Forum Forum dla firmKadry

Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę

Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę

Money.pl / 2009-02-06 22:24
Komentarze do wiadomości: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę .
Wyświetlaj:
szklarek / 2011-07-07 12:37
odpowiedź:

http://www.money.pl/forum/temat,38,2815947,2815947,15,0,jac1974kra-;odp;z;priva.html
carter15 / 83.1.84.* / 2011-07-01 14:18
@Szklarek, mógłbyś mi doradzić?

1) 30 czerwca dostałem wypowiedzenie po ponad 4 latach w dużej firmie. Mam jednak zwolnienie lekarskie na dzień wręczenia wypowiedzenia, które de facto podpisałem bo przyszedłem do pracy z własnej dobrej woli. Czy podpisane wypowiedzenie jest wiążące?

2) Czy owe zwolnienie lekarskie przesuwa termin skierowania mnie przez pracodawcę na niewykorzystany urlop wypoczynkowy (w okresie trwania wypowiedzenia) i ogólnie wydłuża okres mojego zatrudnienia o czas urlopu chorobowego? Chodzi o to czy przez okres urlopu wypoczynkowego który mam przypisany w czasie 3-mies. okresu wypowiedzenia przysługuje mi 80% wynagrodzenia i wtedy przesuwa niewykorzystany urlop wypoczynkowy

3) czy przysługuje mi świadczenie urlopowe 'gruszkowe' i płatne trzy dni dodatkowego urlopu na poszukiwanie pracy?

Z góry dzięki za odpowiedź
szklarek / 2011-07-01 19:36
1.Wcale niełatwo odpowiedzieć. Rozumiem, że zwolnienia nie dostał Pan post factum, tylko był na nim przynajmniej od 29 czerwca. Linia orzecznictwa jest taka- jeśli był Pan 30 w pracy tylko po to by dostarczyć ZLA właśnie, albo z czystej sumienności- bo był klient, którego sprawę Pan prowadził, albo z braku kompetentnego zastępstwa itp. to wypowiedzenie takie jest nieskuteczne. Jeśli był Pan towarzysko- skuteczne. Zwraca się uwagę na fakt, że mający tu zastosowanie art. 41 KP mówi literalnie o zakazie wypowiadania przez prcaodawcę w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, a nie w czasie posiadania zwolnienia. Co ma zastosowanie do bardzo powszechnej praktyki , gdy pracownik po wypowiedzeniu przynosi wsteczne zwolnienie na ten dzień. Mimo to- jest wypowiedzenie skuteczne.
2. Już bez wątpliwości natomiast ze zwolnieniem w czasie wypowiedzenia jest tak, że nie odwleka ono momentu samego rozwiązania umowy, czyli np. 4 miesiące zwolnienia nie spowodują wydłużenia Pana wypowiedzenia. Umowa rozwiąże się wraz z okresem wypoiwedzenia, bez względu na stan zdrowia i to, czy trwa zwolnienie.
Natomiast ZLA przerywa bieg urlopu wypoczynkowego, otrzymuje Pan wtedy wynagrodzenie chorobowe (80%), a urlop powinien być udzielony w innym terminie. I jak zawsze ta część urlopu, która nie zostanie wykorzystana w naturze- zostanie oddana w postaci ekwiwalentu.
3. duża firma, więc jest Fundusz i świadczenia- jeśli więc spełni Pan warunek 14 kolejnych dni kalendarzowych urlopu- będzie się ono należało. Nie należy się, gdy zamiast urlopu w naturze odbierze Pan ekwiwalent. Sam fakt, że urlop jest na wypowiedzeniu nie wpływa na prawo do świadczenia.
3 dni wolne na poszukiwanie pracy- przysługują zgodnie z art. 37 KP
carter15 / 83.1.84.* / 2011-07-02 16:21
Dziękuję serdecznie za wyczerpującą odpowiedź.

1) Data wystawienia ZLA opiewa na dzień wręczenia wypowiedzenia, więc z tego co Pan pisze wypowiedzenie jest raczej wiążące. Chodziło o to, że lekarz zalecał podczas wcześniejszej wizyty aby je wystawić, a ja odmówiłem ze względu na dużo obowiązków w pracy. Listę obecności podpisałem, a lekarz podczas wizyty w tym samym dniu wystawił je na dwa dni wstecz, ze względu że mi się należało..

