Forum Forum prawnePracy

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony

Wyświetlaj:
Kalina899 / 89.74.214.* / 2017-11-29 00:10
Umowa o pracę powinna zawierać przede wszystkim określenie stosunku pracy między pracownikiem a pracodawcą, a także obowiązki, jakie ma wobec pracownika pracodawca. Często ludzie zastanawiają się co powinna zawierać umowa o pracę- sporo informacji znalazłam na http://www.przegladprawny.pl/umowa-o-prace-co-powinna-zawierac-zeby-pracownik-czul-sie-bezpieczny/
Asia08 / 31.182.212.* / 2014-10-29 13:45
Czytałam, poprzednią wypowiedź i co to znaczy okres wypowiedzenia jeszcze by nie biegł, czyli pracownik nie znajduje się w okresie wypowiedzenia też nie wiem czy to dobrze rozumię czy to oznacza że jeśli pracownik pojawia się w danym miesiącu po wypowiedzenie to nie ważne czy to będzie początek czy też koniec miesiąca to zawsze wypowiedzenie dostanie od następnego miesiąca czyli po tym co się pojawił a ten miesiąc co się pojawił to jak jest traktowany pracownik jak pełnoprawny pracownik to można by tak powiedzieć że wtedy dana osoba ma jeszcze do przodu 4 msc na szukanie pracy czy ja dobrze to rozumię?
szklarek / 2014-10-29 19:57
KP jasno mówi o długości okresu wypowiedzenia i tym, kiedy okres taki się kończy, a więc umowa rozwiązuje. Jeśli wypowiedzenie obowiązuje 3-miesięczne- to bez względu na to, czy złożone 1 dnia kalendarzowego miesiąca, czy ostatniego- umowa rozwiąże się w ostatnim dniu trzeciego miesiąca po miesiącu, w którym wypowiedzenie złożono.

Zatem wypowiedzenie złożone 1 listopada, czy 12 listopada, czy 30 listopada 2014 kończy bieg 28 lutego 2015.

To, czy bieg owego wypowiedzenia zaczyna się w dniu wręczenia, czy w dniu 1 grudnia- to trochę akademicka dyskusja, bo jedyną różnicą pomiędzy 'zwykłym' okresem pracy, a okresem wypowiedzenia jest to, że w tym drugim to pracodawca może zadecydować jednostronnie o udzieleniu urlopu bieżącego i zaległego (kwestia niewypłacania ekwiwalentu).

Odmienne jest też orzecznictwo, zwłaszcza, że nigdy nie dotyczyło kwestii uniwersalnej samego początku biegu, ale jego początku w kontekście np. zwolnienia z obowiązku pracy w okresie wypowiedzenia.
Utarło się że dla kwestii z art. 60 KP przyjmuje się dzień wręczenia wypowiedzenia. Dla kwestii wypowiedzenia zmieniającego (art. 42) i terminu połowy biegu, w którym to czasie pracownik może nowych warunków nie przyjąć-liczy się od początku nowego miesiąca ( w naszym przykładzie od 1 grudnia )
brzenka / 31.182.148.* / 2014-09-27 18:40
Witam! Pracuję od 2007 roku umowa o pracę jest na czas nie określony. Wypowiedzenie dostanę 01/10/2014 roku, z artykułu wynika że mam 3 miesięczny okres wypowiedzenia i wiem że wypowiedzenie się dostaję bez świadczenia stosunku pracy. Jeśli dobrze zrozumiałam to mój 3 miesięczny okres wypowiedzenia będzie biegł od 1 listopada do 30 stycznia 2015r. czyli w okresie od 2 do 30 października 2014 r. okres wypowiedzenia jeszcze by nie biegł, czyli pracownik nie znajduje się w okresie wypowiedzenia czy dobrze to zrozumiałam co to znaczy? Jak wygląda wypłata pensji czy ona będzie wypłacana co miesiąc przez 3miesiące, czy może po odebraniu wypowiedzenia w październiku zakład od razu mi całość wypłaci ? Kiedy otrzymam też świadectwo pracy czy jak odbiorę wypowiedzenie w październiku czy może dopiero w lutym jak mi się skończy wypowiedzenie?
szklarek / 2014-10-09 20:00
Tak, stosunek pracy zakończy się 31 stycznia 2015. Taki będzie też co do zasady termin wystawienia świadectwa pracy. Termin wypłaty wynagrodzeń niby dlaczego ma się zmienić ?

