Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW: Znakomita sesja dla spółek z Ukrainy. Akcje BGŻ poniżej kursu otwarcia

0
Podziel się:

Na szerokim parkiecie znakomicie radzą sobie ukraińskie spółki spożywcze. Ochłodziła się natomiast atmosfera w przypadku akcji BGŻ.

<a href="http://www.facebook.com/zawadzki.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Paweł Zawadzki</b>, analityk Money.pl</a>
<br /><br />
Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.
<a href="http://www.facebook.com/zawadzki.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Paweł Zawadzki</b>, analityk Money.pl</a> <br /><br /> Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.

Dobre nastroje wciąż dominują na parkietach zachodnioeuropejskich. Nieco słabiej od Paryża czy Londynu wypada Warszawa. WIG20 wciąż jednak znajduje się nad kreską. Na szerokim parkiecie znakomicie radzą sobie ukraińskie spółki spożywcze. Ochłodziła się natomiast atmosfera w przypadku akcji BGŻ.

Obecnie podobne zachowanie obserwujemy w przypadku wszystkich kluczowych indeksów warszawskiej giełdy. WIG20, mWIG40 i sWIG80 zwyżkują bowiem od 0,2 do 0,4 procent.

Inwestorów nie przestraszyło obcięcie przez Fitch'a perspektywy ratingu Japonii. Agencja ratingowa obniżyła ją ze _ stabilnej _ do _ negatywnej _. Długoterminowy rating utrzymała jednak na dotychczasowym poziomie AA.

Inwestorzy nie martwią się także minimalnymi spadkami obserwowanymi obecnie na kontraktach terminowych na główne amerykańskie indeksy. Ostatnie dwie sesje, mimo słabego początku notowań, wskaźniki nowojorskiej giełdy kończyły nad kreską.

Liderem wśród największych spółek notowanych na GPW jest zyskujący o ponad 3 procent Kernel. Znakomicie wypadają także inne ukraińskie spółki z branży spożywczej. Akcje KSG Agro drożeją o niemal 10 procent. Z kolei Agroton i Astarta rosną po odpowiednio 5 i 4 procent.

Nieco osłabło natomiast zainteresowanie akcjami BGŻ. Papiery debiutującego dziś na GPW banku drożeją obecnie o mniej niż 2 procent. Na otwarciu skala wzrostu była ponad dwukrotnie większa.

GPW: Indeksy w górę. Akcje BGŻ także, choć niewiele

Paweł Zawadzki, godzina 10:05

Ostatni dzień tygodnia na GPW rozpoczął się całkiem nieźle. Wszystkie indeksy znajdują się nad kreską. W górę poszły także akcje BGŻ. Kilkunastoprocentowego zysku nie było, jednak inwestorzy, którzy wzięli udział w ofercie nie stracili.

Po pierwszej godzinie notowań WIG20 zyskuje około 0,5 procent. Rosną także _ średniaki _ i _ maluchy. _mWIG40 zwyżkuje o ponad 0,1, a sWIG80 niemal 0,4 procent.

W centrum uwagi dla dużej grupy inwestorów indywidualnych nie są dziś wydarzenia rozgrywające się na świecie, gdzie Amerykanie kolejny raz nie przejmują się słabymi danymi z gospodarki, a ponownie drożeją surowce.

Elektryzuje ich debiut BGŻ, na którego akcje zapisało się niemal 77 tysięcy osób. Pierwsza sesja akcji Banku Gospodarki Żywnościowej na GPW zgodnie z wcześniejszymi prognozami przynosi kilkuprocentowy wzrost ceny akcji.

Akcje wystartowały na ponad 4-proc. plusie. Aktualnie sytuacja się nieco pogorszyła, jednak papiery BGŻ wciąż znajdują się nad kreską. Obecnie rosną o nieco ponad 2,5 procent.

W czołówce WIG20 znajdują się natomiast GTC (+1,7 proc.) i KGHM (+1,5 proc.). Dla pierwszej ze spółek po wczorajszej informacji o wstępnej umowie sprzedaży pozostałych 50 proc. udziałów w Galerii Mokotów dziś rekomendację podwyższył Citigroup. Drugiej sprzyja rosnąca dziś cena miedzi na rynku surowcowym.