2) Na dniach będę miał operację, okres kuracji i rehabilitacji, rozumiem więc, że za te dni urlopu chorobowego firma będzie mi wypłacać 80% wynagrodzenia, natomiast niewykorzystana część urlopu wypoczynkowego w naturze, po zakończonym okresie wypowiedzenia zostanie mi zwrócona w postaci 100% ekwiwalentu

3) Czy na świadectwie pracy pracodawca może podać powód zwolnienia, lub inne uwagi o pracowniku (oczywiście poza trybem rozwiązania stosunku pracy) i kiedy owe świadectwo można najwcześniej odebrać?

Pozdrawiam
szklarek / 2011-07-03 11:06
1. No więc wszystko wskazuje na skuteczność tego wypowiedzenia.Potwierdza to uchwała Izby Administracji, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego z 11 marca 1993 r. (sygn. akt I PZP 68/92; OSNC 1993/9/140), w której stwierdzono, iż (...) Wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi, który świadczył pracę, a następnie wykazał, że w dniu wypowiedzenia był niezdolny do pracy z powodu choroby, nie narusza art. 41 kp (...).
Zatem 30 września żegna się Pan z firmą.

2.Tak, jak Pan napisał- z zastrzeżeniem- za część niezdolności, która przypada na pobyt w szpitalu jest to 70%, chyba, że ukończył Pan 50 lub więcej lat w 2010r. I drugim, że od 34 dnia( wliczając np. styczniową grypę) zwolnienia w roku 2011, przestaje to być wynagrodzenie płacone przez firmę, staje się zasiłkiem płaconym przez ZUS. No chyba, że znów jest Pan 50+latkiem, wtedy tak jest od 15 dnia. Co ważne, nawet po rozwiązaniu już umowy ( czyli po 30 września ) zasiłek się należy, o ile trwa ZLA obecne czy kolejne.
Ekwiwalent wypłaca się najpóźniej w ostatnim dniu zatrudnienia- czyli 30 września.

3. Może, ale nie musi. Obligatoryjnie powód w świadectwie pracy pojawia się w razie dyscyplinarki lub zwolnień grupowych. O dodatkowe informacje, np. ukończone kursy, dodatkowe kwalifikacje pracownik może wnioskować.
Najpóźniej 7 dni od rozwiązania stosunku musi być ono Panu dostarczone.

Pozdrawiam :-)
MAKITA / 109.243.193.* / 2012-01-24 19:32
witam
chciałam zapytać ponieważ mam umowę o prace na czas nieokreślony i trzy miesięczny okres wypowiedzenia dostałam lepszą oferte pracy ale prace muszę podjąc wcześniej,a mój obecny pracodawca nie zgodzi się na krotszy okres wypowiedzenia w jakich przypadkach można skrócić czas wypowiedzenia i jakie są konsekwencje gdy bez zgody odejdę z pracy
wiwan / 2012-01-24 19:44
Nie ma okoliczności, w których pracownik może skrócić okres wypowiedzenia. Może jedynie zaproponować porozumienie stron w tym zakresie, ale pisze Pani, że się pracodawca na to nie zgodzi.

