Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Koncesja na alkohol. Jakie warunki trzeba spełnić i ile zapłacić?

wiwan / 2015-07-03 14:49
Tak. To jest formalnie 'zezwolenie'.

Re: Drastyczny spadek wpływów z abonamentu. Media publiczne pod ścianą

wiwan / 2015-07-03 14:25
Bez względu na to, kto jest premierem- sam czy wraz z rządem zrobić tego nie może. To jest kwestia ustawowa, a więc proces legislacyjny w parlamencie.

Re: Prezydent popiera

wiwan / 2015-07-02 10:32
Nie te, które mają prawo do zasiłku. Zresztą to na razie tylko projekt.

Re: Prezydent popiera

wiwan / 2015-07-02 10:03
Skoro termin na grudzień, to może Pani zwiększyć podstawę do nawet maksymalnej aż za 6 miesięcy- bo łącznie z czerwcową. Podstawa uwzględni więc 6/12 nadwyżki nad minimum, jakie Panią obowiązuje. W czym problem.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2015-07-02 09:36
Bez wyprostowania spraw z mężem- a więc formalnego zaprzestania dz. rolniczej- nic jej staż/wiek nie dadzą- bo e. rolniczej wcześniejszej nie uzyska.
Jeśli uzyska orzeczenie o niezdolności do pracy i o tym, że powstała ona we 'właściwym' czasie- uzyska rentę rolniczą, ale kwotowo okrojoną- znów z powodu niezaprzestania dz. rolniczej

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2015-07-02 09:32
O ile nie ma Pani zasiłku dla bezrobotnych/stypendium stażowego- to tak, na podstawie art. 5 ustawy o ub. rolniczym.

No chyba, że w ogóle nie pomaga Pani w gospodarstwie męża, ani nie prowadzi gospodarstwa domowego wraz z mężem.

Re: Ponowne przeliczenie emerytury po 60-tce.

wiwan / 2015-07-02 09:29
Co to jest 'stażowe' ?

Jeśli dotąd takiego przeliczenia z powodu nabycia nowych okresów składkowych/składek Pan nie dokonał - ma Pan takie prawo. Jednak wiele, w tym sama opłacalność tej operacji zależy od rodzaju emerytury, Pana rocznika.

Re: Zaskarżenie art. 15 ust. 4 pkt 5 - ogr. wskaźnika podst. wymiaru emerytur do 250 %

wiwan / 2015-07-02 09:25
Proszę pisać 'w wątku'.

Zatem w zakresie składek:
- po 31.12.1998 r. tak jak napisałem, bezpodstawne jest mówienie o pełnej wysokości, bo wspomniany artykuł 19
USTAWY
z dnia 13 października 1998 r.
o systemie ubezpieczeń społecznych ustala roczne ograniczenie podstawy na trzydziestokrotność przeciętnego wynagrodzenia. Nadwyżka nie była i nie jest oskładkowana społecznie. A podstawa wymiaru to właśnie średnia z 10/20 lat stosunku wynagrodzeń do wynagrodzeń przeciętnych.

30= 12 x 250%.
- przed 1 stycznia 1999 r. kwestia podstaw nie była regulowana ustawą, ale Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 stycznia 1990 r. w sprawie wysokości i podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, zgłaszania do ubezpieczenia społecznego oraz rozliczania składek i świadczeń z ubezpieczenia społecznego.

Było ono aktem wykonawczym do ustawy-poprzedniczki obecnej ustawy systemowej- tj. do Ustawa z dnia 25 listopada 1986 r. o organizacji i finansowaniu ubezpieczeń społecznych.

Niestety rozporządzenie ww było 12 razy nowelizowane. Podejrzewam, że i ono jakiś pułap górny podstawy przewidywało.

Re: Czy ZUS poprawnie naliczył zasiłek chorobowy?

wiwan / 2015-07-01 11:27
A tak konkretniej ?
Oczywiście, że można wnioskować o przestawienie wyliczenia. Sam z siebie Zakład nie wydaje decyzji o wypłacie zasiłku chorobowego- tj. papieru z pieczątką mówiącego o okresie, wysokości i sposobie wyliczenia. Bo to nie renta czy emerytura. Po prostu podejmuje wypłatę na podstawie dokumentów przesłanych przez płatnika- tu pracodawcę. Wydaje ewentualnie decyzję odmowną ze wskazaniem powodu.

