Forum Forum prawnePracy

Umowa o pracę na czas określony

Umowa o pracę na czas określony

Money.pl / 2007-06-11 20:07
Komentarze do wiadomości: Umowa o pracę na czas określony.
Wyświetlaj:
Pati18 / 77.113.41.* / 2018-04-10 23:48
Jakie umowy niosą ze sobą dane konsekwencje i których należy unikać, tutaj jest wszystko opisane http://www.stampler.pl/porady,zastepowanie-umow-o-prace-innymi-umowami i co może pracodawca robić z naszymi umowami
Ania421 / 31.2.75.* / 2017-12-18 23:17
Witam dostałam umowę o prace na cały etat od 15.07.2017 - 14.07.2017 czyli nie pełny rok ?? Dlaczego tak jest? co w przypadku gdy zajdę w ciąże czy coś mi się należy jak to jest. Z góry dziękuje i pozdrawiam
Kalina899 / 89.74.214.* / 2017-11-28 23:48
Umowa o pracę powinna zawierać przede wszystkim określenie stosunku pracy między pracownikiem a pracodawcą, a także obowiązki, jakie ma wobec pracownika pracodawca. Często ludzie zastanawiają się co powinna zawierać umowa o pracę- sporo informacji znalazłam na http://www.przegladprawny.pl/umowa-o-prace-co-powinna-zawierac-zeby-pracownik-czul-sie-bezpieczny/
Suzi704 / 217.254.140.* / 2015-11-13 16:38
witam . Mam pytanie. Jeśli podpisałam umowę o prace na czas określony na 6 miesięcy.
To, czy ,muszę pisać wypowiedzenie o prace z dwu tygodniowym wypowiedzeniem ?
szklarek / 2015-12-02 12:51
Nie musisz bo NIE możesz rozwiązać tej umowy w tym trybie co wynika z art. 33 KP.
agata125 / 79.185.202.* / 2015-07-05 14:55
Witam! Mam problem. Niedawno podpisałam umowę na czas określony na 10 lat. Pojawiła sie jednak nowa, lepsza oferta pracy i chciałabym od września rozpocząć nową pracę. Moja umowa nie zawierała jednak żadnej klauzuli o możliwości wypowiedzenia. Wobec tego bez porozumienia stron nei mogę sie zwolnić i przez 10 lat być zakładnikiem w mojej pracy? Myślałam, że umowa na czas określony nawet bez klauzuli daje jakiś okres wypowiedzenia a tu czytam co innego. Co mi grozi, jeżeli wbrew woli szefa od września nie będę pracować w tej firmie oprócz ewentualnej nagany i jakie są jej konsekwencje? Czy mogą mi grozić jakieś konsekwencje finansowe?
Magdalena Makowska / 31.0.120.* / 2018-04-11 01:58
Jakie umowy niosą ze sobą dane konsekwencje i których należy unikać, tutaj jest wszystko opisane http://www.stampler.pl/porady,zastepowanie-umow-o-prace-innymi-umowami i co może pracodawca robić z naszymi umowami
szklarek / 2015-07-06 13:01
Niemal zawsze taka sytuacja kończy się zwolnieniem dyscyplinarnym z powodu porzucenia pracy. Taki tryb ustania stosunku pracy pozostaje na zawsze w św. pracy. Bezpośrednią, bardziej techniczną uciążliwością jest wpływ takiego zwolnienia na kwestię zasiłku dla bezrobotnych- przez 6 miesięcy.

Tak. Jest możliwe dochodzenie przez pracodawcę odszkodowania od pracownika z tego powodu- na podstawie art. 114 KP, o ile uda mu się wykazać tę szkodę, jej wymierność i związek z postąpieniem pracownika.
black252 / 91.229.88.* / 2015-06-16 22:16
Witam. Czy jest mozliwość zerwania/ wypowiedzenia 3miesiecznej umowy na 1/2 etatu bez wiekszych konsekwencji dla pracownika? Około miesiaca temu podjełem prace,zostały jeszcze dwa,jednak nijak nie mogę dogadać się z szefem, czuję się wyzyskiwany i zastraszany na tle innych pracowników+ oczywiście nadgodziny w pełnym słońcu za które nie wiem czy będę miał zapłacone.Szukam już sobie innej pracy i gdybym coś znalazł to jak najkorzystniej to rozegrać? Pozdr.
szklarek / 2015-06-17 11:01
KP tu wypowiedzenie nie przewiduje, więc podejrzewam że też takiej możliwości nie zawarliście też w tej umowie. Pozostaje porozumienie stron- tj. złożenie pracodawcy takiej oferty- z podaniem terminu rozwiązania umowy. Na ogół jest to po prostu dzień złożenia oferty. Oczywiście druga strona nie musi się zgodzić, można też coś donegocjować.