Konsekwencją porzucenia pracy jest dyscyplinarne zwolnienie. Będzie to zapisane w świadectwie pracy. Nie jest to tragedia, w sytuacji, gdy ma Pani już 'nagraną' nową pracę. W innym przypadku to większy problem- bo to nieco wilczy bilet na inne rekrutacje i bardzo (180 dni) opóźniony zasiłek dla bezrobotnych w razie rejestracji w PUP.
MAKITA / 46.113.81.* / 2012-01-25 19:16
Dziękuję za odpowiedz ,mam jeszcze jedno pytanie czy mogę skrócić okres wypowiedzenia jeśli pracodawca nie przestrzega przepisów Prawa Pracy ,ma już kilka wyroków sądowych z w/w powodów ,i to jest główny powód dla którego nie chcem tam pracować
wiwan / 2012-01-25 19:54
Nie, nie może Pani- z dwu przyczyn:
1. jeśli te wyroki nie dotyczą spraw z Panią, tylko innych pracowników, a wobec Pani pracodawca zachowuje się zgodnie z prawem pracy- to nie jest Pani stroną tych nieprawidłowości- może Pani jedynie wypowiedzieć umowę z kodeksowym okresem wypowiedzenia.
2. jeśli te nieprzestrzegania prawa pracy dotyczą Pani- może Pani rozwiązać umowę bez wypowiedzenia- czyli wręczyć pracodawcy odpowiednik dyscyplinarki( z art.55, par.1'1 KP)-czyli rozwiązać umowę natychmiastowo, ale musi dojść z jego strony do ciężkiego i świadomego naruszenia prawa pracy- agresja fizyczna, niewypłacanie wynagrodzenia, molestowanie, zmuszanie do pracy w dni ustawowo wolne itp. dużego kalibru sprawy.

Pracodawca od takiego rozwiązania może się odwołać do sądu i wtedy ww okoliczności trzeba udowodnić
MAKITA / 109.243.208.* / 2012-01-25 21:46
Dziekuję za informacji jest dla mnie bardzo przydatna
nina88 / 79.185.186.* / 2011-06-30 14:49
Jestem zatrudniona na czas niekreślony. Pracuje w tej firmie 3 lata. Pracodawca z dniem jutrzejszym czyli nowym miesiącem chce mnie zwolnić. Czy może takie coś zrobić i jakie mam prawa ? Chce mi zapłacić za niewykorzystany urlop i mowi ze moge przejsc odrazu na zasilek. Proponuje mi porozumienie stron.
szklarek / 2011-07-01 10:38
Nie może. Z dnia na dzień rozwiązać może umowę w drodze dyscyplinarki, albo za porozumieniem stron.
Z tym stażem- przysługuje Pani z art. 36, par.1 Kodeksu Pracy 3 miesięczny okres wypowiedzenia. Jeśli chęć zwolnienia padła wczoraj i przyjąć to jako wypowiedzenie- umowa zakończyłaby się 30 września.

W przypadku upadłości/likwidacji zakładu- możliwe jest skrócenie tego okresu do 1 miesiąca, za odszkodowaniem.
Możecie też okres skrócić za porozumieniem stron.

I jeszcze- rozwiązanie umowy za porozumieniem stron odwleka prawo do zasiłku dla bezrobotnych o 180 dni, podczas gdy po wypowiedzeniu przez pracodawcę- przysługuje od razu ( tj. po 7 dniach od rejestracji)
anka79 / 83.238.15.* / 2011-06-28 13:14
Witam,
mam pytanie... pracuje w pewnej firmie na kontrakcie, umowe mam do przyszłego roku, ale nie mamy nowego kontraktu gdzie moznaby było mnie przezucic i chca mnie zwolnić, a raczej zebym sama napisała wypowiedzenie, ja niestety tego nie zrobie bo nie bede mogła wtedy liczyc na zasiłek wrazie zego, tak samo nie moge podpisać za porozumieniem stron poniewaz bede czekała na niego 3 mc ponoć, a dziś sie dowiedziałam ze w przypadku wypowiedzenia z ich strony przysługuje mi jeszcze mc odprawa. czy to prawda?? z głory dziekuje za odpowiedź
wirrr / 2011-06-28 14:18 / -
tak, przysługuje Pani miesięczna odprawa
szklarek / 2011-07-01 10:27
Tego nie wiemy, bo nie znamy 'wielkości' pracodawcy- graniczne dla tego prawa jest zatrudnianie co najmniej 20 pracowników na etatach.
Dynerka / 78.31.136.* / 2011-06-27 13:10
Witam! jeżeli w dniu dzisiejszym dałam szefowi wypowiedzenie o pracę to kiedy dokładnie mija termin rozwiązania umowy? Dodam, że jestem zatrudniona ponad 3 lata i na czas określony, gdzie w umowie mam zaznaczony możliwy okres wypowiedzenia 2 tygodnie! szef twierdzi że może czas się wydłużyć do 3 tygodni bo do soboty liczone jest wypowiedzenie!czy ma rację?
wiwan / 2011-06-27 13:19
Może się wydłużyć do NIEMAL 3 tygodni, gdyż zgodnie z art. 30 paragraf 2 ze zn. 1 okres wypowiedzenia takiego kończy się zawsze w sobotę.
Więc bez względu na to, złożone dziś czy nawet w sobotę 2 lipca- skutkować będzie rozwiązaniem w dniu 16 lipca. Złożone od 3 lipca do 9 lipca- przesuwa już ten termin na kolejną sobotę tj.23 lipca.
@ tygodnie to kodeksowe minimum o zdefiniowanym końcu biegu.
wiwan / 2011-06-27 13:20
Oczywiście podałem art. Kodeksu pracy, a zamiast @ miała być 2
lola27 / 188.146.226.* / 2011-06-14 19:55
Dziękuję bardzo za poprzednią odpowiedź:)jestem mile zaskoczona,że tak bezinteresownie poświęca Pani swój czas, a przede wszystkim wiedzę, by pomagać innym:)))

