Forum

Komentarze użytkownika "sovq"

Komentarze użytkownika: sovq

Re: Komentarze do portfela "sovq"

sovq / 2007-10-25 22:18 / portfel
Planuję dokupić Yawal - liczę na ruchy na papierze po obrocie PP
Czekam z nadzieją na decyzję FOMC - nast. środa, a przy okazji RPP :)
Ogólnie spółki wybrane z powodów fundamentalnych; C/WK, C/Z, stabilne zyski netto,
poza Cersanitem - trzymam z sentymentu :)
Mam nadzieję na ożywienie ARCUS'a po dopuszczeniu do obrotu akcji...
sovq / 2007-11-01 09:28 / portfel
"ludzie mieli odwage mówic, że nareszcie zaczynają pękać
korupcyjne sieci pętające naszą gospodarke "
buahahahaha! beczka śmiechu
2 lata rządów i jedyne "układy" jakie udało im się rozwiązać to "układy", w których brali udział członkowie PIS-u (vide Kaczmarek, Lipiec).
Gospodarka natomiast się rozwija nie dzięki PISowi tylko dzięki Polakom - to nie partia tworzy PKB tylko Naród...

Re: Komentarze do portfela "sovq"

sovq / 2007-11-01 23:25 / portfel
Zwykle mawia się o tym, że brak konsekwencji spowodowany kierowaniem się emocjami powoduje nieprzemyślane transakcje i co za tym idzie straty. Moja niekonsekwencja wynika lub wynikać będzie (już pewnie niedługo) ze zmian strategii inwestycyjnej - z każdą kolejną podważam zasadność poprzedniej i zmieniam portfel. Nie potrafię inaczej, bo wraz w każdą kolejną dawką wiedzy zmienia się mój pogląd nt. skutecznej gry. Mogli mi przed tym ostrzec w któreś z tych genialnych książek o inwestowaniu :)

Re: Komentarze do portfela "sovq"

sovq / 2007-11-06 21:24 / portfel
Zredukowałem połowę pozycji na Arcusie - muszę być konsekwentny (przebicie 9zł)i mimo, że spółka jutro pewnie podskoczy do jakiś 10zł (2 pozytywne komunikaty dzisiaj)- nie żałuję. Uczę się pokory :) Mam też nadzieję na mroźną zimę, żeby Praterm trochę zyskał ;). Najbardziej jednak obawiam się sytuacji za wielką wodą. To jedna z tych chwil, w których trzeba zaufać prezesowi banku centralnego (w tej roli Ben Bernanke), że robi dobrze obniżając stopy procentowe (i że wie co robi), choć gdybym był w jego butach i z moją wiedzą ekonomiczną to raczej bym je podwyższał... Niech Buffet ma mnie w opiece, jak spadniemy poniżej dołka z 15 sierpnia
sovq / 2007-11-06 21:43 / portfel
Tak w ogóle to zapomniałem dodać, że zakładam sobie mały kącik predykcyjny. Będę w nim publikował - na potrzeby własnych, przyszłych analiz - oczekiwania i przypuszczenia dotyczące rynku. Od polityki monetarnej do fundamentów spółek. Predykcja numer 1; w przyszłym roku Leszek Czarnecki będzie ulubieńcem inwestorów, a jego spółki (w szczególności GETIN) będą pięły się w górę.
sovq / 2007-11-08 21:24 / portfel
i z tego co widać - trafnie...

Re: Komentarze do portfela "sovq"

sovq / 2007-11-27 18:29 / portfel
Cóż, dzieje się to czego się obawiałem - spadki...
Nie ma już żadnego wsparcia (choć, ostatnio podważam sens AT,w ogóle)
Wierzę, że solidne fundamentalnie spółki prędzej czy później się podniosą - tylko szkoda, że niektóre z nich będę musiał sprzedać ze stratą (WSP muszę sprzedać przed końcem roku). Kupiłem także ECH w promocji - problem jedynie w tym, że chyba nikt inny nie widzi tej promocji :/

