Forum Forum dla firmKadry

Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę

Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę

Money.pl / 2009-02-06 22:24
Komentarze do wiadomości: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę .
Wyświetlaj:
EwkaPlewka / 88.199.232.* / 2012-01-11 14:37
Witam
Mam umowę na czas nieokreślony od 15.07.2011, a 09.01.2012 dostałam wypowiedzenie z 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia, żebym miała 1 - miesięczny okres wypowiedzenia powinna je dostać po 16 stycznia, bo wtedy minie 6 miesięcy zatrudnienia, czy dobrze rozumiem?
Z góry dziękuje za odpowiedź
szklarek / 2012-01-11 19:27
Zastosowano nieprawidłowy okres wypowiedzenia. Powinien on być adekwatny do stażu pracownika w momencie rozwiązania umowy, a nie w momencie jej wypowiadania. Innymi słowy- w związku z tym, że wypowiedzenie to będzie skutkowało rozwiązaniem umowy w dniu 28 stycznia- czyli po półrocznym zatrudnieniu od razu powinien być przewidziany okres 1 miesięczny.
By prawidłowo zastosować okres 2 tygodniowy- powinno być ono wręczone najpóźniej 31 grudnia.

Proszę o tym poinformować pracodawcę- by nie było zdziwienia, że jeszcze w lutym pojawi się Pani w pracy itd.
magdallena80 / 83.16.4.* / 2012-01-09 12:13
Witam! Chciałabym ponowić swoje pytanie z dnia 29.12.2011r., gdyż nie otrzymałam odpowiedzi: czy mogę wysłać wniosek o urlop wychowawczy listem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru na adres firmy i uznać jego dostarczenie jako wyrażenie zgody na ten urlop, czy muszę to zrobić osobiście? (szef zlikwidował stanowisko kadrowej, a sam unika kontaktu ze mną). Jak powinien wyglądać pozew o bezprawne wypowiedzenie umowy o pracę i co powinien zawierać?( dotyczy sprawy z dnia 27.12.2011r.)
wiwan / 2012-01-09 20:38
Wniosek może być pocztą, na bieg terminów wpływa data stempla. Do wniosku oświadczenie ojca dziecka. Tu więcej:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/urlop;wychowawczy;-;na;jakich;zasadach,162,0,682914.html

Pozew-oznaczenie strony pozywającej, pozwanej, wskazanie na datę wypowiedzenia jego podaną przyczynę. No i wskazanie dlaczego jest nieprawne- tj. czy uchybiono formie, terminom czy np. powód jest nieprawdziwy czy sam fakt sprzeczny z KP- w Pani przypadku- nieprawdziwe okoliczności zwalniające pracodawcę z ochrony Pani stosunku pracy jako pracownika na urlopie wychowawczym.

Tu więcej o samej procedurze:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/co;zrobic;gdy;nieslusznie;dostaniemy;wypowiedzenie,46,0,647470.html
Renia90 / 80.51.54.* / 2012-01-05 21:43
Witam,
Pracuję w sekretariacie szkoły zaocznej. W umowie o pracę nie mam określonego czasu pracy. Pracuję od poniedziałku do piątku 8h dziennie. Dodam, że jestem studentką zaoczną i pracodawca od momentu zatrudnienia był tego świadomy. Moje pytanie brzmi czy w związku z powyższym pracodawca może zmusić mnie do pracy w weekendy, które pokrywają mi się z zajęciami na uczelni?
magdallena80 / 83.16.4.* / 2011-12-29 17:02
Witam! Proces się nie odbył, ponieważ zrezygnowałam ze złożenia pozwu, gdy dowiedziałam się, że firma istnieje. Mam pytanie czy mogę wysłać wniosek o urlop wychowawczy listem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru na adres firmy i uznać jego dostarczenie jako wyrażenie zgody na ten urlop, czy muszę to zrobić osobiście? (szef zlikwidował stanowisko kadrowej, a sam unika kontaktu ze mną). Czy mimo wszystko złożyć do Sądu Pracy pozew o nieprawne wypowiedzenie umowy o pracę i co taki pozew powinien zawierać? Pozdrawiam
jolcia 3 / 89.229.109.* / 2012-01-02 17:23
proszę o pomoc mam umowę o pracę do sierpnia 2012 ale dostałam wypowiedzenie 2 tygodniowe z dniem 1 stycznia nastąpiło rozwiązanie umowy ale nie dostałam świadectwa pracy powiedziano ze prześlą poleconym pracowałam tam ponad 2 lata czy przysługuje mi odprawa i na jakich artykułach i paragrafach mogę się opierać jak wspomniałam o odprawie pani w kadrach powiedziała ze nie należy mi się ponieważ nie byli zadowoleni z mojej pracy a przez ten okres pracy nikt mi nic nie powiedział a jest to zakład pracy chronionej świadcząca usługi dla szpitali co mam teraz zrobić jak otrzymam świadectwo pracy trochę się obawiam że mogą coś w tym świadectwie przez to mi wpisać a ja nie znam się na przepisach proszę o pomoc
szklarek / 2012-01-02 18:55
W świadectwie pracy nie podaje się przyczyny- podaje się podstawę prawną i tryb zwolnienia- czyli w Pani przypadku, że za wypowiedzeniem złożonym przez pracodawcę.

