Forum Forum podatkoweOdliczenia

Zwrot przedmiotu, za który podatnik odliczył VAT- korekta?

Zwrot przedmiotu, za który podatnik odliczył VAT- korekta?

kozak-wow / 46.175.238.* / 2017-03-31 09:45
Witam serdecznie,

Rok temu zakupiłem przedmiot, od którego odliczyłem VAT (jestem ryczałtowcem z VAT). Po pozytywnym rozpatrzeniu reklamacji sprzedawca zaproponował mi zwrot pieniędzy. Jakie dokumenty muszę uzyskać od sprzedawcy aby złożyć "korektę" deklaracji VAT. Fakturę VAT oddałem przy składaniu reklamacji. Czy muszę składać jakąś korektę/wyjaśnienie itp. Nie był to środek trwały- wartość VATu około 80zł.

Z góry dziękuję za odpowiedzi
Wyświetlaj:
kzoak-wow / 46.175.238.* / 2017-03-31 10:10
Oryginał został oddany sprzedawcy, kopia dołożona do dokumentacji księgowej. Rozumiem, że to błąd?

Zażądam od sprzedawcy zwrotu oryginału, a jeżeli to nie będzie możliwe to czy faktura korygująca do zera wystarczy w dokumentacji księgowej?

Jak dokonać potem korekty deklaracji VAT?
wiwan / 2017-03-31 10:59
Nie ma to aż takiego znaczenia, że kopia ważne że nadal jest dowód księgowy na pierwotną sytuację PIT i VAT. Tyle, że na tej 'wyjętej' były adnotacje księgowej, nr kolejny dokumentu księgowego itp. więc nadal powinny one być. Prościej po prostu zamienić je ze sprzedawcą. Zresztą nie jest mu ona już potrzebna, była tylko na dowód, że zakup był dokonany u niego. Skoro to uznał, to i tak ma właściwą kopię w swojej dokumentacji sprzed roku.

http://msp.money.pl/grupa-pl_soc_prawo/pl;soc;prawo;podatki,watek,382940.html
wiwan / 2017-03-31 10:06
Oddano fakturę ? Chyba kopię jako dowód zakupu. Przecież w dokumentacji księgowej dotyczącej miesiąca/kwartału zakupu musi ona być na wypadek kontroli.

Najbardziej oczywistą procedurą jest wystawienie przez sprzedawcę faktury korygującej do zera fakturę pierwotną i zwrot tej pierwotnej, jeśli to jedyny Pana egzemplarz.

Bez Faktury korygującej - dokumenty pośrednie- patrz interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 10 listopada 2015 r., nr IPPP3/4512-685/15-2/WH

Najnowsze wpisy