Re: Komentarze do portfela "sovq"

sovq / 2007-12-05 23:31 / portfel
Kącik predykcyjny; (żebym potem mógł mówić; "a nie mówiłem" :))
- Echo dzieli swój kapitał na spółki z.o.o., nazywając je Projekt Echo-(liczba) - niepokoję się tym, tym bardziej, że jedna z tych spółek została w całości sprzedana Cersanitowi - wysłałem maila z zapytaniem do spółki. Myślę, że coś się będzie działo na walorach ECH w najbliższym czasie
- Spółki energetyczne - przymierzam się do zakupu Kogeneracji - po pierwsze z powodu niezłych fundamentów, po drugie; IV i I kw są zawsze dla spółki dobre; po trzecie; w długim terminie liczę na zwiększenie się dynamiki w sektorze z powodu prywatyzacji PGE (uważam, że pojawienie sie konkurencji na GPW nie osłabi, a wzmocni obecne spółki z sektora)

Re: Komentarze do portfela "sovq"

sovq / 2008-01-19 01:49 / portfel
Zastanawiam się co za masochizm przeze mnie przemawia, że nie odpowiadam na wezwanie Dalkii Polska na Praterm po 51 - cena musi przecież spaść (zmniejszenie limitów emisji CO2, średnie fundamenty w stos. do pozostałych z sektora, zły nastrój na szerokim rynku). Widać, że wraz z długością posiadania danej spółki rośnie sentyment do niej :) Kusi mnie także, żeby znowu dokupić Kogeneracji - nie wierzę, że nikt nie widzi, że na papierze trwa wyprzedaż jakich mało... Sprzedałem Cersanit; ostatnio tracę zaufanie do Sołowowa, a poza tym uznałem, że spółka była przewartościowana.
sovq / 2008-01-19 01:54 / portfel
Kącik predykcyjny - part 2; uważam, że rynek zbliża się już do średnioterminowego dołka - choć pewnie są to marzenia ściętej głowy. Zgodnie z oczekiwaniami PGE rozwiązała KDT z dostawcami energii - może coś z tego będę miał :>. Obawiam się także irracjonalizmu na rynku numizmatów - z niego powoli zaczynam się wycofywać.

Re: Komentarze do portfela "sovq"

sovq / 2008-01-21 18:53 / portfel
Heh, a jednak sprzedałem Praterm :) - Nie mogłem się oprzeć promocji na KGN i ECH - wskaźniki biją rekordy. Poza tym, cieszy mnie, że w tak młodym wieku przeżywam ogromne straty - takie doświadczenie uczy pokory :) i poza tym na razie, inwestowane kwoty jeszcze nie są na tyle duże żebym miał bez tego umrzeć z głodu. Jak stracę 50% to zastanowię się czy Graham ma zawsze rację :>

Re: Komentarze do portfela "sovq"

sovq / 2008-01-23 00:06 / portfel
Dzisiaj nauczyłem się chyba ważnej lekcji. Wielu o tym pisało, ale nigdy do mnie w pełni to nie docierało - chodzi o tezę "Nie da się przewidzieć zachowania rynku". Z tego wynika także, że nie da się podejmować dobrych i złych decyzji inwestycyjnych. Mogą być one co najwyżej racjonalne lub nieracjonalne.

Re: Komentarze do portfela "sovq"

sovq / 2008-01-24 11:39 / portfel
Różnice między inwestorami "fundamentalnymi" a "technicznymi"

1. "Fundamentaliści" inwestują w wartość spółki - jej majątek, prognozy, stabilność, rentowność, historię dywiden, dobre zarządzanie i na tej podstawie wyznaczają optymalną cenę - potem porównując ją z rynkową. "Technicy" natomiast uważają, że większość tych danych jest zawarta w cenie i to cena odzwierciedla prawdziwą wartość, w związku z tym należy przyłożyć wagę do analizy ceny.

2. "Fundamentalista" będzie uśredniał straty - dobra inwestycja, staje się jeszcze lepsza i w odpowiednim horyzoncie czasowym zwróci się z nawiązką. "Technik" zamknie pozycję, nie uśredni - dobra inwestycja, okazuje się chybiona i poza tym inwestuje się dla "powiększania zysków i minimalizowania strat".

3. "Fundamentalista" nie przywiązuje wagi do bieżących notowań giełdowych - w jego opinii odzwierciedlają one mniej lub bardziej racjonalne zachowanie tłumu, który niekoniecznie wie co robi, dlatego inwestor twardo trzyma się swoich decyzji, a najlepiej dla niego, żeby w ogóle nie musiał oglądać notowań. "Technik" opiera swoje decyzje na bieżących notowaniach, dostosowując się do trendów.