Prawo do odprawy z kolei zależy od tego czy pracodawca jest "duży", i czy przyczyna, faktyczna rozwiązania umowy leży JEDYNIE po jego stronie- np. likwidacja stanowisk, upadłość.

Niezadowolenie z Pani pracy przekreśla prawo do odprawy.

Tu więcej:

http://www.money.pl/forum/kiedy-pracownikowi-przysluguje-odprawa-t1601951.html
magdallena80 / 83.16.4.* / 2011-12-27 10:29
Witam! Mój problem jest następujący:
w czasie trwania urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko (udzielonego do 05.2012r.), pracodawca wypowiedział mi telefonicznie umowę o
pracę (na czas nieokreślony), informując jednocześnie, iż firma będzie działać do września. W październiku, nie otrzymawszy ani pisemnego
potwierdzenia wypowiedzenia, ani świadectwa pracy oraz odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia, wysłałam do pracodawcy pismo z
prośba o wydanie dokumentow, które pozostało bez odpowiedzi. Pracodawca nie odbierał również telefonów ode mnie. W związku z tym,
udałam się do Sądu celem złożenia pozwu i przy okazji dowiedziałam się, że wg KRS firma nadal istnieje.Co robić? Czy mogę złożyc wniosek o
urlop wychowawczy na drugie dziecko (ur. 02.2011r.) i z jaką datą, gdyż od września pierwsze chodzi do przedszkola? Czy jestem nadal zatrudniona i ubezpieczona skoro firma istnieje? Bardzo proszę o pomoc.
wiwan / 2011-12-27 12:25
Rozumiem, że proces jednak jeszcze się nie odbył, info o KRS pochodzi z procedury składania pozwu.
1. fakt ubezpieczenia najlepiej sprawdzić w ZUS, bo nawet istniejąca firma może ubezpieczonego po prostu wyrejestrować.
2. wniosek o u. wychowawczy złożyć tak, jakby całej afery nie było- do kadr firmy. Kodeksowo min. 2 tygodnie przed datą jego rozpoczęcia.
3. info o istnieniu firmy jest podstawą do modyfikacji pozwu do SP tj. uzupełnienia go o żądania związane z nieprawnym wypowiedzeniem umowy o pracę- czyli np. do pracy przywróceniem.
Jak widać pkt. 3 jest w sprzeczności z pkt. 2, ale sytuacja jest rzeczywiście skomplikowana.
Agileraa / 62.21.49.* / 2011-12-21 14:48
Witam
Bardzo prosze o porade. W maju zostalam zatrudniona w firmie na 3 miesiace. Umowe kolejna otrzymalam dopiero w sierpniu na miesiac i kolejna ze wrzesniu na czas nieokreslony. Jednakze za te laczne 4 miesiace prace tj od maja do sierpnia otrzymalam swiadectwo pracy i ewiwalent za niewykorzystany urlop. Zmiany te byly spowodowane przekszlaceniem firmy w inna spolke. Dostalam nowa umowe o prace juz na czas nieokreslony, ale w firmie o zupelnie innej nazwie. Dotychczasowa nadal funkcjonuje i niektorzy pracownicy nadal sa w niej zatrudnieni. Czy wobec tego jesli chce teraz skladac wypowiedzenie obowiazuje mnie 2 tygodnie wypowiedzenia liczac iz moje zatrudnienie w nowej spolce biegnie od wrzesnia, czy nalezy zastosowac tutaj wyzszosc art 23 ze znaczniek 1 kp i bierze sie ciaglosc umowy i moje wypowiedzenie wowczas liczyc sie w miesiacach?
Prosze o pomoc w wyjasnieniu tego zawilego "kruczka" prawnego :)
Pozdrawiam
szklarek / 2011-12-21 23:02
Decydujące dla odpowiedzi byłoby to- czy fizycznie jest to to samo miejsce pracy i czy ci pracownicy, którzy takiej przerwy jak Pani nie mieli byli informowani o zmianach. Bo wtedy jest to jednak "przejście" części zakładu na inny podmiot, do którego ma zastosowanie art. 23'1 KP i ma Pani dłuższy ( 1 mc ) okres wypowiedzenia.

