Forum Forum podatkowePIT

Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania

Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania

Money.pl / 2007-01-17 19:11
Komentarze do wiadomości: Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania.
Wyświetlaj:
ekw / 87.207.207.* / 2010-08-25 09:58
I moje pytanie dotyczy tego nieszczęsnego podatku. Odziedziczyliśmy z bratem mieszkanie po Mamie (zmarła w marcu br) i właśnie chcemy je sprzedać. Obydwoje mamy własne mieszkania, nikt z nas nie był (i nie będzie) zameldowany w mieszkaniu Mamy, nie ma tez czego odliczać. Czy jest jakiś sposób, żeby nie oddawać tych 19 proc. fiskusowi? Przecież gdybyśmy odziedziczyli gotówkę, będącą równowartością mieszkania, wtedy podatku nie trzeba byłoby płacić! Jest to kompletna nielogiczność. Może jakimś wyjściem byłaby np. darowizna na rzecz naszych dzieci, które nie maja zaspokojonych własnych potrzeb mieszkaniowych, albo za uzyskane ze sprzedaży pieniądze przeprowadzenie w ciągu 2 lat remontu naszych mieszkań?

Z góry dziękuje za odpowiedź:)
ekw
wiwan / 2010-08-25 11:27
Nie jest to nielogiczność. To dwie RÓŻNE kwestie.
Zarówno od w przypadku dziedziczenia gotówki jak i nieruchomości jednakowo można uniknąć podatku "od spadków i darowizn".
Podatek od sprzedaży mieszkania to zryczałtowany podatek "dochodowy".
Zupełnie inny podatek, który występuje niezależnie od tego, czy mieszkanie pochodzi ze spadku czy ze zwykłego kupna od obcej osoby.
I tego podatku również można uniknąć- czyli albo poczekać "lat 5" albo dochód ze sprzedaży przeznaczyć w ciągu "2 lat"na własne cele mieszkaniowe.

1. Można darować to mieszkanie dzieciom, i to one mogą je sprzedać ( tzn. Wy w ich imieniu )- ale warunki uniknięcia podatku od sprzedaży przechodzi na nie- albo czekają ze sprzedażą 5 lat od darowizny, albo kupują sobie mieszkania w ciągu dwu lat.
2. Można je na 5 lat wynająć i wtedy wszystkie rozwiązania są możliwe.
3. Rzeczywiście remont waszych mieszkań jest "celem mieszkaniowym" i tak można by ten dochód spożytkować i podatku uniknąć. Musiałby być generalny, bo to spora kwota pewnie.
andrzejwojto / 195.205.141.* / 2010-08-15 21:08
Witam moje pytanie. Będę sprzedawał za 135 tyś mieszkanie nabyte w sierpniu 2005 roku. Aby uniknąć opodatkowania będę musiał przeznaczyć zakupioną kwotę na cele mieszaniowe - planuję spłacić kredyt zaciągnięty na działkę budowlaną 50 tyś oraz kredyt zaciągnięty na nowe mieszkanie 80 tyś. Jednak działka została zakupiona przed ślubem wspólnie z moją żoną , a sprzedawane mieszkanie stanowi wyłącznie moją własność. Czy dobrze rozumiem że w tym wypadku odliczyć mogę połowę kredytu na działkę ? w ten sposób zostanie jeszcze 30 tyś do opodatkowania - można jeszcze policzyć np koszty notarialne ?
majia233 / 2010-08-11 21:26
Mam pytanie i prosze o pilną odpowiedz.
W grudniu 2008 zmarł mi ojciec, sprzedajemy teraz mieszkanie mamy 62,5%
sprzedajemy na 110000zl mieszkanie .Jakieś ulgi mi przysługują ? jak to załatwić
aby najmniej stracić i jak najmniej oddać państwu?Dodam iż żadna z nas nie była
tam zameldowana. I splacałysmy długi ojca.Pozdrawiam
ewelina_z / 2010-08-12 10:34
Jedyną ulgą jaka wam przysługuje jest ulga meldunkowa, czyli albo zameldujecie się tam na 12 miesięcy i dopiero sprzedacie albo płacicie 19% podatku od uzyskanego dochodu czyli w waszym przypadku od całego przychodu uzyskanego ze sprzedaży (gdyż nabycie w spadku jest w waszym przypadku bezpłatne - chyba, że jednak płaciciliscie podatek od spadku). żadnej innej możliwości uniknięcia 19% podatku nie ma, a spłata długów ojca nie ma znaczenia dla kwesti podatku od sprzedaży.
wojnar85 / 2010-08-06 10:19
Witam,
Oto moje pytanie.

