Forum Forum podatkoweInterpretacje

Czy to jest darowizna? Skomplikowana sprawa.

Czy to jest darowizna? Skomplikowana sprawa.

Syn Marcin / 94.78.190.* / 2016-04-18 23:00
Witam, sprawa wygląda następująco od 7 lat dostaje rentę po tacie policjancie w wysokości około 3 tysięcy złotych. Pieniążki zostały odkładane na lokaty, odsetki rosły az uzbierała się niezla sumka. Lokaty były zakładane raz przez mamę raz przeze mnie.Pewnego razu mama wybrała wszystkie pieniązki z lokat, wpłaciła na moje konto. W tym roku kupiłem mieszkanie o wartości 300 tys złotych. Mineło 7 miesięcy, i dowiedziałem o mozliwych problemach z US, odnosnie darowizny itp. Czy powinienem złozyć druk SD2 odnosnie darowizny do US? Własciwie jestem w stanie udowodnić, że to są pieniązki ode mnie, ale jednak lokaty były raz na mame raz na mnie. Pomożcie co mam zrobic. Pozdrawiam
wiwan / 2016-07-12 13:15
Sam sobie odpowiedziałeś- NIE jest to darowizna w tych okolicznościach, ale tak duży przelew został zanotowany (ustawa o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy) i fiskus może się upomnieć o wyjaśnienia. Dlatego zawsze na bieżąco należy mieć to na uwadze, żeby zakładać na siebie lokaty tylko ze swoich środków, przelewać tylko swoje środki, mieć na koncie tylko swoje środki. Poza kwestią dość jasnej darowizny są przecież jeszcze kwestie podatkowe związane z pożyczką lub depozytem nieprawidłowym.

Najnowsze wpisy