Wiem właśnie, że wg kp decyduje pracodawca i spodziewam się problemów w związku z chęcia wykorzystania urlopu na wypowiedzeniu (a mam go aż 17 dni):/ Z tym, że wypłata ekwiwalentu (nie wiem dokładnie jak go wyliczą)bedzie dla mnie chyba mało korzystna ze względu na wczasy pod gruszą, za które dostaje się ok 500zł, mimo to nie zrezygnuję z okresy wypowiedzenia i najwyżej będę przychodzić do pracy-może to nie będzie jednak na rękę pracodawcy, bo nie jesteśmy w dobrych stosunkach.

Wpowiedzenie musi konczyć sie w sob.czyli generalnie niezapisaną zasadą jest, że rozpoczyna się w niedz., tak?czyli najbezpieczniej jest złożyć wypowiedzenie w dniach między 20.06, a 24.06 (, bo 19.06 będzie za wcześnie ze względu na l4 i te 10 dni na urlop?) wtedy zwolnienie do 24.06 w razie czego nie przeszkodzi w urlopie jeśli go dostanę. Jeśli jednak hipotetycznie zwolnienie byłoby do 22.06 to w razie czego pracodawca może w dzień 23i 24 wstawić też urlop jeśli ma taką wolę?przepraszam za tyle pytań;)i dziękuję bardzoooooo za pomoc;))))))))pozdrawiam
szklarek / 2011-06-15 10:13
1.rzeczywiście- jeśli pracodawca nie wyśle Pani na urlop wypoczynkowy tylko wypłaci ekwiwalent- świadczenie urlopowe 'gruszkowe' nie będzie się Pani należało.
2.ekwiwalent oblicza się niemal identycznie jak wynagrodzenie urlopowe tj. tak, jak za miesiąc z rzeczywistym urlopem, który ma średnią dni roboczych w roku. W 2011 r. jest to 21 dni.
Praktycznie nie ma więc różnicy finansowej.
3.tak, niezapisaną- bo jedni uznają bieg od dnia zapoznania się drugiej strony z wypowiedzeniem, drudzy ( ta interpretacja pzreważa-właśnie od niedzieli)
Prawo pracy jasno mówi, kiedy okresy wypowiedzenia się kończą i właściwie to którą z opcji początku pzryjmiemy nie ma znaczenia.
4. więc gdy chce Pani pewności co rozwiązania umowy w dniu 9.07- wypowiedzenie musi dotrzeć do pracodawcy między 19 a 25 czerwca ( tj. najpóźniej 25)
5. pracodawca może wysłać Panią na ten urlop bezpośrednio po zwolnieniu lekarskim, udzielając go powinien chyba jednak mieć wiedzę, czy aby nie ma Pani kolejnego zwolnienia.Nie może przecież urlop ten pokrywać się ze zwolnieniem.
lola27 / 178.182.30.* / 2011-06-13 14:40
Witam,
Mam takie pytanko zwiazane z wypowiedzeniem na l4.Jesli mam l4 do 24.06.11., a chcialabym zlozyc wypowiedzenie wczesniej np. juz 17.06 ze wzgledu na pojscie na urlop przez kierownika od 20.06(a bedzie ciezko dac je komus innemu, bo nie ma zastepcy na sklepie) z tym, ze okres 2 tygodniowego wypowiedzenia chcialabym, zeby byl liczony od wygasniecia zwolnienia, bo chce na nim wykorzystac 10 dni urlopu tak, aby dostac dodatek urlopowy.Czy moge na wypowiedzeniu zaznaczyc, ze okres wypowiedzenia ma zaczac sie od momentu wygasniecia zwolnienia?czy wystarczy podac 09.07 za moment wygasniecia umowy? z gory dziekuje ślicznie za odpowiedz;)
szklarek / 2011-06-14 09:56
Może Pani złożyć takie wypowiedzenie, ale pracodawca nie musi się do niego dostosować i potraktować je jako wypowiedzenie z wadliwą datą rozwiązania umowy, które będzie skutkowało rozwiązaniem umowy o tydzień wcześniej. Bieg kodeksowego wypowiedzenia- uzależniony od momentu, w którym druga strona może zapoznać się z oświadczeniem woli strony pierwszej ma pierwszeństwo przed tym, co w treści wypowiedzenia napisane.
Formalnie w takiej sytuacji powinna być to oferta porozumienia stron.
Brak pracodawcy w pracy w momencie "pasującym" nie stanowi przeszkody. Można złożyć wypowiedzenie mailem, telefonicznie a następnie dopełnić wymogu formy pisemnej- czyli takie "podwójne" wypowiedzenie.