Jeśli to inne miejsce, nie było czynności prawnej kupna zakładu, przejęcia akcji itp. to jest to tylko jakaś nieoficjalna umowa obu właścicieli i ma Pani dużo szczęścia, że w ogóle nową umowę dostała.


Tu pełny art.23'1- zwracam uwagę na par.3:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-i-przepisy-ogolne/art-23
Jola-52- / 78.8.218.* / 2011-12-19 21:16
Witam
Bardzo proszę o pomoc,w zrozumieniu pewnej kwestii.Otóż, mój pracodawca likwiduje moje stanowisko pracy i 16 grudnia dostałam wypowiedzenie umowy o pracę,ale bieg tego wypowiedzenia zaczyna się 1.01.2012r. z zachowaniem miesięcznego wypowiedzenia. Nie rozumiem tylko,dlaczego wyp.umowy o pracę dał mi 16 grudnia? W lutym bedę musiała zarejestrować się w UP.Nie wiem teraz, czy mam liczyć miesiąc wypowiedzenie (styczeń) czy te grudniowe 2 tygodnie również, czy traktować to,jako tylko i wyłącznie informację,że już będę zwolniona?
Proszę o pomoc wyjaśnieniu tego.
szklarek / 2011-12-20 11:17
Wszystko jest OK. Takie są kodeksowe biegi wypowiedzenia zgodnie z art. 30 KP. Pracodawca mógł je złożyć równie dobrze 2 grudnia jak i 31 grudnia. Więc ma Pani bonus w postaci dodatkowych 2 tygodni wiedzy o tym, że należy szukać nowej pracy.

Ma więc Pani 1 miesiąc wypowiedzenia, które zacznie swój bieg 1 stycznia, zakończy 31 stycznia. Różnica między obecnym czasem a styczniem jest taka, że w styczniu pracodawca może wysłać Panią na zaległy i bieżący z 2012 r. urlop bez ustalania z Panią jego terminu.
Jola-52- / 78.8.92.* / 2011-12-20 11:37
Witam
Serdecznie dziękuję za pomoc:) jestem trochę spokojniejsza -jeżeli tak można powiedzieć w mojej sytuacji,ale cóż, takie jest życie- i tak jak Pan(i) pisze, mam urlop wypoczynkowy do wykorzystania i 2 dni na poszukiwanie pracy.
Bardzo serdecznie dziękuję za wyjaśnienie tek kwestii.
Pozdrawiam serdecznie:)
szklarek / 2011-12-20 12:20
Urlop do wykorzystania-jeśli zostanie udzielony. Jeśli nie- ekwiwalent pieniężny.

Jeśli pracodawca "duży" to powstaje jeszcze kwestia prawa do odprawy pracowniczej, o czym więcej tu:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracownikowi;przysluguje;odprawa,191,0,404671.html
Jola-52- / 78.8.92.* / 2011-12-20 15:41
Pracodawca "mały" zatrudnia 8 osób, a z tego co przeczytałam -wyżej zamieszczony link- należy mi się miesięczna odprawa,ponieważ pracuję u niego niecałe 2 lata.

Serdecznie dziękuję raz jeszcze,za tak "ogromną" pomoc i wyjaśnienie wszystkich zawiłości związanych ze zwolnieniem pracownika.
Dziękuję i pozdrawiam:)
szklarek / 2011-12-20 15:53
"Mały"- więc nie należy się odprawa w żadnej wysokości- to z tego artykułu zalinkowanego wynika.
Jola-52- / 78.8.92.* / 2011-12-20 19:12
"Wysokość odprawy jest uzależniona od zakładowego stażu pracy i przysługuje w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata"...tym się zasugerowałam, a po dokładnym przeczytaniu artykułu,wnioskuję,że chodzi o.."być pracownikiem takiego pracodawcy, który zatrudnia co najmniej 20 pracowników"... czy dobrze to rozumiem?
szklarek / 2011-12-20 20:03
Tak właśnie. Warunkiem praw do odprawy jest utrata pracy z powodu leżącego tylko po stronie pracodawcy, który JEDNOCZEŚNIE jest pracodawcą "dużym" w momencie umowy wypowiadania lub rozwiązywania.