Skąd pewność zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy ? To rzadkość, co do zasady wymaga zgody pracownika poza sytuacjami np. fizycznego zlikwidowania stanowiska pracy, poważnej utraty zaufania pracodawcy itp.
Manek26 / 46.205.134.* / 2014-02-07 21:34
Witam! Chciałbym się poradzić. Pracowałem u jednego pracodawcy przez okres trzech miesięcy na umowie o pracę po tych trzech miesiącach miałem przerwę przez okres czterech miesięcy (bezrobotny). Po tym okresie wrócilem znów do tego samogo pracodawcy i mam umowę o pracę na czas nieokreślony od 15.04.2011r. Czy jak złoże wypowiedzenie umowy o pracę 15.02.2014r to będzie mi przysługiwał 3 miesięczny okres wypowiedzenia?
szklarek / 2014-02-07 22:08
Tak. Okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony zależy od ŁĄCZNEGO czasu zatrudnienia u tego samego pracodawcy, nawet jeśli były przerwy pomiędzy kolejnymi umowami.

W tym przypadku już więc wynosi on 3 lata.
Wypowiedzenie w lutym będzie skuteczne więc na dzień 31 maja.
krzysiek86 / 78.11.25.* / 2015-02-16 13:17
Witam,

ja ma trochę odmienną sytuację, pracuję na umowie na czas nieokreślony od 20.02.2012r. Jeżeli złoże wqypowiedzenie przed 20.02.2015r to bedzie obowiązywał mnie 1-miesięczny okres wypowiedzenia czy już 3-miesięczny?
Madryt1006 / 89.71.233.* / 2017-01-01 21:03
Witam,
Dość szczegółowe zapytanie:
Pracę podjąłem 1 marca 2014 (okresy próbne, a od września 2014 na czas nieokreślony). Jeżeli złożę wypowiedzenie w styczniu 2016, to zrealizuje się ono na koniec lutego 2016?? czy też istnieje okoliczność, że ktoś stwierdzi, że będzie mnie obowiązywać już 3-miesięczny okres wypowiedzenia.
Będę zobowiązany za podpowiedź jak jest interpretowany teki styk dat.
Dzięki, M
szklarek / 2017-01-02 09:04
Niestety.
Wypowiedzenie JEDNOMIESIĘCZNE złożone w styczniu 2017 zrealizowałoby się 28.02.2017 r. a więc w dniu osiągnięcia stażu trzech lat, a więc w myśl art. 36, par. 1 KP obliguje to stosowania JUŻ okresu TRZYmiesięcznego.
Grudzień 2016 był w Pana przypadku ostatnim miesiącem na wypowiedzenie JEDNOmiesięczne.

Orzecznictwo SN:
z 19 grudnia 1996 r., I PKN 47/96
Madryt1006 / 89.71.233.* / 2017-01-04 21:40
Dziękuję bardzo!! za podpowiedź
szklarek / 2015-02-16 15:11
Data 20 lutego jest tu żadną szczególną bo jest kwestia tylko tego, czy wypowiedzenie jest 1 czy 3 miesięczne, a o jego długości decyduje staż zakładowy NIE w dniu składania wypowiedzenia, ale w dniu rozwiązania umowy.