Porzucenie pracy jest niepoważne. Poza tym idące za nią na 98% zw. dyscyplinarne pozostaje w św. pracy i przez 6 miesięcy wybitnie ogranicza prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Miałoby to znaczenie, gdyby i u nowego pracodawcy coś nie wypaliło.

Oczywiście formalnie też w sytuacji zastraszani, poniżania itp. teoretycznie w grę wchodzi rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia- 'dyscyplinarka' dla pracodawcy z art. 55, par. 1'1 Kodeksu Pracy- z powodu naruszenia obowiązków pracodawcy. Ale to bardzo często kończy się w sądzie.....
julcia21 / 195.88.114.* / 2015-06-03 21:37
Dobry wieczór,

Mam podobny problem , ponieważ moja umowa o prace na 1/4 etatu wygasła 28.02.2015r i pracodawczyni nie dała mi żadnej umowy, a dodam iż ta z zakończonym terminem była moja 2 umową o prace na czas określony. Dodam fakt, ze tydzień przed upływem drugiej umowy przypomniałam szefowej o tym istotnym fakcie i wtedy szefowa wyrażała się niejasno o dalszej współpracy ze mną. Dzień po upływie tej umowy rozmawiałam z szefowa o nowej umowie lecz tylko szefowa mi odpowiedziała ze automatycznie mi się umowa przedłużyła i nie dala mi umowy...pracuje już prawie 4 miesiąc bez nowej umowy, wynagrodzenie dostaje ale nie jestem pewna co do składek i do tego czy wogole jestem zatrudniona dalej u szefowej..wynagrodzenie dostaje w terminie.. Boje się ze może już nie figuruje u szefowej jako pracownik i jak by doszło do słuchu do Urzędu Pracy ze nie mam umowy żadnej nowej z szefowa..Nie chce mieć problemow z zadnym urzędem i co mam w tej kwestii zrobić? Z drugiej strony mam lęk upominać o tą umowę ( bo mam takie przypuszczenie , że szefowa jej nie sporządziła) w obawie,że szefowa mnie natychmiast zwolni.. Inne moje obawy są tez związane z dniami wolnymi od pracy związanymi ze świętami ,gdyż przeważnie pracuje w te dni na sklepie bez żadnej tam umowy. Gdyby to doszło do Państwowej Inspekcji Pracy albo przez tzw naglą kontrole nawet nie chce myśleć o tym.. Dodam na końcu ,że to jest moja pierwsza praca i nie wiem co mam z tym wszystkim zrobić. Bardzo proszę o jakąś poradę czy też wskazówkę co mam z tym zrobić...Z góry dziękuje za cenne rady :) Pozdrawiam ...
szklarek / 2015-06-05 12:06
Dzień dobry :-)

Nie ma automatycznego odnawiania umowy terminowej. Ale takie stwierdzenie pracodawczyni i dopuszczenie do pracy po 28 lutego należy traktować jako zawarcie umowy ustne czy dorozumiane. Co nie zwalniało jej do potwierdzenia warunków umowy na piśmie- czy to nową umową czy aneksem do zakończonej.
Jeśli pisząc o tym, że 28 lutego skończyła się druga umowa (która była bezpośrednio po pierwszej) nie mamy na myśli umowy pierwszej, która była umową próbną- to obecna umowa musi być już umową na czas nieokreślony ( z art. 25'1 KP ) i pewnie to było przyczyną zachowania pracodawczyni.

Jak sprawdzić " z cicha " ? W ZUS- czy z dniem 28 lutego została Pani wyrejestrowana, a jeśli tak czy jednak z 1 marca ponownie zarejestrowano do ubezpieczeń z kodem właściwym dla umowy o pracę.
Można też w US- z pytaniem, czy w kwietniu i maju były zaliczki PIT za Panią od tego płatnika.
julcia21 / 89.76.203.* / 2015-06-07 12:51
Dzień dobry, czy szefowa może obciążyć mnie za towar który zamówiłam na jej polecenie? towar okazał się ze ma krotki termin do spożycia a szefowa nie wspominała o tym towarze w dodatku towaru było mało i zamówiłam na sklep.
szklarek / 2015-06-08 12:47
???
Jeśli polecenie takie wydała po 28 lutego to jest to kolejny dowód na zawarcie/przedłużenie umowy- nie wydaje się poleceń służbowych komuś, kto już nie jest pracownikiem.