Zwracam Pani uwagę, że w okresie wypowiedzenia to pracodawca decyduje czy i kiedy wysyła pracownika na niewykorzystany urlop wypoczynkowy, czy wypłaca w zamian ekwiwalent. Może więc ta gimnastyka z terminami złożenia wypowiedzenia jest po prostu niepotrzebna.

Tak, czy inaczej w czasie zwolnienia lekarskiego wypowiedzenie pracownik może złożyć, nie ma tu ograniczeń kodeksowych, nie musi czekać na jego koniec.
costam453672 / 94.75.121.* / 2011-06-07 23:29
Witam,
Jestem zatrudniona u obecnego pracodawcy łącznie ponad trzy lata. W pierwszej umowie na czas określony mam zaznaczony okes wypowiedzenia - 2 tygodnie, przy 2 umowie na czas nie określony nie jest podany okres wypowiedzenia. W aneksach do umów, które dostawałam w mięzyczasie równiez nigdzie nie ma informacji o zmianie okresu wypowiedzenia. Czy w takiej sytuacji przysługuje mi 2 tygodnie czy 3 miesiące? Czy pracodawca w nowych umowach o pracę bądz anesach do umów musi podać okres wypowiedzenia czy przyjmuje się domyślny zgodny z KP?

Z góry dziękuję za pomoc.
szklarek / 2011-06-08 10:55
W umowie na czas określony zapis o okresie wypowiedzenia się pojawił, bo był on fakultatywny- nie wymaga tego prawo pracy.
Przy umowie na czas nieokreślony- kodeks pracy jest jasny. Mógłby być zapis o okresie wypowiedzenia korzystniejszym dla pracownika niż wynika to z KP. Choć jest czasem dyskusyjne co jest korzystniejsze. Na ogół- dłuższy okres niż kodeksowy.

Resumując- obowiązuje Panią kodeksowy 3 miesięczny okres wypowiedzenia tej umowy na podstawie art.36, par. 1 KP.
olkij / 2011-06-07 13:57
Witam!!!
Pracuję w jednej firmie 9 lat i na koniec maja złożyłam wypowiedzenie, które zakończy swój bieg na koniec sierpnia. Normalnie przysługuje mi 26 dni urlopu. Moje pytanie brzmi: ile urlopu przysługuje mi się w takim wypadku.
Pozdrawiam
szklarek / 2011-06-07 17:59
Urlop proporcjonalny do czasu zatrudnienia w tym roku u tego pracodawcy. Czyli 8/12 x 26 = 18 dni. Za urlop niewykorzystany należny jest ekwiwalent. W okresie wypowiedzenia to pracodawca decyduje kiedy i czy da urlop, czy wypłaci ekwiwalent.
Podstawa- art. 155-1, par. 1, 167-1, 171, par.1 KP;