Wysokość odprawy WTEDY zależy od stażu zakładowego.
Jola-52- / 78.8.92.* / 2011-12-20 20:48
Bardzo,bardzo dziękuję:)
Jola-52- / 78.8.221.* / 2011-12-28 12:41
Witam
Mam jeszcze jedno pytanie związane z likwidacją stanowiska otóż, otrzymałam wypowiedzenie umowy,a w niej zawarta jest "podstawa prawna artykuł 37 paragraf 2 pkt 1... co to oznacza? szukałam, wertowałam w necie,niestety nic konkretnego nie znalazłam, nie wiem jak mam to interpretować? proszę o wyjaśnienie.
szklarek / 2011-12-28 16:15
No bo coś ewidentnie namieszane- nie jest to podstawa ani z KP ani z Ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Przyczyna powinna być po prostu art.30, par.1, pkt.2. Kodeksu Pracy.

Prawdę mówiąc taka "wada" wypowiedzenia może być uznana za podstawę jego nieprawności- a więc możliwość całej procedury z art.44 i dalszych KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace
Jola-52- / 78.8.221.* / 2011-12-28 20:39
"w okresie wypowiedzenia przysługują Pani 2 dni na poszukiwanie pracy zgodnie z Kodeksem Pracy (podstawa prawna art.37 par.2 pkt1) oraz 2 dni urlopu wypoczynkowego proporcjonalnie do okresu zatrudnienia"...... tak brzmi jedno ze zdań z wypowiedzenia umowy, w uzasadnieniu.....sprawdziłam co zawiera ten link napisany przez Pana(ią) wyżej......."Art. 37. § 1. W okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
§ 2. Wymiar zwolnienia wynosi:
1) 2 dni robocze - w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia" ...myślę,że to jest to, co napisała kadrowa? czy dalej jest coś nie tak? zaczynam się już gubić i trochę tym martwić.
szklarek / 2011-12-28 21:14
Napisała Pani wcześniej, że podano art. 37 jako podstawę prawną wypowiedzenia.
Stąd moja reakcja, że jest to wypowiedzenie wadliwe, bo art.37 dotyczy właśnie tych dni na poszukiwanie pracy, a nie podstawy zwolnienia.
Więc jest OK, bo dotyczy to innej kwestii i wymiar podany jest prawidłowy.
Jola-52- / 78.8.221.* / 2011-12-28 21:26
bardzo przepraszam,powinnam była napisać od razu tak, jak brzmi całe to zdanie,ale cieszę się,że jest napisane dobrze i bardzo dziękuję znowu za pomoc:) ...a proszę mi jeszcze powiedzieć,czy na świadectwie pracy,które dostanę, jako podstawa prawna wypowiedzenia, powinno być ..."art.30 par.1 pkt2 KP" jako likwidacja stanowiska?
szklarek / 2011-12-28 21:50
Taka jest podstawa prawna. Jeśli nie będzie dopisku, że z powodu likwidacji stanowiska, pracodawca powinien wydać dodatkowe zaświadczenie, w którym zostanie to napisane- ma to znaczenie i ułatwia staranie się o świadczenie przedemerytalne- oczywiście przy spełnieniu innych warunków -wieku i stażu.
Jednym z warunków jest bowiem "rozwiązanie tego stosunku nastąpiło z powodu ogłoszenia upadłości pracodawcy, jego likwidacji lub likwidacji stanowiska pracy z przyczyn ekonomicznych, organizacyjnych, produkcyjnych albo technologicznych".
Jola-52- / 78.8.221.* / 2011-12-28 22:11
likwidacja stanowiska z przyczyn ekonomicznych...ale z tego co wiem, to na świadectwie pracy, nie pisze się z jakiego powodu (a może się mylę?) to ma być w uzasadnieniu,w wypowiedzeniu umowy o pracę, czy faktycznie tak jest?
szklarek / 2011-12-29 12:13
Raczej- nie ma obowiązku. Obowiązkiem jest podanie trybu i podstawy- czyli, że za wypowiedzeniem i strony, która wypowiedzenie złożyła ("przez pracodawcę"). Bo sam art.30 par.1 pkt2 KP strony nie wskazuje, taki sam tryb jest gdy to pracownik wypowiada.

