Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Płaca minimalna w Niemczech. Dziś decyzja KE w sprawie kontrowersyjnego przepisu

0
Podziel się:

Niemieckie przepisy, do których Unia ma zastrzeżenia, mają dotyczyć zagranicznych kierowców i dyskryminują polskich przewoźników.

Płaca minimalna w Niemczech. Dziś decyzja KE w sprawie kontrowersyjnego przepisu
(Jochen Jansen/wikimedia (CC BY-SA 3.0))

Dziś Komisja Europejska ma rozpocząć przeciwko Niemcom procedurę o naruszenie unijnego prawa za przepisy o płacy minimalnej. Dowiedziało się o tym nieoficjalnie Polskie Radio. Niemieckie przepisy, do których Unia ma zastrzeżenia, mają objąć także zagranicznych kierowców i dyskryminują polskich przewoźników.

To już trzeci raz kiedy Komisja przymierza się do tej decyzji i - jak wynika z informacji Polskiego Radia - tym razem ją podejmie. Ostateczna decyzja należy do komisarzy, którzy dziś spotykają się na cotygodniowym posiedzeniu, ale jeszcze wczoraj trwały dyskusje i toczyły się spory. Padały różne argumenty - by dać Niemcom więcej czasu, by nie uderzać tak spektakularnie, by ograniczyć stosowanie przepisów.

Stanowcza w tej sprawie od samego początku była polska komisarz Elżbieta Bieńkowska, która uważa, że niemieckie przepisy łamią unijne reguły dotyczące runku wewnętrznego we Wspólnocie. Ale jeśli Komisja Europejska zdecyduje się na postępowanie, to będzie ono ograniczone. Bruksela ma uznać, że poniesienie płacy minimalnej i stosowanie jej w tranzycie i transporcie międzynarodowym, czyli w przewozach jest niezgodne z unijnym prawem.

Ale Komisja jest gotowa pozwolić niemieckim władzom na stosowanie tych przepisów w kabotażu, czyli w przewozach na terenie Niemiec świadczonych przez polskich kierowców. Po rozpoczęciu procedury Niemcy będą miały 2 miesiące na przysłanie wyjaśnień. Jeśli zignorują zalecenia Komisji, sprawa może zakończyć się pozwem w unijnym Trybunale Sprawiedliwości i wysokimi karami finansowymi.

Zobacz także: Do czego doprowadziłoby wprowadzenie płacy minimalnej w Niemczech? Zobacz wideo:
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)