Zatem wypowiedzenie 1 miesięczne złożone w jakimkolwiek dniu lutego, skutkowałoby rozwiązaniem umowy z dniem 31 marca, czyli zdecydowanie już po 3 latach zatrudnienia. Musi być więc ono już trzymiesięczne.
obyw / 178.235.56.* / 2016-12-08 15:42
okres wypowiedzenia 3 miesiące liczy sie po przepracowaniu 3 lat.Jeśli składasz wypowiedzenie przed okresem przepracowania tych lat to należy ci sie 1 miesięczny okres wypowiedzenia
szklarek / 2016-12-23 19:52
Nie.
Jest jak napisałem już niemal 2 lata temu, nie było nowelizacji KP w tym zakresie. O okresie wypowiedzenia decyduje staż zakładowy ŁĄCZNIE z samym okresem wypowiedzenia.
Ania47 / 81.190.98.* / 2014-02-05 21:02
Na umowie o prace, na czas nie okreslony mam zaznaczony okres wypowiedzenia jeden miesiąc.Czy jes to zgodne z prawem?Pracuje w tej firmie ponad cztery lata.Jesli podpisalam taką umowe czy bedzie mnie obowiązywał miesieczny okres wypowiedzenia?
wiwan / 2014-02-06 12:10
Tak, taki obowiązuje. To, że jest on inny niż KP przewiduje może spowodować, że strony chcąc zastosować okres inny powinny umowę aneksować w tym zakresie. Gdy tylko jedna, np. w składanym wypowiedzeniu- druga może odwołać się do sądu pracy, który rozstrzygnie, czy w chwili zawierania tej umowy okres jednomiesięczny był korzystniejszy dla pracownika niż okres kodeksowy. Bo tylko wtedy sprawiałoby to nieprawność zapisu z umowy.

Sprawę komplikuje to, że umowa terminowa w ogóle nie musi mieć okresu wypowiedzenia.
Ania47 / 81.190.98.* / 2014-02-05 21:01
Na umowie o prace, na czas nie okreslony mam zaznaczony okres wypowiedzenia jeden miesiąc.Czy jes to zgodne z prawem?Pracuje w tej firmie ponad cztery lata.Jesli podpisalam taką umowe czy bedzie mnie obowiązywał miesieczny okres wypowiedzenia?
anka53 / 89.65.164.* / 2013-11-10 16:40
Czy dobrze rozumuję, że okres wypowiedzenia może zostać skrócony tylko w przypadku likwidacji bądź upadłości?? I jeszcze jedno pytanie. Jeśli okres wypowiedzenia skończy się z końcem stycznia to czy nabiorę prawa do urlopu w 2014r.i w jakim wymiarze?
szklarek / 2013-11-11 21:19
Nie tylko. Jednostronnie, przez pracodawcę również w innych okolicznościach, w których powód wypowiedzenia leży całkowicie po stronie pracodawcy- może to być np. likwidacja stanowiska. Ale dotyczy to pracowników ze stażem zakładowym min. 3 lat. Pracownicy ze stażem krótszym mają okres wypowiedzenia 1 mc lub 2 tygodnie, a tych okresów nie można już w tych okolicznosciach skrócić.

Zawsze też, na mocy porozumienia stron w trybie art. 36, par. 6 KP- a więc obustronnie, bez względu na stronę wypowiadającą, przyczynę i kodeksowy okres w danym przypadku.
aska690 / 213.158.217.* / 2013-11-07 13:43
A jeśli ja dnia 10.11.13 złoże wypowiedzenie to kończy się ono 10,12.13 i czy w ten dzień maja mi wypłacić wypłatę ze te 10 dni przepracowane w grudniu jeśli wypłatę normalnie otrzymuje ostatniego dnia miesiąc, czy bede musiała czekać?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2013-11-07 16:42
Kończy się 31 grudnia, co już napisałem. Strona składająca nie ma znaczenia jeśli chodzi o bieg wypowiedzenia.

