Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Marcin Łukasik
Marcin Łukasik
|

Blokada Kanału Sueskiego. Kto ucierpi? Ekspert: handel, przemysł, farmacja

134
Podziel się:

Korek w Kanale Sueskim to gigantyczny kłopot dla wszystkich, zarówno konsumentów, którzy czekają na odbiór swoich zamówień, jak i np. dużych firm farmaceutycznych, które muszą odebrać na czas komponenty potrzebne do produkcji leków. – Firmy mają zapasy, ale nie są to nieograniczone zapasy – tłumaczy szef Polskiej Izby Spedycji i Logistyki.

Blokada Kanału Sueskiego. Kto ucierpi? Ekspert: handel, przemysł, farmacja
Kontenerowiec, który zablokował Kanał Sueski (PAP/EPA/Media Suez Canal Head Office / H)

Jeżeli komukolwiek wydaje się, że miewał ciężkie dni w pracy, to niech postawi się przez chwilę w sytuacji dowodzącego statku Ever Given, który utknął dobę temu w Kanale Sueskim. Jednostka osiadła w poprzek kanału na mieliźnie, jej przód jest wbity w brzeg. A za nią wytworzył się korek, którego skalę dobrze oddają zdjęcia satelitarne.

Przestój w Kanale Sueskim to gigantyczny problem: dla armatorów, dla firm, dla globalnego handlu i odbiorców towarów, czyli de facto nas wszystkich. Co trzeci załadowany towarami kontener, który wyrusza w świat, przeciska się bowiem przez tę drogę. Łącznie mówimy 50 statkach dziennie, które przewożą 2,5 mln ton ładunku.

Co przewożą kontenerowce i tankowce? Głównie żywność, paliwa i towary przemysłowe. Oznacza to, że na swoje zamówienia dłużej poczekają zarówno klienci, którzy zrobili zakupy poprzez platformę AliExpress, jak i duży biznes, który czeka na bardzo ważne komponenty.

Zobacz także: Rzecznik MŚP w sporze z rządem o pomoc dla firm. "Są zastrzeżenia wyjęte z bajek"

- Mówimy o imporcie ładunków z Dalekiego Wschodu, czyli Chin, Wietnamu i Tajlandii. Tam może być wszystko. Od typowego zaopatrzenia konsumpcyjnego, aż po różnego rodzaju komponenty dla elektroniki, branży auto-moto czy farmacji. Nie wspominając o odzieży czy obuwiu – mówi money.pl przewodniczący Polskiej Izby Spedycji i Logistyki Marek Tarczyński.

Jak dodaje, ważnym pytaniem jest, ile będą trwały opóźnienia. Jeśli będzie to kilka dni, to raczej nikt tego w szczególny sposób nie odczuje. Prawdziwe kłopoty zaczną się, gdy blokada przeciągnie się do kilku tygodni.

- Producenci mają zapasy. Sytuacja ostatniego roku, czyli pandemii, która wpłynęła na załamanie dostaw, nauczyła przedsiębiorców, aby zamawiać więcej. Problem w tym, że zapasy nie są nieograniczone. To może być szczególny problem dla branż wrażliwych. Bo o ile brak tekstyliów może stanowić problem dla firm handlowych, tak brak istotnych elementów dla produkcji farmaceutyków może być znacznie poważniejszy i powszechniejszy – dodaje Tarczyński.

Kanał Sueski został wykopany 150 lat temu. Dziś jest to najkrótsza droga wodna pomiędzy Wschodem z Zachodem. Obecnie ruch statków odbywa się nową, wykopaną kilka lat temu nitką. Łączy Morze Czerwone z Morzem Śródziemnym. Jak jest alternatywa? Statki z Chin czy Indii płynące do Europy, musiałyby opłynąć całą Afrykę.

Statek Ever Given płynął wprawdzie do portu Rotterdamie, ale inne jednostki, które próbują przecisnąć się przez wąskie sueskie gardło, dążą też do swoich celów nad Morzem Śródziemnym, Północnym czy Bałtykiem. Nie można więc wykluczyć, że niektóre statki, które stoją w kolejce do kanału, przewożą materiały, które miały zostać rozładowane niebawem w Gdańsku.

Analitycy PKO BP prognozują, że z powodu nagłego przestoju wolumen globalnego handlu zmniejszy się o nieco ponad 1 proc. w 2021. "To presja nie tylko na ceny, ale na polskie obroty handlowe" – zaznaczają.

Incydent, który opisujemy, nie jest pierwszym. Podobne blokady miały miejsce w 2014 roku (zderzyły się dwa kontenerowce) i w 2018 roku, gdy w jednym z kontenerowców zepsuł się silnik i w zatorze stanęło 5 statków. Dziwi jednak fakt, jak tłumaczy Tarczyński, że awaria przydarzyła się tak nowoczesnej jednostce.

- Jest to szczególnie deprymujące i zastanawiające, jak mogło dojść do takiej sytuacji. To pokazuje, że rozrost kontenerowców być może osiągnął swoje maksimum, a budowa większych jednostek może być szkodliwa dla całej żeglugi – podsumowuje nasz rozmówca.

MV Ever Given został zbudowany w 2018 roku, ma długość prawie 400 metrów (to mniej więcej jedna czwarta mili – dystans popularnych wyścigów samochodowych) i szerokość 59 metrów. Jednorazowo może przewozić około 20 000 kontenerów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(134)
Trevor
2 lata temu
W okolicach wakacji ma byc załamanie się łańcucha dostaw. Może to mały tescik przed głównym show? Na tirach na granicy z Anglia przecwiczyli to ostatnio.
Marek
2 lata temu
DLACZEGO NA STATKU WIDNIEJE NAPIS "EVERGREEN" , A W ARTYKUŁACH NA TEN TEMAT UŻYWA SIĘ NAZWY "EVER GIVEN"....
marek56.b
2 lata temu
Krótsza i to 1/3 jest droga północna przez Arktykę. Tylko że kanał jest jak ta bramka na autostradzie do poboru opłat i to niemałych.
maluch
2 lata temu
Po ile benzyna w poniedzialek?
Aryman
2 lata temu
I znów pazerność ukarana ! Dużo radości mi sprawia gdy za nią po tyłku dostają międzynarodowe koncerny , które nas okradają w niewiarygodny sposób . Życzę im blokady na kilka miesięcy .
...
Następna strona