Trwa ładowanie...
bDBqqZyt

Notowania

Archiwum artykułów autora Marcin Łukasik

838
26.01.2021 14:47

ŻYWNOŚĆ
 / 
Czechy mówią "stop" polskiej żywności. "Odpowiedź będzie adekwatna"

Czeski rząd chce, aby ponad połowa produktów dostępnych w sklepach pochodziła od rodzimych dostawców. Docelowo ma to być aż 73 proc. Taka informacja to cios dla polskich eksporterów. Choć od deklaracji do wdrożenia jest jeszcze długa droga, to polska strona już opowiada, że nie puści tego płazem.

25
25.01.2021 17:28

EKOLOGIA
 / 
Program "Czyste powietrze" do poprawy. Likwidacja "kopciuchów" idzie za wolno

Spośród 3 mln "kopciuchów" udało się na razie zlikwidować tylko 70 tys. Takie są "efekty" po dwóch latach funkcjonowania programu "Czyste Powietrze". Eksperci mówią wprost – rządowy program trzeba przebudować, bo inaczej będziemy się truć jeszcze długo.

184
25.01.2021 12:54

STRAJK PRZEDSIĘBIORCÓW
 / 
Świebodzin. Policja interweniowała w dyskotece. "To wyglądało, jak wejście gangsterów"

Podczas zorganizowanej w nocy z soboty na niedzielę imprezie w dyskotece w Świebodzinie doszło do interwencji policji. Na zamieszczonym w mediach społecznościowych krótkim filmie widać, jak funkcjonariusz używa siły wobec DJ-a. Liderzy Strajku Przedsiębiorców nazywają całe zajście próbą zastraszenia. Zaś świebodzińska policja rozważa skierowanie sprawy do prokuratury.

153
23.01.2021 19:27

BUDOWNICTWO
 / 
Nieruchomości. "Patodeweloperka" okiem fachowca. Myślą, że klient weźmie wszystko

Przecieki, nieszczelne okna, wiatr z gniazdek albo gniazdka za kaloryferami. Takie absurdy budowlane to chleb powszedni osób zajmujących się odbiorami. Jak słyszymy, pół biedy, gdy ktoś popełni błąd, gorzej, gdy deweloper nie chce go uznać. - Wielu myśli: nieważne, jak kiepskie mam mieszkanie, i tak ktoś je kupi – mówi inżynier Wiktor Hałabiś.

87
19.01.2021 18:06

KLIMAT
 / 
Joe Biden najbardziej "zielonym" prezydentem USA? "Pewne decyzje napotkają wielki opór"

Ameryka ma znowu przejść na zieloną stronę mocy. Tak można wnioskować na podstawie deklaracji Joe Bidena, który chce – będąc już prezydentem USA – powrócić do porozumienia paryskiego, które nakłada obowiązkowe redukcje emisji gazów cieplarnianych. Eksperci wskazują, że nie będzie to jednak proste.

bDBqqZyv
55
19.01.2021 13:11

HANDEL
 / 
Ofensywa AliExpress w Polsce. Dostawa w dwa tygodnie i własne automaty na paczki

Firmom InPost i Allegro rośnie konkurencja. Alibaba – chiński koncern, do którego należy platforma e-handlu AliExpress – zapowiada dostawy w ciągu 15 dni oraz uruchomienie w Polsce własnej sieci automatów na paczki. Jak ustalił portal money.pl, obsługą urządzeń ma zająć się Cainiao – wewnętrzna firma logistyczna Alibaby.

165
19.01.2021 9:54

KRYZYS
 / 
Tarcza PFR 2.0. Branża beauty apeluje o pomoc. "Wiele firm rozważa zamknięcie działalności"

"Zwracamy się z apelem od 50 tys. firm" – piszą w liście do rządu przedstawiciele branży beauty, do którego dotarł portal money.pl. Jak czytamy, 89 proc. firm z tego sektora przynosi straty, a większość rozważa zamknięcie działalności. Pomóc mogłoby włączenie do tarcz branżowej i finansowej 2.0.

87
18.01.2021 13:34

KORONAWIRUS
 / 
Akcja #otwieraMy. Setki otwartych lokali. "Poszliśmy po rozum do głowy"

Jak zapowiedzieli, tak zrobili. Niektórzy przedsiębiorcy otworzyli swoje podwoje pomimo zakazów i obostrzeń. O jakiej skali mowa? Inicjatorzy akcji "otwieraMY" mówią o setkach działających lokali gastronomicznych i kolejnych, które stopniowo dołączają do zrywu. - To jest machina, której nic nie zatrzyma – mówi Michał Wojciechowski ze Strajku Przedsiębiorców.

20
16.01.2021 7:25

KRYZYS
 / 
Tarcza PFR 2.0 nie dla każdego. "W naszej branży większość osób ma działalność. To nas wyklucza"

Od piątku przedsiębiorcy mogą składać wnioski o wsparcie z tarczy finansowej 2.0. O wypłacie środków decydować będzie m.in. kod PKD. Choć dużo firm kwalifikuje się do otrzymania pomocy, część i tak nie zobaczy ani złotówki. - Pomoc jest przewidziana tylko dla firm, które zatrudniają pracowników. U nas wszyscy mają działalność – mówi właściciel szkoły nauki pływania.

bDBqqZyB
12
14.01.2021 13:47

RYNEK PRACY
 / 
Nowa praca w czasie pandemii. Do tych branż pracownicy przechodzili najczęściej

Niemal co 10. pracownik zmienił pracę w ostatnim roku – wynika z badania firm Devire i Kodilla, który otrzymał money.pl. Najwięcej działo się w branży IT. Wielu specjalistów zyskały też takie branże, jak bankowość, usługi finansowe czy telekomunikacja.

