Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Lex TVN. Co z koncesją dla kolejnego kanału Discovery? TVN 7 czeka na decyzję KRRiT

6
Podziel się:

Koncesja TVN 7 wygasa w lutym 2022 roku. KRRiT nie podjęła w jej sprawie stacji decyzji. Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski uważa, że wątpliwości prawne związane z grupą Discovery nadal istnieją. Zdaniem ekspertów odrzucenie wniosku o koncesję w przypadku obecnego kształtu ustawy medialnej nie powinno mieć miejsca.

Lex TVN. Co z koncesją dla kolejnego kanału Discovery? TVN 7 czeka na decyzję KRRiT
Koncesja TVN 7 wygasa w lutym 2022 r. (Adobe Stock, ©OlekAdobe - stock.adobe.com)

Weto Andrzeja Dudy w sprawie "lex TVN" wcale nie kończy tematu nowelizacji ustawy medialnej. Ustawa wraca do Sejmu, gdzie do odrzucenia weta konieczne będzie 3/5 głosów, co według sejmowej arytmetyki będzie raczej trudne do zrealizowania. W tle pozostaje jeszcze kwestia koncesji dla TVN 7. Zdaniem przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w tej sprawie toczy się "żywa dyskusja".

Witold Kołodziejski podkreślał w radiowej "Trójce", że problem związany ze strukturą własnościową stacji należących do Discovery nadal istnieje.

- Z tego punktu widzenia decyzja pana prezydenta nie posunęła sprawy do przodu, więc ja bym liczył po prostu na jakieś dalsze kroki, tym bardziej że tak jak powiedziałem, pan prezydent ma inicjatywę legislacyjną – powiedział przewodniczący KRRiT.

Koncesja TVN 7 wygasa w lutym

Koncesja dla TVN 7 wygada 22 lutego 2022 roku. KRRiT, podobnie jak w przypadku TVN 24, zwleka z podjęciem decyzji. Zdaniem prawnika Mikołaja Sowińskiego, który skomentował sprawę dla Onetu, nie ma możliwości, żeby zgodnie z obowiązującą ustawą nie odnowić koncesji dla kanału należącego do koncernu Discovery.

Zdaniem Roberta Kwiatkowskiego, który skomentował problemy TVN 7, ewentualna odmowa będzie miała fatalne skutki dla Discovery. Według byłego członka KRRiT i byłego prezesa TVP, wartość reklam oferowanych przez Discovery znacząco by spadła w wyniku utraty możliwości nadawania naziemnego.

Czym jest "lex TVN"?

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji nazywana popularnie "lex TVN", której twarzą medialną jest poseł PiS Marek Suski, ma doprecyzować zapisy stanowiące, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, nieprzekraczającym 49 proc.

Propozycja zmian w prawie zbiegła się z przedłużającym się procesem odnowienia koncesji przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji stacji TVN 24. Dlatego też w opinii ekspertów, opozycji i mediów, zmiany w prawie miały docelowo doprowadzić do zmiany w strukturze właścicielskiej TVN, które należy do amerykańskiej korporacji Discovery.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
sondor
2 lata temu
KRRiT jest jakby organem konstytucyjnym, ale też spełnia funkcję administracyjną i jako taka podlega pod Kodeks Administracyjny. W państwie prawa już ktoś by beknął za nie podjęcie decyzji w ciągu 2 miesięcy, ale to w państwie prawa, Polska niestety w tym przypadku bezprawiem stoi - "i nie mam pańskiego płaszcz i co mi pan zrobi"!!!
logiczny
2 lata temu
Spokojnie "Romazewska" przydzieli i podpisze !😘
Fax
2 lata temu
KRRiT nie jest od oceniania stanu prawnego. Kręcą , mącą a powinni koncesję wydać.
Krótko
2 lata temu
KRRiT jest tak obiektywna w swoich opiniach, jak przyłębska.
Kismet
2 lata temu
Dość jewriejcy już nająttrzyli,.