Na początku lat 90 żona na podstawie ustawy o ubezpieczeniu rolników i ich rodzin otrzymała od rodziców gospodarstwo rolne. Byliśmy już wtedy małżeństwem jednakże całość otrzymanego majątku jest zapisane i widnieje na małżonkę.
Czy w momencie sprzedaży jako, że jesteśmy małżeństwem, zostanę "wpisany" jako współwłaściciel tym samym okres posiadania mojej części będzie zerowy (będę musiał zapłacić podatek od sprzedaży
wojnar85 / 2010-08-06 10:23
Nie wyświetla całości więc dokończę:
...sprzedaży pon. 5 lat ?? Jakie jeszcze inne podatki wiążą się z sprzedażą nieruchomości (chcemy sprzedać przekształconą działkę rolną na budowlaną /cały czas piszę o tej działce, osobny nr w KW, brak zabudowań, obecnie typowe pole porośnięte trawą :)/, plan zagospodarowania przestrzennego jest już ponad 5 lat więc co z rentą planistyczną /tereny rolne (dana działka) w MPZP przeznaczone pod drogi i działki budowlane/). Czy obowiązują mnie/nas jakiekolwiek ulgi??

Pozdrawiam i z góry dziękuję z odpowiedź.
belladonna / 2010-08-06 16:31 / Tysiącznik profesjonalny
Darowizna otrzymana przez jednego z małżonków stanowi jego majątek odrębny. Dlatego sprzedaż tego ciągle jest przez 1 z małżonków i ten płaci podatek od całości, jeśli taki podatek wchodzi w grę. Ale ponieważ żona posiada to od 1990 roku, to taka sprzedaż nie rodzi obowiązków podatkowych po stronie sprzedającej :)
wojnar85 / 2010-08-09 09:58
Dziękuję za odpowiedź.
Jednakże jak już wcześniej napisałem, nie była to forma darowizny czy spadku tylko zapisu gospodarstwa na podstawie określonej ustawy (są orzeczenia SN oraz NSA, że nie jest to formą darowizny czy spadku) Czy i w takim przypadku stanowi to majątek odrębny małżonki. Czy może majątek odrębny dotyczy tylko i wyłącznie darowizn i w tym przypadku nie ma odzwierciedlenia??
belladonna / 2010-08-09 17:32 / Tysiącznik profesjonalny
Wg mnie, jeśli na podstawie tego co piszesz nie będzie to majątkiem odrębnym, to ponieważ żona otrzymała będąc mężatką, więc tym samym to powinno być Twoje od 90r... no ale... jest dokument, na podstawie którego zona stała się właścicielka i on jest chyba tutaj kluczowy (bo nie wiedząc co to jest trudno gdybać) :)
wojnar85 / 2010-08-10 10:38
Gospodarstwo dokładnie zostało przekazane na podstawie art. 52 ust. 1 ustawy z dnia 27 października 1977 r. o zaopatrzeniu emerytalnym i innych świadczeniach dla rolników i ich rodzin (Dz. U. Nr 32, poz. 140) i jej późniejszej nowelizacji...