http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-pracy
denar2 / 212.244.210.* / 2011-06-01 15:09
Witam
W dniu 01.06.2011 r. dostałem listem poleconym (nie odebranym przeze mnie osobiście tylko przez członka rodziny) rozwiązanie umowy o pracę z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia który upływa 31.08.2011 r. Wypowiedzenie datowane jest na 25.05.2011 r. Czy w związku z odbiorem pisma w dniu 01.06.2011 okres wypowiedzenia nie przesuwa się automatycznie od 01.07 do 30.09.2011 ?
Z góry dziękuje za odpowiedż
szklarek / 2011-06-01 18:37
Przesuwa się, o ile to wypowiedzenie pisemne było jedynym jakie Pan otrzymał, tzn. nie było ono tylko dopełnieniem wymogu formalnego art. 30 par.3 KP ( pisemnej formy ) wypowiedzenia, z którym zapoznał się Pan przed 1.06.- ustnego, mailowego, telefonicznego.

Takie "podwójne" wypowiedzenie jest bowiem jak najbardziej skuteczne i zaczyna swój bieg już od złożenia go w wersji niepapierowej. Są na to wyroki SN (np.z dnia 18 stycznia 2007 r., sygn. akt II PK 178/06).

Gdy jest to "jedyne" wypowiedzenie- warto by poinformował Pan pracodawcę/kadry o fakcie zapoznania się z nim w terminie powodującym przesunięcie rozwiązania umowy- bo może nie mieć takiej świadomości ( nie zaglądnie do zwrotki z poczty) i tkwić w przekonaniu o terminowym jego doręczeniu, a co za tym idzie rozwiązać umowę z dniem 31.08 i będzie to trzeba wszystko odkręcać.

Bo rozumiem, że jest Panu na rękę ten dodatkowy miesiąc pracy.
donata12 / 84.10.18.* / 2011-05-31 17:38
Witam. Okres mojego wypowiedzenia obejmuję 2 tygodnie, gdyż jestem zatrudniona na 3 miesiące (okres próby) chciałabym rozwiązać umowę za porozumieniem stron gdyż chciałabym zacząć pracę w innej firmie. CZy w tym czasie muszę chodzić do pracy czy mogę to jakoś inaczej rozwiązać. Szczerze powiem, że nie mam zamiaru już się tam zjawić. Powiedzcie mi jak to mogę rozwiązać Bo nie chce mieć w świadectwie pracy napisane, że ją porzuciłam a wrócić tam na pewno nie wrócę za nic w świecie.
Czekam na odpowiedz Dziękuję
szklarek / 2011-05-31 19:50
1. Jeśli złoży Pani wypowiedzenie, to okres 2 tygodni jest okresem normalnej pracy, z tą różnicą, że w tym czasie pracodawca może wysłać pracownika na urlop wypoczynkowy bez jego zgody, w celu rozliczenia się z nim z przysługującego mu urlopu proporcjonalnego.
Do pracy więc trzeba chodzić, można skorzystać z urlopu na żądanie- o ile został.
2. Zawsze można złożyć drugiej stronie umowy ofertę rozwiązania za porozumieniem stron ( w trybie art.30, par.1, ust.1 KP), czyli nawet z dnia na dzień, ale wymaga to zgody drugiej strony.
3. Jest opcja pośrednia. W czasie biegnącego już wypowiedzenia złożyć drugiej stronie ofertę porozumienia co do skrócenia tego okresu- wg art. 36, par.6 KP.
Czyli uzyskać praktycznie ten sam efekt, co w pkt. 1, ale formalnie są to dwie kolejne czynności, skrócenie nie zmienia też trybu rozwiązania- nadal będzie za wypowiedzeniem.

Zwracam uwagę, że 2 tyg. okres wypowiedzenia kończy się w sobotę, najszybszy możliwy taki termin to 18 czerwca, o ile wypowiedzenie złoży Pani najpóźniej w tę ( 4 czerwca )sobotę.
... :) / 83.12.220.* / 2011-05-26 10:57
Jeśli 16 czerwca będzie równe 3 lata odkąd jestem zatrudniona to czy jeśli dam wypowiedzenie przykładowo 15 czerwca najpóźniej to okres wypowiedzenia będzie 1 czy 3 miesięczny (czyli pracować powinnam do 31 lipca czy do 31 sierpnia)?


