Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wątpliwości rozstrzygane będą na korzyść podatników. Ministerstwo Finansów przegrało w Sejmie

0
Podziel się:

Posłowie poparli też poprawkę PSL zmierzającą do przywrócenia pierwotnie zapisanej w prezydenckim projekcie zasady in dubio pro tributario.

Warszawa, 10.07.2015. Korzystne dla podatników przepisy przeszły w Sejmie wbrew klubowi PO
Warszawa, 10.07.2015. Korzystne dla podatników przepisy przeszły w Sejmie wbrew klubowi PO (PAP/Jakub Kamiński)

Wątpliwości w sporze podatnika z fiskusem będą rozstrzygane na korzyść tego pierwszego. Taki rewolucyjny zapis znalazł się w przegłosowanej w piątek przez Sejm noweli Ordynacji podatkowej.

Aktualizacja 13:45

Poprawkę przywracającą oryginalne brzmienie zasady _ in dubio pro tributario _, która znalazła się w prezydenckim projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej, zgłosił klub PSL. Chodzi o zapis: "niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika".

Poprawkę PSL-u poparły wszystkie kluby, oprócz PO. 198 posłów partii Ewy Kopacz zagłosowało za odrzuceniem poprawki koalicyjnego PSL-u.

Jak informuje RMF, posłowie PO tłumaczyli, że zagłosowali w ten sposób "z powodów technicznych". Klub Platformy Obywatelskiej nie był przeciwko samej zasadzie, opowiedział się jednak za zaproponowanym przez Ministerstwo Finansów węższym zapisem w kwestii rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika.

Uchwalona w piątek przez Sejm nowelizacja Ordynacji podatkowej powstała z połączenia projektów zgłoszonych przez prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz Senat.

Przepis, który ma pomóc podatnikowi w sporach z fiskusem, konkretny kształt przyjął pod koniec czerwca, gdy posłowie z sejmowej podkomisji do monitorowania systemu podatkowego opracowali projekt zapisu klauzuli rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika.

"W przypadku różnych wyników wykładni przepisów prawa podatkowego organ podatkowy przyjmuje wykładnię korzystną dla strony postępowania" - brzmiał ustalony wówczas przez parlamentarzystów zapis.

Prace nad zapisem o rozstrzyganiu wątpliwości na korzyść podatnika trwały wiele miesięcy, ponieważ wiele wątpliwości w tej kwestii mieli urzędnicy Ministerstwa Finansów. Wiceszef tego resortu Janusz Cichoń przyznał w maju, że "są pewne trudności co do ustalenia brzmienia zasady rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika".

Inaczej widzieli tę sprawę przedsiębiorcy. Szef stowarzyszenia Pracodawcy RP Andrzej Malinowski twierdził, że zapis ten "wywołał popłoch wśród urzędników ministerstwa finansów i urzędów skarbowych". Jego zdaniem, "biurokratyczne lobby robi wszystko, by powstrzymać uchwalenie prezydenckiej nowelizacji".

Ministerstwo aż do maja twierdziło, że popiera wprowadzenie zasady rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika, ale upierało się, że powinna zostać wprowadzona razem z całą zupełnie nową Ordynacją podatkową. To oznaczałoby jednak, że przepis ten zacząłby obowiązywać najwcześniej za dwa lata, o ile udałoby się w tym czasie w ogóle uchwalić nową Ordynację.

Nagła zmiana stanowiska Ministerstwa Finansów nastąpiła, gdy po przegranej I turze wyborów prezydenckich Bronisław Komorowski zapowiedział referendum, w którym obywatele mieli sami ocenić, czy zasada rozstrzygania wątpliwości w przepisach na rzecz podatników ma się znaleźć w Ordynacji podatkowej. Resort opowiedział się jednak za bardzo restrykcyjnym zapisem w tej kwestii.

Propozycje wzmocnienia pozycji podatników wobec fiskusa, zostały zgłoszone przez Kancelarię Prezydenta RP jeszcze w zeszłym roku.

Do najważniejszych propozycji zmian należało wprowadzenie zasady rozstrzygania w razie wątpliwości na korzyść podatnika, skrócenie terminu przedawnienia, odstąpienie od zasady wymierzania kary za drobne przewinienia oraz zniesienie obligatoryjnej zasady korekty kosztów.

podatki
wiadomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)