Przejdę się do prawnika od prawa podatkowego zobaczymy co powie...
Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź, co prawda nie wniosła nic do mojej sprawy ;/
Gdyby ktoś coś na ten temat wiedział, prosiłbym o podzielenie się z swoimi informacjami.
Pozdrawiam.
belladonna / 2010-08-10 16:56 / Tysiącznik profesjonalny
http://www.eporady24.pl/Gospodarstwo_rolne,uchwaly,3,19,260.html

z tego wynika, że jak mieliście wspólność majątkową, to nabyliście razem. Czyli podatku dochodowego nie będzie raczej, bo posiadacie to dłużej niż, pełnych 5 lat w chwili sprzedaży :)
walnijtutaj / 2010-07-30 13:47
mam pytanko, mam nadzieje ze bedziecie w stanie mi pomoc :)

w czerwcu 2009 dostalem w spadku mieszkanie po dziadku, ktore planuje niedlugo sprzedać, i w niedalekiej przyszłosci za pieniadze pochodzace ze sprzedaży kupić inne mieszkanie - nowsze :)

ile mam czasu na kupienie nowego mieszkania, abym nie musial placic podatku? i czy całość kwoty muszę przeznaczyć na nowe mieszkanie, czy wystarczy (zakladajac że nowe mieszkanie jest warte tyle samo co stare) jak np. 3/4 pieniedzy ze sprzedaży przeznaczę jako wklad wlasny na nowe mieszkanie, a na 1/4 wezme kredyt?

nie jestem zameldowany w mieszkaniu, a slyszalem ze istnieje też coś takiego jak ulga meldunkowa - wtedy po 12 miesiacach mogłbym sprzedać bez podatku, tak?

z gory dzieki za odpowiedzi :)
ewelina_z / 2010-07-30 14:29
przede wszystkim podaj w którym roku zmarł dziadek ponieważ datą nabycia nieruchomości w spadku jest data śmierci osoby po której się dziedziczy. Jak już będziemy znać datę to powiemy co dalej, ponieważ w tej chwili obowiązują trzy ustawy dot. sprzedaży nieruchomośc i to wg której ustawy się rozliczasz zależy od roku nabycia (czyli w twoim wypadku od daty śmierci dziadka)
walnijtutaj / 2010-07-30 17:52
marzec 2009 - a wiec prawie 1,5 roku temu. dzieki wielkie za odp!
ewelina_z / 2010-07-31 07:24
tak więc obowiązuje cię najnowsza ustawa i ulga meldunkowa nie ma tu zastosowania. 19% podatku możesz uniknąć jesli cały przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczysz na własne cele mieszkaniowe w ciągu dwóch lat licząc od końca roku w którym nastąpiło zbycie. Czyli jeśli sprzedasz za 300 tyś teraz w 2010r to musisz wydatkować całe 300 tyś w okresie od dnia sprzedaży do 31.12.2012r. Jeśli nie wydatkujesz całej kwoty to od części niewydatkowanej płacisz podatek.
corrida / 95.48.166.* / 2010-07-28 19:37
obydwoje z małżonką jesteśmy vatowcami,ale nic związanego z obrotem nieruchomościami,ja prowadzę sklep ona wynajmuje dwa lokale
-Działkę otrzymałem w darowiżnie od rodziców 5.03.2002r
-budowę domu rozpocząłem 12.09.2005r
-przewidywane zakończenie grudzień 2010

ważna informacja:tytuł projektu cytuję:

"PROJEKT BUDYNKU MIESZKALNEGO Z TRZEMA LOKALAMI MIESZKALNYMI"
całkowita powierzchnia użytkowa łącznie wszystkich 3 mieszkań to 183,5m2

Pytanie,czy zapłacę, ilę i jakie podatki przy sprzedaży tych trzech lokali wraz z gruntem?
wiwan / 2010-07-28 20:43
Żadnych podatków dochodowych. Budynek jest trwale związany z gruntem, mieszkania będą sprzedane z działką lub udziałem w niej i będą stanowiły część składową nieruchomości. ( art.46-48 KC) .Zatem nie wchodzi w grę osobne liczenie okresu bycia w posiadaniu gruntu i budynku. Nieruchomość już w tej chwili jest nabyta dawniej niż "5 lat ", a jej sprzedaż jest zwolniona z p.d.o.f.
Krzysztof Ł. / 213.238.87.* / 2010-07-28 13:47
W 2007r od miasta kupiłem mieszkanie i obecnie chciałbym je sprzedać.Wiem ze mogę skorzystać z ulgi meldunkowej,niestety nie dotyczy ona gruntu W związku z tym moje pytanie-gdzie mógłbym dowiedzieć się o średnich cenach gruntów w 2007r.i obecnych we Wrocławiu?
marysia550 / 78.88.218.* / 2010-09-28 18:27
Witam
Nasza sytuacja jest taka:
Mojemu mężowi jego ojciec podaruje działkę.
Moja mama w tym roku podaruje mi mieszkanie , które nabyła w roku 2006 i chciałabym je sprzedac w roku 2011, a dochód przeznaczyć na cele budowlane- dom na działce męża.
Jak rozumiem będę wtedy zwolniona z podatku dochodowego? Czy darowane mieszkanie będzie tylko moje, a dochód uzyskany z jego sprzdaży będzie mój i męża, czy nadal mój, czyj wtedy będzie dom?
Jestem zameldowana w tym mieszkaniu od wrzesnia 2006- czy sprzedając je w 2012 (darowizna na mnie w 2010) mogę wykorzystać dochód na co chcę?
wiwan / 2010-07-28 20:25
Nie odpowiem :-)
Za to zwrócę uwagę na to, że jeśli kupił Pan od miasta mieszkanie dotąd komunalne, to na pewno była udzielona bonifikata od ceny rynkowej. A sprzedaż go przed upływem na ogół lat 5 grozi jej utratą niezależnie od kwestii podatkowych.
Innymi słowy może się okazać, że trzeba ją zwrócić. Czyli np. 95% wartości z roku 2007.
s_arenka / 188.146.245.* / 2010-07-21 19:19
Mam pytanie nastepujace, moi rodzice maja dzialke ponad 1hektar, kupiona ok. 15 lat temu, teoretycznie narazie kazdy z 4 dzieci ma swoja czesc, chcemy sprzedac dzialki nasze ale kazdy osobno swojemu kupcowi, a wiec chcemy sprzedac 3 mniejsze dzialki, jaki podatek bedzie nas za nie obowiazywal?
wiwan / 2010-07-21 20:50
Jak widzę jest tu więcej 'teoretycznie' :-)
1.skoro działka jest jedna, to żeby ją sprzedać 'osobno swojemu kupcowi' trzeba najpierw dokonać jej podziału geodezyjnego i w KW to jest czasochłonne, tak wydzielone działki ( o ile mówimy o budowlanych ) muszą mieć możliwość dojazdu itd.
2. bez pkt. 1 można sprzedać udział w działce, ale chętnych będzie mniej, cena niższa.
3. zarówno pkt.1 jak i pkt. 2 może być dokonany przez rodziców, a nie przez dzieci- gdyż nie są właścicielami.
4. by mogły zrobić to dzieci- muszą najpierw tę działkę/ udziały nabyć. Drogą kupna, darowizny, dożywocia lub, odpukać, spadku.
5. a wtedy generalnie muszą liczyć się z 19% podatku od dochodu z jej sprzedaży przed upływem 5 lat od nabycia od rodziców, chyba że jest to działka rolna i przy tym areale zostanie sprzedana w całości, a po sprzedazy nie utraci charakteru rolnego
s_arenka / 188.146.229.* / 2010-07-21 21:16
tzn to jest tak ze nie bedziemy tego narazie przepisywac na dzieci tylko niejako rodzice sprzedaja te dzialki, narazie 2 z 4 i ktos mi powiedzial ze z pierwszej sprzedazy nie placi sie podatku jako ze jest ponad 5 lat, a jak bedziemy chcieli sprzedac druga to juz bedzie normalny podatek bo sprzedajem typowo dla zysku...czy tak to rzeczywiscie wyglada?
wiwan / 2010-07-21 21:34
Czyli działek jest kilka, w sumie ponad 1 ha. Od podatku dochodowego zwolniona jest sprzedaż nieruchomości później niż 5 lat od jej nabycia. Jeśli więc wszystkie one są kupione dawniej to teraz nie ma znaczenia czy sprzedane zostaną jednocześnie, czy jedna po drugiej. Podatku dochodowego nie będzie.
Te 5 lat dokładnie oznacza 5 lat kalendarzowych od końca roku, w którym zostały nabyte. Innymi słowy w 2010 r. bez podatku można sprzedać te, w posiadanie których weszliście do 31 grudnia 2004.
Po tych sprzedażach i jak rozumiem przekazaniu pieniędzy od rodziców należy pamiętać o formalnościach darowiznowych.
s_arenka / 188.146.226.* / 2010-07-21 22:30
dzialka jak narazie jest jedna, w jednym kawalku ponad 1 ha, przy sprzedazy bedzie podzial geodezyjny. czy to cos zmienia?
belladonna / 2010-07-22 07:45 / Tysiącznik profesjonalny
Podział geodezyjny nie zmienia faktu, że właściciel posiada dany grunt 15 lat, więc przy sprzedaży nie ma źródła przychodu wg przepisów ustawy PDOF :-)
lidgad / 2010-07-13 18:28
Proszę o pomoc. Właśnie jestem w trakcie sprzedaży mieszkania. Mieszkanie nabyłam w 2001r. i jestem jedyną właścicielką. Jaki zapłacę podatek? i czy kwotę uzyskaną ze sprzedaży muszę uwzględnić w PIT za 2010r? Z góry dziękuję za pomoc
belladonna / 2010-07-13 19:33 / Tysiącznik profesjonalny
Jako sprzedająca nie płacisz podatku dochodowego, bo minęło 5 lat liczonych od końca roku kiedy nabyłaś. Sprzedaż do końca 2006 by była opodatkowana :-)
Czyli sprzedajesz i tyle :)
renatakub / 109.243.14.* / 2010-09-15 14:16
Mam bardzo skomplikowane pytanie, mam nadzieję, że ktoś udzieli mi jakiejś konkretniej i prostej odpowiedzi.Otóż moja mama odziedziczyła mieszkanie które zawsze maiło być moje, no ale dziadek zmarł niespodziewanie i ona jako córka dostała wszystko. Ponieważ mama jest osobą bezrobotną to ja w urzędzie skarbowym zobowiązałam się, że spłacę podatek spadkowy, na który dostaliśmy ulgo bo zobowiązaliśmy się 5 lat nie sprzedawać. Za 2 lata minie ten okres i mama chce automatycznie dać mi mieszkanie w formie darowizny i ja chciałbym je sprzedać (jestem tam zameldowana od 2002r) i przeznaczyć te pieniądze na zakup mieszkania w w innym mieście na spółkę z narzeczonym. Czy zapłacę od tego podatek i jaki procent i czy w ogóle mogę je sprzedać, czy mam czekać kolejne 5 lat???? Proszę pomóżcie.
szklarek / 2010-09-16 13:51
Jeśli rzeczywiście doczekacie jeszcze te 2 lata i mama dokona darowizny na Pani rzecz, to będzie ona wolna od podatków od spadków i darowizn.
W razie jego następnie sprzedania przez Panią pojawi się kwestia podatku dochodowego (19%) od sprzedaży. Unika się go dwojako:
1. Odczekuje ze sprzedażą pełne 5 lat kalendarzowych od końca roku, w którym nastąpi darowizna.
lub
2. Sprzedając wcześniej niż w pkt 1. przeznacza cały dochód w ciągu 2 lat ( znów od końca roku kalendarzowego) od sprzedaży na własne cele mieszkaniowe.
Nabycie do spółki z narzeczonym takim celem jest, ale należy pamiętać że przeznacza Pani pieniądze na swój udział (np. 50%) czyli mieszkanie powinno być 2 razy droższe niż to sprzedane, albo Pani udział większy. Wykończenie mieszkania, remont też są celami mieszkaniowymi.
3. Wyjście pośrednie tj. przeznaczenie części dochodu ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe, a od reszty zapłacenie ww podatku.