Wypłata za ostatni miesiąc może być wypłacona w dotychczasowym terminie wypłat, nawet jeśli będzie to już po rozwiązaniu stosunku pracy. Co do zasady natomiast w ostatnim dniu zatrudnienia wypłaca się ekwiwalent za nieodebrany urlop wypoczynkowy.
aska690 / 213.158.217.* / 2013-11-08 09:00
A jeśli powiecmy 10.11 dostanę wypowiedzenie z dwutygodniowym okresem wypowiedzenia mimo ze wedlugo lat pracy ma to być miesiąc, ale się na to zgodzę czy to bedzie zgodne z prawem?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2013-11-08 11:12
Będzie skuteczne tj. dojdzie do rozwiązania umowy po upływie biegu tego krótszego niż kodeksowy okres. W św. pracy po tym śladu nie będzie, będzie w aktach pracowniczych- tj. kopia wypowiedzenia, tylko niby kto sam z siebie ma porównać daty z wypowiedzenia z datą pani zatrudnienia.

Rutynowa kontrola PIP w tym czasie i w tym zakresie jest przecież mało prawdopodobna.

No chyba, że ów pracodawca w ogóle ma/miał taki zwyczaj wpisywania okresu wypowiedzenia do umów bezterminowych i inni pracownicy zawiadomią PIP i zrobi się zamieszanie.
aska690 / 213.158.217.* / 2013-11-08 12:04
Acha, dobrze bardzo mi Pan pomógł, dziękuję bardzo i cieszę się, ze jest ktoś taki jak Pan i bezinteresownie udziela pomocy. Pozdrawiam
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
aska690 / 213.158.217.* / 2013-11-07 12:10
A czy ja mogę sama dać wypowiedzenie pracy ale napisać tam z winy pracodawcy?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2013-11-07 16:46
Może Pani, tylko po co.
Ze świadectwa pracy wina wynikać nie będzie, więc straci Pani na zasiłku dla bezrobotnych jeśli potem się zarejestruje w PUP. Pracownik nie musi podawać w ogóle przyczyny wypowiedzenia.

Co innego w sytuacji "dyscyplinarki" dla pracodawcy z art. 55 KP, czyli rozwiązania natychmiastowego- tryb taki jest w św. pracy i jasno z niego wynika wina pracodawcy. W Pani sytuacji NIE ma podstaw do tego trybu rozwiązania umowy.
aska690 / 213.158.217.* / 2013-11-07 09:29
Dowiedziałam się, czyli szefowa mnie o tym poinformowała, ale nie dała mi ani wypowiedzenia ani porozumienia stron. Z tego co rozumiem jeśli da mi je 1 grudnia to moje warunki pracy zgodnie z Kp jeszcze przez miesiąc nie mogą się zmienić tak? A jeśli odmowie podpisania którego kolwiek z dokumentów które były wyżej wymienione to to rozwiązanie umowy bedzie z mojej winy? Chodzi mi o to, ponieważ chciałabym starać się o zasiłek a jeśli bedzie z winy pracownika to przez okres trzech miesięcy nie bedzie mi się należał, czy jeśli bedzie za porozumieniem stron to jak to bedzie wyglądało z niczyjej winy? A czy mogę zaproponować pracodawcy zeby po prostu mnie zwolnił czy on przez to w jakiś sposób jest stratny chodzi mi czy ponosi jakieś koszty lub cokolwiek.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2013-11-07 10:14
Jeśli chce dokonać zmiany- może zaoferować porozumienie stron, z dowolnym terminem wejścia zmian w życie, a w razie braku Pani zgody- wypowiedzenie zmieniające. Może etap porozumienia stron pominąć. Czasem jest to jedno pismo- czyli oferta porozumienia stron z zapisem, że w razie braku zgody należy je traktować jak wypowiedzenie zmieniające.