Co do obciążenia- musiałoby dojść do rzeczywistej straty- tj. wycofania/kasacji tego towaru z powodu tego, że nie udało się go sprzedać w terminie przydatności i winy po Pani stronie tj. odbioru towaru z tak krótką datą, że niemożliwe z góry było jego sprzedanie- i wiedzę taką Pani miała- czy to na skutek wcześniejszych dostaw, czy jasnych zasad- że z jakimś terminem nie przyjmujecie zawsze.

Więcej:

http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/odpowiedzialnosc;materialna;na;zasadach;ogolnych,170,0,137386.html
karo919 / 77.45.96.* / 2015-05-21 22:32
Witam,
Mam problem, ponieważ miałem umowe na 1/2 etatu do 30.04.2015r. i pracodawca zwlekał z daniem mi nowej umowy, ale pracowałem dalej aż sie dowiedziałem że wraz z końcem miesiaca kończymy współprace.
Teraz mam dwa pytania: po pierwsze czy mogę iść na zwolnienie lekarskie ponieważ pod koniec lipca mam mieć operację stawu kolanowego? oraz co zrobić jak pracodawca nie będzie chciał mi wypłacić pensji, a jest do tego zdolny?
szklarek / 2015-05-22 12:05
Jeśli lekarz orzeknie na ZLA niezdolność do pracy, to kończąca się umowa niczemu nie przeszkadza.
ALE powstaje kwestia prawa do zasiłku chorobowego- Czy umowę pierwotną w końcu na piśmie aneksowano w zakresie przedłużenia jej na maj ? Czy w końcu podpisano może kolejną opiewającą jedynie na maj. Bo skoro tak lekko pracodawca traktuje swoje obowiązki to mimo trwania umowy w maju- mógł np. zgodnie z pierwotnym terminem zgłosić do ZUS wyrejestrowanie pracownika z dniem 30 kwietnia z ubezpieczeń, a więc i z chorobowego.

Nie tylko w tym zakresie można dochodzić swoich spraw w sądzie pracy. W zakresie ubezpieczeń- również zawiadamiać ZUS.
joanna538 / 31.0.3.* / 2015-05-18 08:42
A może można wprowadzić jakąś korektę do świadectwa pracy?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2015-05-18 17:15
Jak porozumienie stron, to nie wypowiedzenie. Porozumienie stron oczywiście mogło być zmienione kolejnym porozumieniem stron ZANIM doszło do rozwiązania stosunku pracy. Czyli np. porozumienie w zakresie jednak kontynuowania stosunku pracy.

Żadne podmiany teraz porozumienia na wypowiedzenie, do tego stwierdzającego nieprawdę nie wchodzą w grę. Nie ma też podstaw w tej sytuacji do prostowania świadectwa pracy.
joanna538 / 31.0.3.* / 2015-05-18 05:38
Witam.
Mam pytanie, czy jest jakiś sposób na odkręcenie wypowiedzenia umowy za porozumieniem stron? Dodam, że było to 3 miesiące temu a ja dopiero zorientowałam się że stracę zasiłek na 3 miesiące. ...myślałam że dostanę go przez okres 12 miesięcy po upływie tych trzech. Czy pracodawca mógłby tylko w porozumieniu dopisać że rozwiązanie umowy nastąpiło z winy zakladu ( zakład nie zatrudnia 20 osób)? Dodam jeszcze ,że jestem w bardzo dobrych stosunkach z byłym pracodawcą.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Miłosz / 83.10.253.* / 2015-05-07 17:39
Witam, jestem zatrudniony na czas określony do 30 czerwca 2015 roku, mam nie wykorzystany urlop. Zamierzam iść w czerwcu na urlop i nie chcę żeby mi przedłużano umowę. Czy w takiej sytuacji mogę zatrudnić się od 1 czerwca w innej konkurencyjnej firmie? Czyli zatrudniony bym był w dwóch firmach jednocześnie przez 1 miesiąc. W obecnej firmie na umowie mam zapisaną taką klauzulę: "Pracownik zobowiązuje się do zachowania w tajemnicy okoliczności i danych, o których dowiedział się w związku z wykonywaniem powierzonych mu obowiązków, a których ujawnienie mogłoby narazić Pracodawcę na szkodę. Najpóźniej z chwilą ustania stosunku pracy Pracownik jest zobowiązany do zwrócenia wszystkich materiałów i dokumentów, które dotyczą lub należą do Pracodawcy i znalazły się w posiadaniu Pracownika." Dziękuję za udzielenie odpowiedzi.
szklarek / 2015-05-08 15:42
Zacznijmy od tego, że :
- jeśli Pan urlop nie jest przewidziany w planie urlopów na czerwiec, to pracodawca nie będzie wnioskiem urlopowym specjalnie związany,
- urlop za 2015 jest w Pana przypadku urlopem proporcjonalnym (połowa wymiaru rocznego).

zatem może być najzwyklejszy logistyczny problem przepracowania czerwca u nowego pracodawcy ze względu na nieudzielony lub zbyt krótki urlop.
No chyba, że porozumie się z nim Pan na pracę w czerwcu tak profilaktycznie na inną zmianę, niż u pracodawcy obecnego.

Co do zakazu konkurencji- formalnie umowy nie macie spisanej, a jedynie spisaną umowę (klauzulę) poufności. Nie wiem na ile jest to wyczulona, duża, z zapleczem prawnym firma i jak ważne jest Pana stanowisko i same te dane poufne- bo jeśli jeśli duże/wysokie może istnieć pokusa wykazania, że jednak te dane Pan wykorzystał, a więc powstaje kwestia odszkodowawcza.

Samo podjęcie drugiego zatrudnienia nawet u konkurencji- formalnie mimo tej klauzuli jest możliwe, legalne.
kasia890 / 91.5.225.* / 2015-04-01 17:09
Witam, pracuje w Niemczech od 1 lutego 2015 roku teraz mam okres probny 3 miesieczny, umowe mam na czas okreslony 2 lata. Chcialabym sie zwolnic jaki okres wypowiedzenia mnie obowiazuje?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2015-04-02 19:33
U polskiego pracodawcy na zasadzie oddelegowania ?

Bo jeśli to bezpośrednie zatrudnienie u niemieckiego pracodawcy- to nie jest to właściwe forum- proszę pytać na niemieckim lub polonijnym.
katarzyna_duda22 / 2015-02-26 22:54
Ktora umowa obowiązuje skoro wcześniej bedac na stanowisku sprzedawcy wazna jest do 2016 roku a w tym roku dostalam na okres probny stanowisko asystenta i skonczyla sie ta umowa 21 lutego lecz dostalalam wypowiedzenie bez powodu lecz powiedziano mi ze nie przedluzaja ze mna umowy , czy to jest zgodne z prawem ?? Prosze o szybki odpis , dziękuję i pozdrawiam
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2015-02-27 13:17
Umowa próbna była dodatkową ? Równoczesną z trwającą umową na czas określony ? Czy umowa próbna wygasła, czy została wypowiedziana ?
Dość niejasne pytanie Pani sformułowała.
katarzyna.duda22@onet.pl / 46.77.124.* / 2015-02-27 17:55
Umowa probna wygasła i dwa tyg wcześniej dostalam wypowiedzenie. ?. Wiec obowiązywała probna czy wczesniejsza bez awansu??
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2015-02-27 18:55
Jeszcze raz.
Czy umowę próbną dostała Pani w czasie trwania umowy na czas określony, a więc był okres w którym były jednocześnie DWIE umowy ?
robsongkw / 89.229.214.* / 2015-02-17 20:25
Witam pracuje w firmie gdzie prezes powiedział że nie będzie dawać umów na stałe czyli na okres nieokreślony. mam druga umowę teraz będzie trzecia wiążąca z zakładem czy jak sam się zwolnię i zatrudnię za parę dni to czy będę traktowany jak nowy pracownik to znaczy znowu będę miał trzy umowy na czas określony. W przeciwnym razie dla mnie miesiąc bez pracy jest jest katastrofą w budżecie domowym i odrobienie tej straty finansowej jest ciężkie.Proszę o pomoc gdyż obecny zakład dobrze płaci i che pracować w tej firmie dalej tylko te umowy na stałe..... co robić??? wiem że po wygaśnięciu umowy obowiązuje miesiąc przerwy czy jest tak samo w przypadku gdy ja sam się zwalniam a potem z powrotem się zatrudniam .
szklarek / 2015-02-17 22:03
Regulacja prawa pracy (art.25'1 KP) dotycząca obowiązku zawarcia umowy bezterminowej, po dwu kolejnych na czas określony NIE jest uzależniona od tego, w jakich okolicznościach umowy te się kończyły. Nie ma wiec znaczenia, czy umowa wygasła, czy wypowiedział ją pracownik, czy zakończyła się dyscyplinarką- byle następowały po sobie tak, aby przerwa w stosunku pracy nie przekroczyła 1 miesiąca.