Ps. Niestety ze spadkiem po dziadku trafiły Panie jeszcze na okres (2006r) sprzed nowelizacji ustawy, mama nie skorzystała ze zwolnienia zupełnego (tylko tego dotyczącego 110 m 2 powierzchni) które już będzie Pani przysługiwało.
lidgad / 2010-07-14 15:51
Super :) Bardzo dziękuję za pomoc :)
Pozdrawiam
eliteestyl / 83.11.147.* / 2010-07-11 17:46
mam pytanie odnosnie podatku od sprzedazy domu.
moj ojciec zmarl 20 lat temu,nabylismy z siostra i mama prawo do odpowiedniej czesci spadku. W styczniu tego roku 2010 zmarla moja matka isadownie nabylismy po niej spadek z jej czesci domu.
obecnie nalezy dom z dzialka po polowie do mnie i do siostry
Chcielibysmy sprzedac dom, i dzialke
w jakiej wysokosci zaplacimy podatek, oraz czy jesli bym, dolozyl pieniadze do zakupu mieszkania przez siostry corke , a potem przekazal jako darowizne , czy unikne placenia podatku?
belladonna / 2010-07-11 19:05 / Tysiącznik profesjonalny
Domyślam się, że po śmierci ojca mama miała 4/6, a wy po 1/6... czyli to co mieliście po ojcu jest zwolnione z podatku, a to co otrzymaliście po mamie podlega opodatkowaniu (czyli podlega opodatkowaniu przychód uzyskany ze sprzedaży w części po mamie)... ulgi to wykorzystanie przychodu na własne cele mieszkaniowe, czyli na pewno musisz kupić mieszkanie też na siebie... a jak potem je podarujesz, to już Twoja sprawa :-)
matrixoo / 2010-06-26 08:45
Witam, mój problem wygląda następująco:
w 2009 roku zmarła mi mama i razem z siostrą dostaliśmy w spadu po 1/3 domu z działką (od ponad 15 lat jesteśmy tam oboje zameldowani i po 1/6 jesteśmy właścicielami). Obecnie chcemy sprzedać dom z działką za kwotę 220 000 zł i kupić wspólnie mieszkanie za 100 000 zł. Czy i ewentualnie jaki podatek będziemy musieli zapłacić? Czy obowiązuje nas ulga meldunkowa, oraz czy na wysokość podatku ma wpływ, że przeznaczymy cześć kwoty ze sprzedaży na cele mieszkaniowe. Z góry dziękuję za odpowiedzi.
belladonna / 2010-06-26 11:09 / Tysiącznik profesjonalny
Spadek nabywa się w momencie śmierci spadkodawcy, czyli wygląda, ze nabyliście w 2009. Ulga meldunkowa nie ma tutaj zastosowania (ona ma związek z przepisami kiedy nabycie by nastąpiło w 2007 lub 2008 roku).
Sprzedaż będą regulowały najnowsze przepisy (PIT-39 składany do końca kwietnia roku następnego, kiedy nastąpiła sprzedaż). Można przeznaczyć przychód na cele mieszkaniowe (na co przeznaczyć regulują obecne przepisy, a znajdziesz je w art. 21 ust. 25 ustawy PDOF) :-)
Każdy będzie miał przychód w części jakiej jest właścicielem, bo skoro macie po 1/6 to jeszcze są inni właściciele :-)
pioma1 / 2010-06-14 22:54
Witam, ja natomiast mam problem troszkę bardziej złożony. Mój mąż otrzymał dość dużą działkę z domem i stodołą z lat 50 w postaci darowizny w lipcu 2008r. Działka ma ogółem 6.400m z tym, że część na której stoją nieruchomości to około 1.200m natomiast pozostałe 5.200m to grunty orne. Chcielibyśmy sprzedać tę posiadłość przeznaczając środki na budowę nowego domu ale nie minęło jeszcze 5 lat od momentu jej otrzymania i będziemy musieli załacić podatek. 1m.kw. gruntu w tej okolicy kosztuje około 1,00 PLN natomiast działki budowlanej w granicy 45,00 PLN. W jaki sposób US pobierze 19% podatku? Czy oddzielnie policzy 19% od gruntów i 19% od działki budowlanej, czy może założy jakąś średnią wartość i policzy od całego 6.400m? W jaki sposób należałoby to udokumentować przed US, czy w akcie notarialnym przy sprzedaży powinny być zawarte informacje dotyczące powyższego podziału?