Jak rozumiem nie jest Pani zainteresowana pracą na nowych warunkach, więc nie zgodzi się Pani na porozumienie stron. Swój brak zgody na nowe warunki zawarte z kolei w wypowiedzeniu może Pani zgłosić później, byle nie później niż połowa biegu okresu wypowiedzenia.

Skro obejmuje Panią obecnie 1-miesięczny okres, to wypowiedzenie otrzymane jeszcze w listopadzie zakończy Pani umowę 31 grudnia, brak zgody na nowe warunki musi Pani wyrazić do 15 grudnia.
Jeśli wypowiedzenie otrzyma Pani już w grudniu (nawet 1 grudnia), to umowa zakończy się 31 stycznia 2014. Brak zgody na nowe warunki do 15 stycznia. Takie są kodeksowe biegi wypowiedzenia.

(Przegapienie terminu wyrażenia braku zgody- oznacza zgodę a więc dalsze trwanie umowy i wejście w życie nowych warunków po upływie okresu wypowiedzenia)
I do końca umowy/okresu wypowiedzenia obowiązują STARE warunki pracy i wynagradzania. I o to Pani chyba chodzi- by jak najdłużej pracować na warunkach starych.

Brak zgody pracownika na nowe warunki z wypowiedzenia zmieniającego są równoznaczne z sytuacją, jakby od początku było to wypowiedzenie definitywne ( w ogóle umowy o pracę ) złożone przez pracodawcę- i tak musi być wydane świadectwo pracy, więc nie ma to żadnych konsekwencji negatywnych jeśli chodzi o PUP.

Powyższe jasno wynika z art. 42 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace/art-42

Po co pracodawcy cokolwiek ułatwiać ? Jeśli ma zwolnić "po prostu" to okres wypowiedzenia i skutki będą identyczne. No chyba, że podpiszecie porozumienie stron o rozwiązaniu umowy o pracę- Pani straci niemal miesiąc pracy z dotychczasowymi zarobkami, a taki tryb rozwiązania umowy odwlecze o 90 dni prawo do zasiłku dla bezobotnych i skróci okres jego pobierania o te 90 dni. CZysta finansowa strata.
aska690 / 213.158.217.* / 2013-11-06 15:09
Witam, chciała bym się poradzić bo nie wiem co mam zrobić, wczoraj dowiedziałam się ze z dniem 1 12 2013 zostana zmienione warunki umowy o prace zawarta na czas nie określony zawartej 28.11.2012 mianowicie z całego etatu zmiana na pol etaty, a ja nie chce się zgodzić na takie zmiany, ponieważ pogarsza to moja sytuacje finansowa,wynagrodznie zmniejszone o 50 % a dojeżdżam do pracy 20 km i to nie bedzie w ogóle mi się opłacało, pracuje ogólnie w danej firmie od 28.08.2010, pierwsza umowa byla na okres próbny trzech miesięcy. I moje pytanie obowiązującą mnie umowa na czas nie określony ma okres wypowiedzenia dwa tygodnie wiec czy ja mogę z tego okresu skorzystać jeśli się chce zwolnic, bo jeśli to by nie miało znaczenia jaki okres wypowiedzenia jest zawarty w umowie bo i tak okres wypowiedzenia jest ustalony z Kp to po co w takim razie podczas podpisywania umowy jest on napisany? Zależy mi aby jednak ten okres to bylo dwa tygodnie ponieważ nie uśmiecha mi się jeździć trzy miesiące do pracy za grosze. Proszę o pomoc, może jakoś inaczej da się to rozwiązać
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2013-11-06 16:34
1. Co to znaczy dowiedziałam się ? Dostała Pani oficjalną ofertę- porozumienia stron w tym zakresie, czy po prostu wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy ? Bo to dwie różne sytuacje.

2. Kodeksowo Pani umowa ma obecnie jednomiesięczny okres wypowiedzenia, a więc zakładając wypowiedzenie otrzymane w listopadzie oznaczałoby jego skuteczność na na 31 grudnia- gdyby było definitywne tj. dotyczyło umowy o pracę, gdyby dotyczyło zmiany warunków- od 1 stycznia stosowane byłyby nowe warunki.