Zatem ponownie wskażę na możliwy powód:
- nie jest to zasiłek za 10 dni, tylko za 'resztkę' z ostatniego ZLA przypadającą po 33 dniach wynagrodzenia chorobowego.
- błąd płatnika w dokumentach- czyli formularzu Z-3

Re: Abonament na firmę

wiwan / 2015-07-01 11:09
Temat rzeka.

W interpretacjach przeważa opcja zaliczania w koszty jedynie kosztów połączeń/smsów zw. z DG, czyli z pominięciem prywatnych + niezaliczanie kosztów abonamentu - 'bo i tak by go płacono, nawet bez DG'.

Tylko, że gdy abonament ma wszystko wliczone....to równie dobra jest opinia, że owszem bez DG abonament byłby i tak płacony ALE w niższej kosztowo opcji (dużo mniejszy pakiet minut/smsów).

Pomyślałbym w tej sytuacji o opcji takiej- przejrzenie ze dwu bilingów, wyodrębnienie minut/sztuk sms-ów 'prywatnych'. Następnie znalezienie w ofercie operatora ( z tego samego czasu, z tego 'wachlarza' ofert ) najniższego abonamentu w którym ów prywatny zakres połączeń by się mieścił- i za koszt DG uznawanie różnicy cen abonamentu obecnego i tego hipotetycznego 'prywatnego'. Na apteczną robotę zliczania minut/smsów co miesiąc, a więc uwzględnianie więcej niż jednej opcji abonamentu hipotetycznego Karkołomne, wynikające jednak z logiki szeregu interpretacji. Najbardziej karkołomne jak zawsze jest przekonanie US w razie zastrzeżeń.

Re: Podatek od sprzedaży nieruchomości

wiwan / 2015-07-01 10:37
Jak rozumiem sprzedająca nie ma miejsca zamieszkania w Polsce, jest nierezydentem w rozumieniu ustaw podatkowych. Sprzedaż następuje w 2015 r.

Moim zdanie na podstawie art. 7 umowy RP-USA o unikaniu podwójnego opodatkowania w Polsce sprzedaż ta będzie podlegała polskim zasadom- czyli regulacjom PIT.

Znaczenie więc ma to, kiedy nieruchomość była nabyta przez sprzedającą. Jeśli przed 2010 r.- w ogóle nie podlega to PIT.
Jeśli później- podatek wynosi 19% od dochodu. Nawet zakładając zerowe koszty uzyskania (czyli np. nieruchomość nie była kupiona, tylko darowana/odziedziczona, nie ma też innych kosztów np. notarialnych o których w tym wątku już napisano) dawałoby to kwotę 24 700 zł.

Pomijam kwestię możliwości uniknięcia tego podatku (inne cele mieszkaniowe) przez sprzedającą.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2015-06-30 21:46
Jeśli nie była odrolniona to z ustawy wynika domniemanie, że dz. rolnicza est prowadzona, więc żona podlega ub. KRUS w tej sytuacji. Oczywiście jeśli nie ma ona jakiegoś świadczenia z ZUS, zasiłku dla bezrobotnych itp.

Re: Money po aktualizacji strony nie działa prawidłowo

wiwan / 2015-06-30 21:02
Tyle, że kompetentnym jesteś raczej Ty. Po prostu może wymagane jest przeczyszczenie cookies w Twoim kompie.

Inna rzecz, że od miesiąca strona jest 'pokafelkowana' w manierze WP, i tego tekstu ledwo co zostało...

Re: Własna firma czy etat? Zobacz, kiedy opłaca się przejść na samozatrudnienie

wiwan / 2015-06-30 12:56
Tyle, że w umowie współpracy jak najbardziej można zawrzeć klauzule dotyczące okresu jej wypowiedzenia czy odpowiednik kodeksowego urlopu wypoczynkowego.
wiwan / 2015-06-30 12:40
W artykule NIE pada stwierdzenie o jakimkolwiek uproszczeniu procedury likwidacji spółki z o.o.

Czemu poza spamem swojej kancelarii służy komentarz do artykułu sprzed 7 lat - a więc i do takiego stanu prawnego, jaki wtedy był?

Najnowsze wpisy