wiwan / 2010-06-15 12:11
Jeszcze inaczej.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 28) ustawy o PIT zwolnione z podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Zwolnienie nie dotyczy jednak przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny.
Jeśli więc ta część rolna posiadłości stanowi gospodarstwo rolne w rozumieniu ustawy o podatku rolnym, a nabywca zakupi ją w celu takiego gospodarstwa prowadzenia- to jej sprzedaż będzie wolna od PIT bez względu na te 5 lat.
W innym przypadku obowiązuje ten 19% podatek i jest on liczony od całości przychodu z transakcji sprzedaży posiadłości- czyli kwoty z aktu notarialnego.
Jest jeszcze kwestia ulgi meldunkowej- w związku z nabyciem przez męża domu w latach 2007-2008, można uniknąć 19% podatku od jego sprzedaży przed upływem 5 lat, jeśli mąż był/jest zameldowany w nim przez ciągły okres 12 miesięcy.
Ulga dotyczy jednak tylko domu, nie gruntu pod nim.
Kar555 / 145.237.70.* / 2010-06-16 08:09
Tylko, że zgodnie z ustawą o podatku rolnym, działka rolna musi mieć powierzchnię powyzej 1 hektaar żeby mogao być uznana za gospodarstwo rolne w świetle tych przepisów. A jak napisano wyzej działka ma 6400 m.kw, a więc nawet jesli są to grunty rolne to nie będą stanowiły gospodarstwa rolnego w myśl przepisów i nie będą podlegały zwolnieniu w przypadku sprzedaży.
wiwan / 2010-06-16 09:51
Fakt. Nie doliczyłem się zer w metrażu działki. Zatem 19% od całości jak napisałem.
marzena246 / 2010-06-09 16:31
Witam, mam pytanie jesteśmy na etapie wykupienia mieszkania w tym roku wykupimy mieszkanie i zamierzamy go jaknajszybciej sprzedać, Część przeznaczą rodzice na spłatę kredytu hipotecznego a część podzielą między dziećmi. Czy zapłacimy z tego tytułu podatek.
belladonna / 2010-06-09 16:48 / Tysiącznik profesjonalny
Sprzedaż mieszkania nabytego w 2010 to najnowsze przepisy (ulgi z art.21 ust.25 obowiązującej obecnie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Kwota na spłatę kredytu skorzysta z ulgi, ale nie ma ulgi pt. "przekazanie dzieciom"... czyli od tego trzeba będzie zapłacić podatek.... jedynie dzieci nie zapłacą podatku od darowizny (ale przekazuj na ich konta, a nie do reki) :-)
Tomek_MM / 77.254.88.* / 2010-06-07 21:19
Chciałbym właśnie sprzedać mieszkanie nabyte w spadku po zmarłym dziadku w 2006rok i babci zmarłej w 2008. Udziały 50/50. Mieszkanie jest warte kolo 200.000.
Na mieszkaniu jestem zameldowany od 15 miesięcy na pobyt stały.
Jaka kwotę podatku będę musiał zapłacić? Czy jeśli w przeciągu 2 lat kupie droższe mieszkanie czy będę musiał nadal płacić jakieś podatki?
belladonna / 2010-06-07 21:48 / Tysiącznik profesjonalny