Jeśli innych warunków do świadczenia przedemerytalnego Pani nie spełnia- nie ma ta likwidacja stanowiska znaczenia. Jeśli jednak zechciałaby Pani o nie wystąpić- potrzebne będzie zaświadczenie. Nie wiem, czy pisemne wypowiedzenie z podaną przyczyną wraz ze świadectwem jest dla ZUS wystarczające w tym zakresie.

Stąd posiadanie takiego wpisu w świadectwie sporo upraszcza.

Łatwiej mają też ci od pracodawcy "dużego"- bo podstawa prawna jest u nich podwójna- tj. art. KP "w związku" z Ustawą z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników
Jola-52- / 78.8.82.* / 2011-12-29 13:26
muszę się dowiedzieć u kadrowej,jaką podstawę prawną wpiszą? a proszę mi powiedzieć,czy w ogóle jest "miejsce" w świadectwie pracy, żeby zamieścić w nim informację "likwidacja stanowiska"? a jeżeli nie, to na jakim zaświadczeniu kadrowa powinna napisać tę informację, abym mogła złożyć oba dokumenty w ZUS-ie? (w chwili obecnej spełniam warunki).
Jola-52- / 78.8.213.* / 2012-01-03 22:30
niestety,kadrowa poinformowała mnie,że na świadectwie pracy nie wpisuje się "likwidacja stanowiska"
Ktośka / 84.10.35.* / 2011-12-14 21:49
Szklarek dziękuje bardzo za odpowiedzi. Teraz jestem już pewna co muszę zrobić z taką nieuczciwością pracodawcy ...........
Ktośka / 84.10.35.* / 2011-12-14 20:48
Dziękuje ... w takim razie jeśli pracodawca nadal nie chce wypłacić zaległych wypłat czy można wręczyć mu przedsądowe wezwanie do wypłaty zaległej należności i czy musi ono być napisane przez prawnika czy wystarczy jesli pracownik sam je napisze i dostarczy pracodawcy?
szklarek / 2011-12-14 21:27
Nawet trzeba wręczyć. Nie musi być przez prawnika. Oznaczenie pracodawcy, pracownika, wskazanie konkretnych kwot i okresów, za które się należą. Termin realizacji tego wezwania (np.7 dni) sposób realizacji- np. na konto podane przy zatrudnieniu. Klauzula, że w razie niewykonania wezwania sprawa zostanie oddana do sądu. Nagłówek- wezwanie przedsądowe, albo ostateczne wezwanie do zapłaty.
I najważniejsze- potwierdzenie odbioru- czyli list polecony za potw. odbioru , albo dostarczenie osobiste pracodawcy- czyli z podpisem/pieczęcią/datą osoby przyjmującej na kopii wezwania.
Ktośka / 84.10.35.* / 2011-12-14 19:19
Witam. Mam pytanie ... Pracodawca nie płaci poborów, zalega 2 lub 3 miesiące na domiar złego nie wypłaca zasiłku chorobowego.... co można zrobić żeby zmusić go do wypłaty zaległości. Czy w takim wypadku czas wypowiedzenia przez pracownika może być maksymalnie skrócony i czy należy się odprawa lub inne odszkodowanie. Dziękuje za informacje.
szklarek / 2011-12-14 19:41
Sytuacja taka jest podstawą rozwiązania umowy o pracę przez pracownika BEZ wypowiedzenia. Czyli odpowiednik dyscyplinarki z art.55, par.1'1 KP.

Przysługuje wtedy odszkodowanie równe wynagrodzeniu za czas równy przysługującemu temu pracownikowi okresu wypowiedzenia- czyli nawet 3 miesięczne.