4. Gdy cena spada wskaźniki techniczne się pogarszają - sprzedawaj. Gdy cena spada wskaźniki fundamentalne w stosunku do ceny rynkowej się polepszają - kupuj. Gdy cena rośnie... analogicznie

Napisałem te różnice, gdyż z dnia na dzień coraz lepiej dostrzegam to, że metody te się wykluczają. Oczywiście, można je próbować łączyć, z różnym pewnie skutkiem - od fortuny do bankructwa, ale myślę, że trudno to w racjonalny sposób zrobić. Wiem także, że jest też mnóstwo innych metod analizy rynku jednak te 2 są chyba najpopularniejsze. Warto przyglądać się obu metodom, gdyż na pewno działają one jak "samospełniająca się przepowiednia" - skoro ktoś z nich korzysta, to ten ktoś podejmie swoje decyzje inwestycyjne zgodnie z ich sygnałami, co odpowiednio zmieni cenę i potwierdzi dany sygnał. Zrozumiałem jednak, że nie ma "jedynie słusznej" metody - każda może okazać się zyskowna, chodzi o to, aby trzymać się ścieżki i zasad, które się obrało, niezależnie czy to zatwardziały "fundamentalizm", AT, jakaś hybryda czy coś jeszcze zupełnie innego

Re: Komentarze do portfela "sovq"

sovq / 2008-03-12 14:17 / portfel
Dawno nic nie pisałem, bo zasadzie mało się działo. Kupiłem sobie KGHM, bo uznałem, że to przecież całkiem stabilna, duża, spółka, wypłacająca dywidendy, przy dobrych wskaźnikach fundamentów - jej akcje wyceniam na 145zł; przynajmniej za IV kwartał 2007. Zaczynam myśleć o sprzedaniu ECH - z jednej strony sygnały pogarszającej się koniunktury na rynku budowlanym, a z drugiej nieprzewidywalność Sołowowa i brak wypłacanej dywidendy (która ostatnio stała się dla mnie ważnym sygnałem kupna papieru). Zaczynam podejrzewać, że składnik losowy w inwestowaniu jest znacznie większy niż początkowo przypuszczałem, w zasadzie można "mieć racje" cały czas, a nigdy nie dorobić się zysków. Można też podejmować cały czas kompletnie nieracjonalne decyzje, np. wyczytując ruchy cen z gwiazd (vide najnowsze artykuły na http://stooq.pl/) i ciągle osiągać zyski - wynikające nie z systemu, a właśnie z tego składnika losowego, który niektórzy by pewnie chcieli nazwać szczęściem.

Zgodnie z oczekiwaniami rynek numizmatyczny przechodzi korektę, sprzedałem około 1/3 kolekcji z zyskiem ok. 150% w skali ok. 3/4 roku, więc jestem zadowolony - przynajmniej mogę pokryć stratę z giełdy. Mimo to, dokupuję monety z nowych emisji - chyba zrodziła się we mnie pasja kolekcjonerska.Pewnie zysk z ich sprzedaży będzie mizerny, ale co tam, najwyżej dam potomnym ;)

Re: Komentarze do portfela "sovq"

sovq / 2008-05-22 22:10 / portfel
Dokupiłem kilka spółek, głównie takich, które wypłacają dywidendę i są "przyzwoite" fundamentalnie, chociaż PMD to chyba jednak błąd - spada rentowność. W sumie mało mnie obchodzi zachowanie się tych walorów w średnim terminie, liczę na stabilne zyski z dywidend i jakąś przyzwoitą stopę zwrotu ja kilka lat. KGH wg mnie najbardziej niedoceniony walor w portfelu (jedyny minus to Skarb Państwa w akcjonariacie). KGN to mój konik z sektora eneretycznego. BDZ kupiłem tylko dla dywidendy i sprzedam najpewniej po ustaniu prawa do niej. HDR był tani i pod wszystkimi względami bardzo atrakcyjny. No i dokupiłem ARCA, chociaż w ogóle nie wiem w jakim stadium jest wprowadzenie akcji do obortu, to cokolwiek się nie stanie; zyskam. Jak wycofają z obrotu dostanę 17zł/PDA, a jak wprowadzą to popyt się nasili. Poza tym bawię się w spekulanta na walorach ECH.

Jeśli chodzi o szersze spojrzenie to nasz rynek w porównaniu do zachodnich jest wyjątkowo pesymistyczny; za oceanem już 3msc wzrostów, a u nas konsolidacja. Nie wierzę jeszcze w powrót do długoterminowych wzrostów, ale zachowanie na polskim parkiecie jest poniżej krytyki.
do początku nowsze
1 2

Najnowsze wpisy