Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Białoruś-Poczobut-ZPB-protest

0
Podziel się

Związek Polaków na Białorusi protestuje przeciwko próbom przejęcia Domu Polskiego w Iwieńcu przez organizację polonijną lojalną wobec reżimu Łukaszenki. Do Iwieńca w środkowej Białorusi przyjeżdżają działacze nieuznawanego przez władze w Mińsku ZPB.

bEhqxngB

Przewodniczący Rady Naczelnej Związku Andrzej Poczobut powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że białoruskie służby zatrzymują ich autokary i samochody pod byle pretekstem. Według niepełnych danych dotychczas zatrzymano co najmniej 33 osoby, są one przetrzymywane na komisariatach.

Andrzej Poczobut uważa, że władze chcą zastraszyć Związek i doprowadzić do wybrania przyjaznego reżimowi Łukaszenki kierownictwa. Po południu (o 16.00 naszego czasu) ma się odbyć w tej sprawie spotkanie z przedstawicielami władz w Iwieńcu.

Z Grodna do Iwieńca przyjechało do tej pory - mimo utrudnień - kilkadziesiąt osób. Będą bronić Domu Polskiego prowadzonego dotychczas przez zwolnioną działaczkę polonijną Teresę Sobol. Za zasługi dla polskiej kultury, języka i odrodzenia polskiej tożsamości była ona wielokrotnie odznaczana, między innymi przez Ministerstwo Kultury RP.

bEhqxnhe
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)