Spadek nabywa się w momencie śmierci spadkodawcy. Jeśli lata śmierci to 2006 i 2008 to:
50% przychodu ze sprzedaży będzie mogło być zwolnione na podstawie ulgi meldunkowej (ta cześć nabyta w 2008 i tutaj opodatkowaniu podlega 19% od dochodu).... natomiast 50% to przepisy z podatkiem 10% od przychodu i można w przeciągu dwóch lat wydatkować na cele mieszkaniowe (ale dla św. spokoju złóż oświadczenie do 14 dni). W sumie złożyć by 2 oświadczenia, jedno, ze korzystasz z ulgi meldunkowej dla 50%, a drugie, że 50% przychodu będziesz wydatkował na cele mieszkaniowe w tym dwuletnim okresie (co prawda nie złożenie oświadczenia o wydatkowani, nie skutkuje tym, ze wydatkować nie można, ale myślę, że najlepiej je złożyć):-)
Kar555 / 145.237.91.* / 2010-06-08 08:24
Zgodnie z art. 21 ust.1 pkt.32 lit.d (ustawy do dnia 31.12.2006) nieruchomości nabyte w darowiźnie i spadku do końca 2006 roku są zwolnione z podatku dochodowego. Tak więc od połowy po dziadku nic nie płacisz i nie musisz wydatkować na cele mieszkaniowe bo jesteś z tego ustawowo zwolniony. A po babci to jak napisała wyżej Belladonna możesz skorzytać z ulgi meldunkowej.
belladonna / 2010-06-08 16:13 / Tysiącznik profesjonalny
Potwierdzam, ze ta połowa nabyta w spadku w 2006 będzie zwolniona z podatku (zaćmiło mnie na chwilkę) :-)
Andziola1985 / 2010-05-25 12:12
Witam, mam pytanie. Sprzedaję mieszkanie za 120 000 zł. Planuję 110 000 zł przeznaczyć na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego wcześniej przeze mnie na zakup innego mieszkania.
W jakiej wysokości będę musiała zapłacić podatek od sprzedaży mieszkania?
Będę wdzięczna za odpowiedź.
ewelina_z / 2010-05-25 13:23
Przede wszystkim kiedy i jak nabyłaś to sprzedawane mieszkanie?
Andziola1985 / 2010-05-25 14:33
Mieszkanie jest spadkiem po zmarłych rodzicach. Mama zmarła trzy miesiące temu, tata wcześniej.
ewelina_z / 2010-05-25 14:50
A konkretnie w którym roku zmarł tata? to jest ważne bo teraz są 3 ustawy dot. sprzedaży nieruchomości i wszystko zależy od daty nabycia a datą nabycia w spadku jest data zgonu osoby po której się dziedziczy.
ewelina_z / 2010-05-25 15:22
czyli dochód uzyskany ze sprzedaży tej części nabytej po mamie podlega opodatkowaniu 19%. Możesz nie płacić tego podatku jeśli w ciągu 2 lat przeznaczysz przychód na własne cele mieszkaniowe. Spłata kredytu będzie wydatkiem mieszkaniowym o ile nie odliczałaś tego kredytu w uldze odsetkowej w zeznaniu rocznym.
Andziola1985 / 2010-05-25 15:53
Czyli sprzedając mieszkanie za 120 000, a wpłacając 110 000 zł na poczet tamtego kredytu będę musiała odprowadzić podatek 19% od kwoty 10 000 zł? Dobrze rozumiem? Dziękuję za pomoc.
ewelina_z / 2010-05-26 07:59
Ponieważ nabyłaś to mieszkanie bezpłatnie to podatek będzie 19% od tych 10 000 zł.
Ewentualnie jeśli od momentu śmierci mamy do momentu sprzedaży robiłaś jakiś remont w tym mieszkaniu i masz na to faktury VAT to też mozna to odjąć licząc podatek. I rozliczasz się z tego na PIT-39 w terminie zeznania rocznego za rok w którym sprzedasz.
Andziola1985 / 2010-05-26 09:15
No to już wszystko rozumiem. Bardzo dziękuję za pomoc.

Najnowsze wpisy