Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NFZ-pieniądze

0
Podziel się:

Niektóre szpitale wyczerpały już kontrakty z NFZ i aby się nie zadłużać ograniczają przyjęcia na planowe zabiegi. Tylko w województwie lubelskim NFZ jest winien ponad 200 milionów złotych placówkom za świadczenia wykonane w tym roku ponad limit, a na Śląsku - ponad 300 milionów złotych. Sądy w całym kraju prowadzą ponad 150 postępowań przeciwko NFZ o zapłatę nadwykonań.

Rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Troszyński wyjaśnił, że jeżeli podpisany kontrakt został przekroczony, NFZ może renegocjować umowę i zapłacić za procedury ratujące życie, jeżeli ma dodatkowe pieniądze. Troszyński dodał, że oddziały wojewódzkie podpisują kontrakty na cały rok i powinny tak zarządzać pieniędzmi, aby wystarczyło na leczenie do końca grudnia.
Andrzej Troszyński powiedział, że NFZ analizuje sprawozdania nadsyłane przez szpitale i nie zawsze z nich wynika, iż wykonane ponad limit świadczenia były procedurami ratującymi życie. Zdarzają się sytuacje, w których szpitale próbują wyłudzić pieniądze. Według dokumentacji w jednym z województw niemal wszystkie noworodki były obarczone wadami wymagającymi kosztownego leczenia i dodatkowych pieniędzy z NFZ. Według tych informacji urodziło się tylko 5 procent zdrowych dzieci, co nie jest prawdą.
W 2010 roku budżet Narodowego Funduszu Zdrowia wynosi prawie 59 miliardów złotych. To o 2 miliardy więcej niż w roku ubiegłym.

pieniądze
wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)