Nie ma więc sytuacji, w której nawet nie przyjmując nowych warunków płacy pracownik ma je wcześniej niż z pracą się żegna.

Brak zgody na nowe warunki wypowiedzenia zmieniającego musi Pani wyrazić/zgłosić do połowy biegu okresu wypowiedzenia.

3. Co do zasady nie możecie stosować owego skróconego ( jak na obecny Pani staż zakładowy ) okresu wypowiedzenia jako nieprawnego bez obopólnej zgody. Bez tej zgody ważność tego zapisu musiałby stwierdzić sąd pracy rozpatrując, czy był on korzystniejszy dla Pani w chwili podpisania umowy. Okres skrócony zatem w stosunku do kodeksowego na 99% byłby uznany za nieprawny.

Zatem należy poinformować pracodawcę, że uznaje Pani ważność okresu kodeksowego, i że próba stosowania 2tygodniowego skutkować będzie pozwem do sądu pracy.
m.m.m / 89.76.187.* / 2013-09-19 21:25
Witam,
Mam takie pytanie: pracuje u pracodawcy 7 lat. Jakiś czas temu kierownik powiedział, że jeśli mamy możliwość zmiany pracy na lepszą, lepiej płatną itd to nasza obecna firma nie będzie robić problemów z rozwiązaniem umowy. Całą brygadą (pracuję w branży budowlanej) znaleźlismy pracodawcę, który chciałby nas zatrudnic jak najszybciej i gwarantuje nam pracę na dużo lepszych warunkach, lepsze zarobki itd. Wiadomo, że w obecnej firmie praca będzie jeszcze miesiąc, dwa a potem pracownicy zostaną wysłani na tzw "postojowe" albo urlopy bezpłatne. Złozyliśmy wypowiedzenia z prośbą o porozumienie oraz skrócenie okresu wypowiedzenia, jednak firma nie chce ich przyjąć. Kierownictwo tłumaczy, że chcemy zostawić firmę "na lodzie", jednak nie interesuje ich, że za miesiąc dwa to my zostaniemy bez pracy i wynagrodzenia. Co można zrobić w takiej sytuacji? Bardzo proszę o pomoc
szklarek / 2013-10-08 11:30
Nie można zmusić obecnego pracodawcy do porozumienia stron czy to w zakresie samego rozwiązania umów, czy to w zakresie skrócenia okresu wypowiedzenia. Formalnie więc każdy pracownik musi dopracować do końca obowiązującego go (rodzaj umowy, staż zakładowy) okresu wypowiedzenia.

Rozwiązaniem jest:
- albo jednak to, że nowy pracodawca poczeka
- albo podjęcie u niego zatrudnienia w innych godzinach/ dniach niż obowiązujący harmonogram pracy u obecnego pracodawcy- czyli czasowa praca na dwu etatach.


Porzucenie pracy u obecnego pracodawcy zaskutkuje dyscyplinarką, ale i możliwością dochodzenia przez niego odszkodowania, jeśli poniesie wymierne szkody i udowodni w sądzie pracy ich związek z odejściem konkretnego pracownika.
wira / 109.173.128.* / 2013-07-13 15:24
jeśli pracuję u 1 pracodawcy 3 lata, ale:
najpierw były 3 umowy na czas określony a dopiero potem na nieokreślony to czy 3 miesieczne wypowiedzenie będzie mi przysługiwało od momentu zawarcia umowy na czas nieokreślony czyli dopiero za 1.5 roku, czy wlicza sie również umowy na czas określony i juz teraz skoro staż osiągnął 3 lata łącznie ze wszytskimi rodzajami umów.
szklarek / 2013-07-15 09:25
Okres wypowiedzenia zależy od tzw. stażu zakładowego, czyli ŁĄCZNEGO stażu u tego pracodawcy BEZ względu na rodzaj umów ( o pracę ) i przerwy między nimi- nie ma wymogu ciągłości.