GPW: W centrum uwagi debiut BGŻ. Akcje dadzą zarobić?

Paweł Zawadzki, godzina 6:00

Mimo słabych danych z gospodarki Stanów Zjednoczonych Wall Street notowania kończyła nad kreską. Niezłe nastroje za Oceanem powinny przełożyć się na atmosferę na GPW i zapewne rzutować także na debiut BGŻ. Trudno jednak oczekiwać wzrostu podobnego jak w przypadku debiutu GPW.

Wczoraj inwestorzy w USA ponownie zasygnalizowali, że mają dość spadków i drugą z rzędu sesję zakończyli nad kreską. Podobnie jak w środę nie straszne im były wiadomości z gospodarki. Zlekceważyli bowiem zarówno dane o PKB, jak i o nowych bezrobotnych.

Niezła sesja za Oceanem może _ dodać nieco animuszu _ chętnym do kupowania akcji w Warszawie. Ci w początkowej fazie wczorajszych notowań mieli, co prawda, ochotę zaatakować wyższe poziomy, jednak na drodze stanęły im właśnie słabe dane z USA i niepokojący początek notowań na Wall Street.

Najważniejszym wydarzeniem dzisiejszej sesji na GPW będzie debiut BGŻ. Co prawda na akcje banku zapisało się kilkukrotnie mniej inwestorów niż miało to miejsce w przypadku PZU, Tauronu, bądź GPW, jednak dodatkowo spora grupa graczy będzie chciała sprawdzić, czy dobrze zrobiła nie odpowiadając na ofertę Skarbu Państwa.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/115/t124019.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/zawadzki;weto;funduszy;szansa;na;zarobek;na;akcjach;bgz,140,0,827276.html) Zawadzki: Weto funduszy szansą na zarobek na akcjach BGŻ
O mocną zwyżkę może być jednak trudno. Bo choć po obniżeniu ceny z 90 na 60 złotych i bardzo dobrych wynikach finansowych za pierwszy tegoroczny kwartał, inwestycja w BGŻ wygląda znacznie korzystniej niż w pierwszej fazie zapisów, to niepokoić może brak zainteresowania ofertą ze strony instytucji finansowych.

Warto zauważyć, że tam gdzie fundusze nie narzekały na wycenę i _ brały akcje _ po cenie ustalonej przez Skarb Państwa, debiuty kończyły się sukcesem (PZU +15 proc, GPW + 26 proc.). W przypadku Tauronu instytucje _ wymusiły _ jej obniżenie o niemal 20 proc., a mimo tego debiutancką sesję energetyczna spółka kończyła poniżej ceny emisyjnej.

Inwestorom pozostaje liczyć, że do gry włączy się główny akcjonariusz - holenderski Rabobank, który w ubiegłym roku nie dogadał się z resortem skarbu odnośnie ceny za państwowy pakiet lub że chęci do kupowania nabiorą zaskoczone pierwszą propozycją Skarbu Państwa (90 złotych) fundusze. W innym wypadku akcje BGŻ pod naporem zleceń sprzedaży inwestorów indywidualnych mogą wystartować pod kreską.

Niezależnie od procentowej stopy zwrotu, zmiany w portfelach nie będą jednak duże. Drobni gracze otrzymali bowiem po maksymalnie 20-21 akcji. Daje to kwotę 1200-1260 złotych. Zatem nawet mocno optymistyczny 10-proc. wzrost dałby w ujęciu wartościowym zarobić około 120 złotych. Oczywiście przed uwzględnieniem prowizji i podatku Belki.

W drugiej części sesji, kiedy emocje związane z debiutem BGŻ na GPW zapewne już nieco opadną inwestorzy będą przyglądać się danym z amerykańskiej gospodarki. Z ważniejszych o 14:30 opublikowane zostaną informacje o dochodach i wydatkach Amerykanów, a o 16-tej poznają wartość indeksu podpisanych umów kupna domów.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)