Forum Forum prawnePracy

Wydłużenie okresu wypowiedzenia

Wydłużenie okresu wypowiedzenia

skomentuj
Wyświetlaj:
kubaw25 / 213.134.170.* / 2007-10-30 22:54
Ale bzdury wypisujecie. Poczytajcie sobie orzecznictwo SN. Korzystność danego zapisu w umowie o pracę (tu: inny, niż kodeksowy okres wypowiedzenia) rozważa się w kontekście momentu zawarcia umowy, a nie w momencie jej rozwiązywania. Postanowienia umowy o pracę albo są korzystniejsze i obowiązują, albo są mniej korzystne - i nie obowiązują, ale nie zmienia się to w czasie. Ergo, przykład ze znalezieniem korzystniejszej oferty zatrudnienia jest co najmniej nie na miejscu. Obie strony wiąże zapisany w umowie czas wypowiedzenia, chyba, że pracownik wykaże, że _w momencie zawierania umowy_ ten zapis był niekorzystny dla niego, a więc nieważny.
kola2 / 83.28.2.* / 2007-07-28 22:10

Jest oczywiste, że ze względu na ich funkcję ochronną niedopuszczalne jest skracanie wolą stron okresów wypowiedzenia określonych w Kodeksie pracy, wynoszących dla umów zawartych na czas nieokreślony - w zależności od długości zatrudnienia u danego pracodawcy - od dwóch tygodni do trzech miesięcy.Panie Krzysztofie a jak ma sie do tego art. 36 § 6 ? Strony mogą po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy; ustalenie takie nie zmienia trybu rozwiązania umowy o pracę.

Czy nie jest to przypadkiem mozliwosc skrocenia okresu wypowiedzenia wola stron?

gdyby bylo nie mozna skrocic wola strony...
Robert26 / 83.29.52.* / 2007-04-10 17:17
Ok
W mojej firmie zdarzyło sie juz 2 razy tak: osobę ktora była zatrudniona na czas nieokreslony zawołana do dyrektora.Tam jej powiedziano ze jest zwolniona, dostaje 3miesieczną (jakby)odprawę i od jutro nie musi przychodzic do pracy.
Czy to jest zgodne z prawem????????????
Krzysztof Bramorski / 91.94.136.* / 2007-04-15 23:25
Dokładnie tak, jak napisała joannax, z tym zastrzeżeniem, że nie jest to (jakby)odprawa, tylko wynagrodzenie za okres wypowiedzenia. Oznacza to, że stosunejk pracy rozwiązuje się z upływem okresu wypowiedzenia, a nie np. z dniem rozmowy z dyrektorem. Jest to istotne ze wzgledu na pozostałe (poza wynagrodzeniem) uprawnienia pracownicze. W tym kontekście trzeba sprawdzić też poprawność zapisów świadectwa pracy.
Co do okresów wypowiedzenia - przy umowie o prace na okres próbny wynoszaą one od 3 dni do dwóch tygodni, zaleznie od okresu, na jaki umowa została zawarta. Nie ma jednego okresu jednotygodniowego.
joannax / 2007-04-15 00:56
Prawo pracy przewiduje możliwość zwolnienia pracownika ze świadczenia pracy na rzecz pracodawcy tzn, pracodawca nie chce już więcej oglądać danego pracownika w swojej firmie w okresie wypowiedzenia, i jest to zgodne z prawem.
joannax / 2007-04-15 01:01
Nie jest to wydłużenie okresu wypowiedzenia, a pracownik w tym okresie nie pracuje bo pracodawca zwolnił go od wykonywania pracy w jego firmie, mimo to pracownik otrzymuje przez trzy miesiące wynagrodzenie. Okres wypowiedzenia jest uzalezniony od rodzaju umowy na przykład umowa zawarta na czas próbny ma okres wypowiedzenia jednotygodniowy.
skomentuj

Najnowsze wpisy