Forum Forum finansoweKredyty

Przewalutowanie PLN na CHF

Przewalutowanie PLN na CHF

złoty franek / 78.8.231.* / 2009-02-05 13:32
Mam kredyt w PLN w PKO BP z końca 2005. W umowie mam zapis o bezpłatnym przewalutowaniu w czasie trwania umowy. Chodzi za mną teraz myśl, aby przejść na franka. Policzyłem trochę i wynika, że jest to dla mnie korzystne, a będzie bardziej, gdy Franek wróci do dawnego kursu. Pytałem doradcę w banku o warunki szczegółowe przejścia na walutę, ale uzyskałem tylko mętne wyjaśnienia o wpisie do KW, sugestię, że to moja decyzja i zachętę do złożenia wniosku o przewalutowanie. Nie uzyskałem natomiast odpowiedzi, jakie jeszcze warunki muszę spełnić, czy bank zażąda ode mnie czegoś ponadto, jakie są pułapki, czy bank pobierze jakieś inne opłaty. Nie chcę w ciemno ładować się z wnioskiem, a uzyskanie informacji kompetentnej w PKO graniczy z cudem. Proszę zatem o informację, może ktoś już tak zrobił?
Wyświetlaj:
Hanka123 / 2009-02-06 12:27
Jestemdoradcą finansowym i z tego co wiem to przewalutowanie w większości banków nic nie kosztuje. Tymbardziej, że Pani kredyt trwa już powyżej 3 lat i wówczas jest bez opłat. Do 3 lat często sa to opłty w wysokości 2,5% od salda zadłużenia. W innym banku 0,75% od kwoty pozostałej do spłty, do przewalutowania. Aktualnie CHF wraca powoli do łask i z pewnością również jego stabilność.
michas007 / 89.171.90.* / 2009-02-06 12:41
Kochana Haniu - co Ty tu pindolisz. Mylisz podstawowe pojęcia - przewalutowanie z wcześniejszą spłatą. Przewalutowanie NAJCZĘSCIEJ coś jednak kosztuje. W tym przypadku człowiek ma to zapisane w umowie więc ma luz.
Złoty fraku - a dostałeś ofertę tego przewalutowania we franku? Coś mi się wydaje, że PKO BP ma potwornie wysokie marże i obawiam się, że nie jest w stanie Ciebie nią zadowolić (oprócz tego kwestia LTV-czy się mieścisz). Do do samego przewalutowania to składasz wniosek i zapewne potrzebne będzie zweryfikowanie Twojego aktualnego dochodu. W banku sprawdzą czy masz zdolność na te franki.
złoty franek / 78.8.235.* / 2009-02-06 15:52
O marży nikt nie wspominał, ale czytałem, że jest wyższa. Co do LTV to pierwszy raz słyszę i nie wiem, jak to się ma do mnie. Obawiam się, że złożę wniosek i wtedy dopiero dowiem się całej prawdy. Jeśli mnie to przerazi, a poniosę przy tym niepotrzebne koszty, to po co? Co do zdolności, jestem spokojny. Kredyt w złotych brałem dlatego, że nie miałem wystarczającego wkładu własnego, teraz sytuacja się zmieniła.

Najnowsze wpisy

Kredyty hipoteczne - najlepsza oferta: