Forum Forum prawnePracy

Zakaz konkurencji

Zakaz konkurencji

Money.pl / 2007-05-25 11:51
Komentarze do wiadomości: Zakaz konkurencji .
Wyświetlaj:
P67 / 46.204.39.* / 2012-01-04 12:29
Czy z tego wynika, że jeśli w umowie jest informacja o dobrowolnej rezygnacji z odszkodowania to taki zakaz jest nie ważny? -czyli jedna z niedozwolonych klauzul?
jest zakaz - musi być rekompensata
czy tak?
Pozdrawiam serdecznie
Piotr Krupa
kkaammiill / 80.55.65.* / 2011-02-10 16:04
mam na umowie zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy przez 24 mce nie moge podjac pracy w firmie o podobnej dzialalności . tylko zastanawia mnie to ze firma w ktorej pracuje jest firma handlowo usługową a ja jestem jako przedstawiciel handlowy tak wiec moje pytanie jest nastepujace - na jakich stanowiskach nie moge pracować ?
czytałem tez ze umowa o zakazie konkurencji musi byc w formie aneksu a nie na danej umowie o prace . kolejne pytanie jak trzeba sie zwolnic albo byc zwolnionym aby ten zakaz nie obowiazywal?
kuracho / 46.112.43.* / 2011-01-13 12:46
trochę Pan mecenas się zagalopował w stwierdzeniu, że nieważna jest umowa o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia bez określenia odszkodowania
mowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy, w której strony nie określiły odszkodowania należnego pracownikowi za okresowe powstrzymanie się od prowadzenia działalności konkurencyjnej jest wprawdzie sprzeczna z treścią art. 101 § 1 KP, lecz nie powoduje to jej nieważności. W razie nieuzgodnienia przez strony w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy odszkodowania za powstrzymanie się od prowadzenia działalności konkurencyjnej, pracownikowi przysługuje odszkodowanie w minimalnej wysokości określonej w art. 101 § 3 KP [uch. SN z 3.12.2003 r., III PZP 16/03, OSNP.2004.7.116].
jerry56 / 85.28.132.* / 2007-06-04 18:34
W moim przypadku pracodawca dołożył jeszcze weksle jako zabezpieczenie takiej umowy oraz wypłatę przeze mnie odszkodowania firmie w wypadku gdy to FIRMA MNIE ZWOLNI !!!!
pf82 / 2007-05-25 11:51
cyt ".. przepisy kodeksu pracy nie określają formy, w jakiej powinna zostać zawarta umowa o zakazie konkurencji"
A przepis art 101 ze znaczkiem 3, to o czym mówi? Nie przypadkiem o formie pisemnej pod rygorem nieważności.
kuracho / 46.112.43.* / 2011-01-13 12:51
Racja, zakaz konkurencji musi być na piśmie - brak tej formy (np. słowny zakaz) spowoduje jego nieważność.
Ale to, że zakaz ma być na piśmie nie oznacza, że należy określić go w odrębnej umowie - może się znaleźć w umowie o pracę np. wyraźne wyodrębnienie z umowy o pracę postanowienia o zakazie (oddzielny rozdział umowy, zatytułowanym najlepiej zakaz konkurencji).

Najnowsze wpisy