Forum Forum dla firmKadry

L4 odrazu po macierzyńskim a zgłoszenie do składki chorobowej po 9 dniach

L4 odrazu po macierzyńskim a zgłoszenie do składki chorobowej po 9 dniach

Hanna80 / 109.173.155.* / 2016-03-04 11:31
Witam, w czerwcu 2014 założyłam działalność, opłacałam składkę chorobową, po 90 dniach nabyłam prawo do zasiłku, 31.01.2015 urodziłam i przeszłam na macierzyński, który trwał do 29.01.2016, po macierzyńskim powinnam się w ciągu 7 dni czyli do 5.02.2016 zarejestrować do składek społecznych w tym chorobowej, żeby podlegać ubezpieczeniu chorobowemu zaraz po macierzyńskim czyli od 30.01.2016, wtedy mogłabym iść na L4 odrazu po macierzyńskim, moja księgowa przekroczyła ten termin wysyłając zgłoszenie 8.02.2016 więc według Zusu podlegam ubezpieczeniu chorobowemu od 8.02.2016. Czyli po macierzyńskim przerwa 9 dni. Od 28.01.2016 jestem na L4, prawdopodobnie nie przysługuje mi zasiłek ze względu na przekroczenie tego 7 dniowe terminu na zgłoszenie do składek. No ale od 8.02. Podlegam ubezpieczeniu, tylko, że tego dnia byłam już na zwolnieniu. Moje pytanie co teraz zrobić, cały czas przebywam na zwolnieniu i potrwa to jeszcze trochę, może zapłacić składkę chorobową za 8-29 luty i otrzymam zasiłek chociaż od 8 lutego, a potem zrobię korektę i otrzymam zwrot opłaconej składki, tylko czy jeśli niezdolność powstała przed objęciem chorobowym to zasiłek może się nie należeć i na dodatek nie odzyskam pieniędzy ze składki?? Inny przepis mówi, że zasiłek przysługuje jeśli niezdolność powstała po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego i trwała bez przerwy co najmniej 30dni i powstała nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego, tylko czy macierzyński jest traktowany jako okres podlegający ubezpieczeniu chorobowemu?? Czy może zasiłek należy mi się od 8.02. I składki mogę nie płacić? No i wogóle od jakiej podstawy byłby obliczany zasiłek. Jak to jest? Co najlepiej teraz zrobić? Przepis, że zasiłek nie należy się bo w momencie zgłoszenia byłam już na L4 byłby trochę absurdalny w tej sytuacji, to co miałam przerwać L4 mimo, że jestem chora. Mam wrażenie, że znalazłam się w sytuacji patowej. Bardzo proszę o szybką odpowiedź bo liczy się każdy dzień na zrobienie jakiegoś kroku.
Wyświetlaj:
wiwan / 2016-03-09 11:26
Już odpowiedź w tym konkretnym przypadku przeterminowana, ale dla innych.

Znaczenie ma to, czy w czasie zasiłku macierzyńskiego DG była zawieszona, czy nie. Jeśli nie była- okres pobierania zasiłku macierzyńskiego jest traktowany jak okres ub. chorobowego, czyli wlicza się do okresu wyczekiwania, czyli nie byłoby kwestii wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego w tej sytuacji.
xaroo / 178.37.35.* / 2017-04-13 12:20
Witam, a jest na to jakaś podstawa prawna? Na stronie zus jest co prawda informacja że okres macierzyńskiego liczy się jak podleganie ubezpieczeniu chorobowemu i nie powinno być okresu wyczekiwania 90 dni, ale na infolini powiedzieli mi że zasiłek mi nie przysługuje ze względu na przerwę w ubezpieczeniu. Ja działalności nie zawieszałam na macierzyńskim a do ubezp zgłosiłam się z opóźnieniem 2 tygodni po macierzyńskim
szklarek / 2017-04-14 09:51
Kiedy konkretnie powstała obecna niezdolność do pracy ? W czasie macierzyńskiego, w trakcie tych 2 tygodni, czy dopiero po przystąpieniu ponownym do ubezpieczenia ?

Najnowsze wpisy