Podstawa:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace/art-55
money / 89.76.218.* / 2011-12-05 18:21
Witam moja sprawa jest następująca:
Zatrudnienie od 8.2008 do 11.2008 - umowa próbna 3 miesiące
11.2008- 11.2009 - umowa na czas określony
11.2009- 7.2011- umowa na czas określony
8.2011-31.12.2011 umowa na czas określony
Pracodawce nie interesuje fakt ze został przekroczony termin 24 miesięcy z ustawy antykryzysowej nawet opinia radcy prawnego go nie interesuje. (dodam ze jest to duży państwowy zakład). A moje pytanie jest następujące prawdopodobnie zostanę zwolniony a pracodawca zgodnie z art 29 par.3 KP punkt 4 przedstawił mi okres wypowiedzenia na 0 dni. Czy jest to kolejny raz niezgodne z prawem?
Przy wcześniejszych umowach na czas określony pracodawca wzywał mnie dzień wcześniej do podpisania kolejnych umów (zawsze z obawa ze możne mi nie przedłużyć umowy)
szklarek / 2011-12-05 20:21
Od końca. Obecnej umowy na czas określony pracodawca nie może wypowiedzieć bo jako umowa krótsza niż na 6 miesięcy nie może mieć takiej klauzuli. Kodeksowo jest tak, by umowę na czas określony można było wypowiedzieć- musi być ona na czas dłuższy niż na 6 miesięcy i zawierać w swej treści możliwość jej wypowiedzenia. I wtedy KP przewiduje okres 2 tygodniowy- art. 33 i 33'1 KP.
Umowa ta więc albo rozwiązuje się 31.12- czyli po czasie na jaki jest zawarta, albo może być rozwiązania bez wypowiedzenia w trybie art.52 albo 53.

Art. 29 par.3 ust. 4 nie ma więc zastosowania do umowy na czas określony- bo ewentualny okres wypowiedzenia musi wynikać już z samej umowy. Info takie ma zastosowanie dla umów na czas nieokreślony.

O czywiście pracodawca nie ma żadnego obowiązku podpisywania umowy kolejnej, ani szczególnego informowania, że to nie nastąpi.

Natomiast w kwestii 24 mc- powinien Pan w postępowaniu przed sądem pracy uzyskać przekwalifikowanie obecnej umowy na umowę na czas nieokreślony. Wtedy cała sytuacja wyglądałaby inaczej. Pan pewnie dysponuje opinią, że dzieje się to z mocy prawa, są opinie, że tylko na żądanie (przed sądem pracy ) pracownika:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/umowa;na;czas;okreslony;a;ustawa;antykryzysowa,249,-1,751353.html
dario71 / 83.230.97.* / 2011-12-05 11:06
Witam,
Proszę o pomoc w następującej kwestii: 19 stycznia kończą się 3 lata mojego zatrudnienia. Chcę ok. 10 stycznia złożyć wypowiedzenie umowy o pracę. W momencie składania wypowiedzenia będę miał przepracowane niecałe 3 lata, lecz w momencie zakończenia okresu wypowiedzenia te 3 lata zostaną przekroczone. Który termin wypowiedzenia należy zastosować? 1 miesiąc czy 3 miesiące?
Dziękuję za pomoc i pozdrawiam!
szklarek / 2011-12-05 11:25
Rozumiem, że umowa jest na czas nieokreślony. Należy stosować ten okres, jaki wynika ze stażu w momencie rozwiązania umowy, bo okres wypowiedzenia normalnie do tego stażu się wlicza.
Zatem- wypowiedzenie 1 miesięczne złożone ok. 10 stycznia kończy swój bieg 29 lutego. Jeśli do dnia 29 lutego nie uzyska Pan stażu 3 lat- jest prawidłowe. Jeśli jest inaczej- musi to być już wypowiedzenie 3 miesięczne.

Podstawa- art.36 par. 1 KP,
dario71 / 83.230.97.* / 2011-12-06 09:24
Dziękuję bardzo! Czyli 3 miesiące.
Czy mogę jeszcze prosić o drobną poradę?
Z tego co wiem istnieje możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia (za porozumieniem stron), jeśli obecny pracodawca wyrazi zgodę. Jak to najlepiej załatwić?

