wp.pl
wp.pl
Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
OC drożeje. UOKiK sprawdza, czy to przez zmowę firm ubezpieczeniowych

OC drożeje. UOKiK sprawdza, czy to przez zmowę firm ubezpieczeniowych

Fot. starsstudio

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, dlaczego drożeje OC, a ubezpieczyciele odpowiadają, że podwyżki są uzasadnione. UOKiK prowadzi badanie rynku, które ma pomóc między innymi w ocenie, czy podwyżki są wynikiem zmowy firm ubezpieczeniowych.


Prezes UOKiK Marek Niechciał powiedział Polskiemu Radiu, że na pierwszy rzut oka wygląda na to, że podwyżki są przynajmniej częściowo uzasadnione. Dodaje, że przez wiele lat ubezpieczyciele ponosili straty na polisach OC. W rezultacie zostali wezwani między innymi przez Komisję Nadzoru Finansowego do takiego ustalenia wysokości składek, żeby polisy nie były sprzedawane ze stratą.


Prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń Jan Grzegorz Prądzyński potwierdza, że wysokość składki rośnie między innymi z powodu coraz wyższych odszkodowań i zadośćuczynień, które te firmy muszą wypłacać. Dodaje, że niektóre odszkodowania wypłacane w Polsce są wyższe niż te płacone w krajach zachodnich.


Prezes UOKiK podkreśla, że Urząd sprawdza nie tylko to, czy teraz ubezpieczyciele działają w zmowie, ale też czy wcześniejsze, niższe ceny, nie były efektem nielegalnego porozumienia. Pierwsze efekty postępowania powinny być znane za kilka tygodni.

oprac. Monika Szafrańska

uokik, ubezpieczenie, piu, drożeje oc
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
jarek
2017-01-19 08:38
dlaczego mam placic wiecej za samochod 20letni niz za 5letni za ktoey beda musieli zapkacic wiekszr odszkodowanie
Halina
2017-01-01 05:37
310szkoda słów na takie pisanie, lepiej zgarnąć świeżaki dla dzieciaków, pluszakow nigdy za wiele, ow.ly/hFLD307jvdj, w koncu naprawili swoj blad
Zofia
2017-01-01 01:15
452dobrze ze w polsce sa jeszcze promocje ktore potrafia oderwac sie od codziennosci, zgarnij świeżaki dla dzieci, tylko 5000sztuk!! wejdz na: ow.ly/hFLD307jvdj, sama radość!
Pokaż wszystkie komentarze (92)