6
14.01.2021 6:19

STARTUP
 / 
Kup teraz, zapłać później. Twisto pozyskało 72 mln zł na rozwój odroczonych płatności

Czeski fintech, który od dwóch lat działa na polskim rynku, chce dotrzeć jeszcze szerzej ze swoimi usługami do kolejnych sklepów stacjonarnych i internetowych. Paliwa na tę ekspansję doleje australijski gigant odroczonych płatności – firma ZIP. - Dzięki temu w ciągu kilku lat będziemy obsługiwać milion klientów miesięcznie – zdradza szef Twisto Michal Smida.

162
13.01.2021 13:19

DŁUGI
 / 
Kolejka przed lombardem. "Pandemia pomogła rozkręcić nasz biznes"

Problemy finansowe dają się we znaki Polakom. Ci, którzy nie odłożyli na czarną godzinę, często pożyczają od rodziny lub przyjaciół, a jeśli i tu "linia kredytowa" się wyczerpie, idą do lombardu. - Mam tu jednego pana, który pracuje w gastronomii i opowiada, że przez pandemię ma mniej pieniędzy. Dzisiaj był znowu - słyszymy w jednym z punktów.

125
13.01.2021 6:18

SPOŁECZEŃSTWO
 / 
Rzucają wszystko i jadą na wieś. Polacy przestali tylko marzyć o domku za miastem

Pani Małgorzata, która chce bezpłatnie wynająć domek na wsi, mówi, że zainteresowanie ofertą przerosło jej oczekiwania. Jednak eksperci od rynku nieruchomości aż tak zdziwieni nie są. Jak tłumaczą, od czasu wybuchu pandemii coraz częściej na serio myślimy o przeprowadzce za miasto.

bDBqqZyC
281
11.01.2021 13:40

KORONAWIRUS
 / 
Od pilota Boeinga przez kuriera po budowlańca. Pandemia namieszała w karierze polskiego pilota

W ubiegłym roku Patryk Pawełczak zmieniał pracę trzy razy. Do marca nosił uniform pierwszego oficera Boeinga 737, potem rozwoził paczki w stroju z logiem firmy Amazon, a następnie zajął się pracami na budowie. Jak przyznaje w rozmowie z money.pl, do zmian zmusił go kryzys. - Człowiek potrafi wznieść się bardzo wysoko, dosłownie, a potem szybko spaść – tłumaczy.

77
10.01.2021 14:15

MSP
 / 
Polski producent podbija Daleki Wschód. Elektroniczne czytniki schodzą tam na pniu

Na zdominowanym przez Amazona rynku czytników coraz mocniej rozpycha się polska firma inkBOOK Europe. Jej flagowy produkt zdobywa popularność na Dalekim Wschodzie. Paweł Horbaczewski, który stworzył urządzenie, przyznaje, że taki efekt to kwestia wstrzelenia się w dobrym momencie. - Emiraty i Arabia Saudyjska otwierają się mocno na literaturę - przyznaje.

1K
10.01.2021 11:32

KRYZYS
 / 
"To niepokojące". Gołębiewski dla money.pl: Państwo interesuje się zakupem hoteli

Hotele stoją zamknięte, a branża popada w coraz głębszy kryzys. Na rynku pojawiły się plotki o tym, że jeden z hotelarskich magnatów – Tadeusz Gołębiewski – dostał propozycję odsprzedaży swoich biznesów. - Co najmniej raz w tygodniu dostaję takie zapytanie. To są takie dziwactwa. Przyzwyczaiłem się – komentuje przedsiębiorca w rozmowie z money.pl.

671
08.01.2021 15:59

NIERUCHOMOŚĆ
 / 
Dom na wsi za darmo. "Szukamy pasjonata, który w zamian zajmie się ogródkiem i zwierzętami"

Umeblowane mieszkanie, do tego prąd, woda, gaz i opał na zimę. To wszystko za darmo. Warunek? Opieka nad zwierzętami i uprawa ogródka na zasadach ekologicznych. - Szukamy kogoś, kto ma pomysł, pasję i doświadczenie, ale przede wszystkim będzie to traktował jak swoje – mówi pani Małgorzata, właścicielka gospodarstwa, która umieściła w sieci nietypowe ogłoszenie.

355
04.01.2021 14:58

GOSPODARKA
 / 
Kryzys trzeba będzie spłacić. Realny scenariusz to brak waloryzacji i wyższe ceny

Polska coraz mocniej się zadłuża w związku z walką ze skutkami pandemii koronawirusa. Eksperci nie mają złudzeń, że przyjdzie moment, w którym rząd zacznie ciąć, np. ograniczając waloryzację. Wszyscy też zapłacimy wyższe ceny. - Inflacja to dla rządu ukryty podatek - komentuje dr Antoni Kolek.