

Serdecznie dziękuję
wiwan / 2016-05-02 08:27
Należy, bo na spadkobiercę spada kwestia PIT za ostatni rok życia spadkobiercy w zakresie uregulowania niedopłaty czy prawa do zwrotu.
wiwan / 2016-04-28 09:14
Bardzo trudne pytanie, bo odpowiedź nie wynika z ustawy o PIT, a bardziej z szeregu interpretacji indywidualnych fiskusa czy wyroków.

Przeważa zdaje się wykładania taka, że dla :
-preferencji rozliczenia jako podatnik samotnie wychowujący znaczenie ma data uprawomocnienia postanowienia sądu
-ulgi na dzieci- data wskazana w wyroku, a jeśli takiej nie ma - to data jego wydania.

U Ciebie w ww wariancie oznaczałoby to brak możliwości rozliczenia jako samotnie wychowujący, ale prawo do ulgi na dzieci za 1 mc.

Ps. Jak rozumiem zmarły nie był w zw. małżeńskim. Czy US przysłał jakąś decyzję w sprawie PIT zmarłego- wskazał kwotę zwrotu należną spadkobiercom, kwotę do dopłaty ?

Chodzi o to, że co do zasady zmarły miał prawo do preferencji i ulgi, o które Ty pytasz, US powinien je uwzględnić, a jeśli nie - spadkobierca może o to wnioskować.

Najnowsze wpisy