Dziękuję.
szklarek / 2011-05-27 10:57
Do stażu pracy u danego pracodawcy, od którego zależy m.in. długość obowiązującego wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony wlicza się również sam okres wypowiedzenia.
Czyli nawet miesięczne wypowiedzenie złożone przed upływem 3 lat pracy, zamienia się w 3 miesięczne z mocy prawa, jeśli w jego czasie miną te 3 miesiące.
Innymi słowy wypowiedzenie takie już z góry powinno uwzględniać dłuższy okres.
W Pani przypadku więc wypowiedzenie złożone w kwietniu lub wcześniej mogłoby być 1 miesięczne. Złożone w maju lub później- już tylko 3 miesięczne.
Złożone w czerwcu, kończy bieg 30 września.

Podstawa- art.36 i art. 30, par.2-1 KP:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-pracy
anna966 / 2011-05-21 18:54
Witam!
Mam pytanie: jeśli pracuję u tego samego pracodawcy 3 lata, w tym 3 miesiące na zastępstwie, 2 lata na umowę określoną i dopiero od 8 miesięcy na nieokreśloną, to czy w tym wypadku obowiązuje mnie 3 miesięczne wypowiedzenie?
Z góry dziękuje za odpowiedź
szklarek / 2011-05-23 09:38
Tak. Liczy się łączny staż u tego pracodawcy, u którego będzie miało miejsce wypowiedzenie, bez względu na rodzaj poprzednich umów o pracę.
-art.36, par. 1 KP
mgie / 83.23.130.* / 2011-05-09 13:47
Witam serdecznie, w umowie o pracę na czas nieokreślony mam zapis mówiący o 1 miesięcznym okresie wypowiedzenia, jednak pracuje u tego samego pracodawcy ponad 3 lata. Znalazłem pracę w nowej firmie, czy mogę złożyć wypowiedzenie 1 miesięczne?
wiwan / 2011-05-09 20:21
Postanowienia umowy mogą być korzystniejsze dla pracownika niż zapisy Kodeksu Pracy. W tym przypadku tak będzie i pracodawca nie ma podstaw do żądania wypowiedzenia 3 miesięcznego, które przy tym stażu byłoby adekwatne.

Podstawa- art. 18 KP
grażaaaa / 109.243.202.* / 2011-04-28 12:33
w lipcu 2009 zaczęłam prace w pewnym przedsiębiorstwie prowadzonym przez małzeństwo. pierwsza umowa próbna na 3 msc, kolejna na rok do 30 wrzesnia 2010. umowa byla podpisana pomiędzy mną a właścicielką firmy. od 1 pażdziernika 2010 dostałam umowę o pracę ale z mężem właścicieliki (czyli zmienił się pracodawca). z dniem 1 stycznia 2011 dostałam wypowiedzenie za porozumieniem stron, świadectwo pracy za ostatnie 3 miesiące i nową umowę znowu z właścicielką. Problem jest tego typu, że do dnia dzisiejszego nie mam świadectwa pracy za okres od 1 lipca 2009 do 30 września 2010. proszę ich o te świadectwo juz od stycznia, nawet nie pomyślałam, że powinni mi je wystawić juz z koncem września 2010. Co mam zrobić bo do dzisiaj nie mam tego świadectwa. Z dniem 13 kwietnia 2011 rozwiązałam z nimi umowę o pracę za porozumieniem stron. jest już 28.04 a ja do dzisiaj nie mam świadectwa ani za tamten okres pracy, ani za ten od 1 stycznia do 13 kwietnia 2011. Ile czasu pracodawca ma na wystawienie świadectwa pracy? powiedział, że prześle je pocztą. czy może wysłać je zwykłym listem czy musi poleconym. Co robić jeżeli nie będzie chciał mi wystawić tych świadectw pracy??? proszę o odpowiedz

Najnowsze wpisy