Nie bardzo więc rozumiem po co się zwalniać ? Bo pracodawca 'ma focha' na KP ?
żona pracownika / 31.61.129.* / 2015-02-03 09:32
Witam.
Mój mąż pracuje od 5 maja 2014. Pierwszą umowę dostał na okres próbny do 31 maja. Drugą z datą również 5 maja do 31 grudnia, a teraz od 5 maja(!) 2014 do 31 grudnia 2015. Jak to jest możliwe skoro nie podpisywał żadnego wypowiedzenia?
szklarek / 2015-02-03 09:48
Przy umowie terminowej wypowiedzenie albo porozumienie stron potrzebne jest w celu zakończenie jej przed terminem. W terminie- po prostu umowa wygasa. Wić dalsze zatrudnienie odbywa się na podstawie nowej umowy.

Co nie zmienia faktu, że sytuacja u męża jest nieprawidłowa- ponieważ każda kolejna umowa poświadcza nieprawdę co do okoliczności zatrudnienia- nie powinien już wtedy tj. 31 maja/1 czerwca podpisywać w takim kształcie.
żona pracownika / 31.61.129.* / 2015-02-03 09:52
To w takim przypadku co ma zrobić by wszystko miało tzw. ręce i nogi? Zależy mu na pracy i nie chce by go zwolniono jednak musi zrobić z tym porządek.
żona pracownika / 31.61.129.* / 2015-02-03 09:53
Dodam, że umowy wcześniejsze ma w domu. Kadrowa kazała mężowi je przynieść żeby je zniszczyć, bo już taka sytuacja miała miejsce z innym pracownikiem.
szklarek / 2015-02-03 10:08
Stawia Pani trudne pytanie, bo jest to forum ....prawne. Owszem zniszczenie umów poprzednich byłoby rozwiązaniem 'praktycznym' o ile zniszczenia dokonano by komisyjnie tj. z udziałem męża i gdyby dotyczyło również egzemplarzy, które są w aktach pracowniczych. W obecnej postaci umowa jest jak rozumiem umową po prostu na czas określony- w sensie uprawnień pracowniczych (okres wypowiedzenia, wymiar urlopu itd.) mąż na tym nie traci w stosunku do umowy próbnej.

ALE- jest to sytuacja nieprawna, promuje łamanie prawa przez tego pracodawcę, może powtórzyć sytuację na koniec br.- a więc wtedy, gdy w prawidłowych okolicznościach mąż musiałby już uzyskać umowę bezterminową, nie wiadomo, czy pracodawca nie zechce mieć tej sytuacji jako asa w rękawie (jakiś świadek, że dokumenty były, jakieś ksero).
No niestety mąż stał się współwinnym, choć nierówność stron (deficyt pracy) mogła być równoznaczna z takim niebezpośrednim szantażem...
żona pracownika / 31.61.129.* / 2015-02-03 10:17
I właśnie o to chodzi, że ciężko znaleźć pracę, a ten zakład pracy jeśli chodzi o warunki pracownicze i socjalne wywiązuje się z nich bardzo dobrze. Tylko ten jeden mankament jeśli chodzi o umowy. Wielu pracowników powyżej 50-tego roku życia ma już umowy na stałe, a mąż stażowo i wiekowo niestety ma ich chyba za mało by "zasłużyć" na umowę bezterminową... Dziękuję ślicznie za odpowiedź i zainteresowanie.
Pozdrawiam,
Żona pracownika
szklarek / 2015-02-03 10:25
No właśnie- gdyby nie ów 'mankament' obecna umowa powinna być umową na czas określony, zawartą na okres 1 stycznia- 31 grudnia 2015. Byłaby wtedy już drugą umową na czas określony i na mocy art. 25'1 KP ewentualna następna umowa - o ile zawarta nie później niż 1 lutego 2016 z tym pracodawcą byłaby już umową na czas nieokreślony. Próbna się do tej sekwencji nie wlicza.

Nawet jeśli pracodawca nie powtórzy już tego zagrania- umowa po 2015 będzie umową drugą (tak będzie wynikać z pozostawionej wersji umowy) więc będzie mogła być znów umową na czas określony.
do początku nowsze
1 2 3 4 5

Najnowsze wpisy