Czyli obowiązuje Was już 3miesięczny okres z art. 36, par.1, pkt. 3 KP.
drache24@op.pl / 2013-06-25 08:31
Witam chciałbym się dowiedzieć czy ja złożę wypowiedzenie umowy na czas nie określony za porozumieniem stron to ile będzie wynosić okres wypowiedzenia? Czy od momentu złożenia? I od kiedy liczy się ten okres? I czy w okresie wypowiedzenia nadal muszę pracować u tego pracodawcy?
wiwan / 2013-06-25 09:48
Albo wypowiedzenie albo oferta porozumienia stron- to dwie RÓŻNE sytuacje prawne.

Wypowiedzenie to oświadczenie jednej strony, nie wymaga zgody drugiej, a umowa rozwiązuje się po upływie kodeksowego ( co do zasady ) okresu- w tym przypadku z art. 36, par. 1 KP

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace/art-36

Porozumienie stron następuje na skutek oferty złożonej przez jedną stronę, którą zaakceptuje druga strona.

W swej ofercie może Pan wskazać dowolny dzień rozwiązania umowy o pracę, również dzień złożenia oferty, czyli skutek natychmiastowy.

Czas wypowiedzenia to co do zasady normalny okres pracy, z tą różnicą, że:
- w tym czasie pracodawca decyduje o urlopie wypoczynkowym- tzn. czy go udzieli w naturze
- jest możliwe zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy.

Czas pomiędzy zawarciem porozumienia stron a rozwiązaniem stosunku pracy reguluje porozumienie stron, w którym można dowolnie określić zasady- tj. czy będzie okresem normalnej pracy, czy wykorzystania urlopu, czy wypłaty postojowego itd.
zyjas / 87.207.79.* / 2013-04-21 14:21
Witam mam pytanie , pracowałem u pracodawcy ponad 3 lata , przysluguje mi okres wypowiedzenia 3 miesiace ale to ja rezygnuje z pracy i dalem pracodawcy wypowiedzenie z okresem 30 dni . Pracodawca przyjoł i podpisał mi wypowiedzenie, a po tygodniu czasu stweirdziłe ze jednak mam 3 miesieczne i ze moje wypowiedzenie z okresem 30 dni jest nie wazne . i mam teraz dylemat czy on ma racje czy tez nie, w sumie jak podpisał to sie zgodzil ale ksiegowa mowi ze to nie jest zgodne z kodeksem pracy , prosze o pomoc
szklarek / 2013-04-21 20:54
Jego podpis nie oznacza zgody na okres 30 dniowy, a jedynie potwierdza przyjęcie wypoiwedzenia do wiadomości w danym dniu. I co do zasady w ogóle podpis taki nie jest wymagany dla ważności wypowiedzenia. inaczej byłoby, gdyby było to nie wypowiedzenie, ale oferta porozumienia stron.

Okres wypowiedzenia zdefiniowany w KP jest taki sam, bez względu na to, która strona wypowiada. Co prawda KP nie przewiduje uprawnień pracodawcy do np. odszkodowania od pracownika za takie nieprawne wypowiedzenie, ale z punktu widzenia pracodawcy dojdzie po owych 30 dniach do porzucenia pracy, a w efekcie (w 99% przypadków) po prostu do zwolnienia dyscyplinarnego. Zbyt krótki okres jest nieprawny. Jeśli na nim Panu zależy należy spróbować zawrzeć z pracodawcą porozumienie stron skracające sam okres wypowiedzenia ( art. 36, par.6 KP), albo uzgodnić wycofanie wypowiedzenia i zawarcie porozumienia stron.

Bez jego zgody- obowiązuje ów 3-miesięczny okres.
do początku nowsze
1 2

Najnowsze wpisy