- złożyć wypowiedzenie i równocześnie prośbę o skrócenie okresu wypowiedzenia do 1 miesiąca? Istnieje tu zagrożenie że obecny szef nie wyrazi zgody na skrócenie terminu - a nowy pracodawca nie będzie czekał 3 miesięcy, jednak wypowiedzenie zostanie złożone i zostanę bez pracy...
- Złożyć wypowiedzenie z klauzulą że jest ważne wyłącznie w przypadku uzyskania zgody o skróceniu okresu wypowiedzenia do 1 miesiąca?
- Najpierw złożyć pismo z prośbą o skrócenie okresu wypowiedzenia a potem - po uzyskaniu zgody - wypowiedzenie?
szklarek / 2011-12-06 11:46
To skrócenie okresu wypowiedzenia, o które Panu chodzi, czyli w trybie art. 36 par.6 KP, można zawrzeć raczej PO złożeniu wypowiedzenia, ewentualnie jednocześnie- choć wtedy właściwie jest to równoznaczne z porozumieniem stron w trybie art.30, par.1 ust.1. I to bym proponował- ofertę rozwiązania umowy za porozumieniem stron z propnowaną konkretną datą tego rozwiązania. Z reakcji pracodawcy będzie wiadomo czy w ogóle mu zależy na "trzymaniu" Pana oraz czy nie zależy mu na utrudnianiu odejścia.
Gdy oferty nie przyjmie- ma Pan jasność, że na skrócenie okresu wypowiedzenia na 80% się już nie zgodzi, więc składając takie po jego odmowie- okres ten będzie musiał być już 3 miesięczny.
P3rez / 79.173.35.* / 2011-11-29 22:35
Witam
Jutro, tj. 30 lis 2011 otrzymam wypowiedzenie umowy o prace zawartej na czas nieokreślony w 2000r. Pracodawca skraca okres jego trwania do 1 miesiąca powołując się na ustawę z 13. 2003 Dz. U 90 poz 844. tym samym likwidując oddział spółki akcyjnej. Czy w takiej sytuacji przysługuje mi odszkodowanie związana ze skróceniem okresu wypowiedzenia i ewentualna odprawa ?.
szklarek / 2011-11-30 08:06
1. Tak, odszkodowanie równe wynagrodzeniu za te 'brakujące' 2 miesiące wypowiedzenia należy się z mocy art.36'1, par. 2 KP.

2. Prawo do odprawy pracowniczej zależy od "wielkości" pracodawcy w dniu dzisiejszym- o czym więcej tu:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracownikowi;przysluguje;odprawa,191,0,404671.html
Krzysiek xxxxx / 2011-11-10 12:49
Witam... około 15 stycznia 2012 chciałbym złożyć 3 miesięczne wypowiedzenie o pracę z przyczyn finansowych (małe zarobki) w swoim zakładzie, pracuję na czas nieokreślony od 15 lat, w firmie zatrudnionych jest 18 osób wiec nie wiem czy należy mi się jakaś odprawa ? i czy np... w lutym mógłbym iść, czy w ogóle przysługiwałby mi urlop z wypłatą tzw. wczasy pod gruszą którą wcześniej miałem wypłacaną.
Pozdrawiam :)
szklarek / 2011-11-10 17:56
Liczba zatrudnionych nie ma znaczenia, bo odprawa nie należy się, gdy to pracownik wypowiada umowę o pracę.
Wypowiedzenie to zakończy umowę 30 kwietnia. Należny urlop za 2012 r. to urlop proporcjonalny z art. 155'1 KP czyli 4/1 2 x 26 = 9 dni
W trakcie okresu wypowiedzenia to pracodawca decyduje czy udziela urlopu, czy rozliczy się ekwiwalentem. Decyduje również o terminie.
.Oczywiście będzie Pan mógł wnioskować o jego udzielenie, wniosek nie jest wiążący dla pracodawcy. Będzie Pan miał prawo do wykorzystania 4 dni w trybie "na żądanie".

Świadczenie urlopowe-Tak, o ile wykorzysta Pan ww. urlop i ew. zaległy w sposób dający łącznie 14 dni poza pracą.
maniutet / 77.254.109.* / 2011-11-05 20:34
Witam serdecznie.Mam pytanko czy na wypowiedzonej umowie przez pracodawcą muszę chodzić do pracy.Okres wypowiedzenia trwa 2tygodnie.Z góry dziękuje i pozdrawiam.
szklarek / 2011-11-07 10:15
Oczywiście że tak- to nadal okres zatrudnienia.
Wyjątkiem może być sytuacja, gdy:
- udzieli on Ci w tym czasie u. wypoczynkowego ( bieżącego lub zaległego )
- Ty skorzystasz z trybu u. na żądanie
- pracodawca zwolni Cie z obowiązku świadczenia pracy
- zachorujesz i dostarczysz zwolnienie lekarskie

Najnowsze wpisy