Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Banki ciągle zbyt chętnie kserują nasze dowody osobiste. Prezes UODO chce jasnych rekomendacji

3
Podziel się

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych uważa, że instytucje finansowe zbyt często kopiują nasze dokumenty tożsamości. Apeluje o wydanie rekomendacji, które wprost określą, w jakich sytuacjach można z tego zrezygnować.

Prawo dopuszcza kopiowanie dowodu w bardzo niewielu sytuacjach
Prawo dopuszcza kopiowanie dowodu w bardzo niewielu sytuacjach (PAP, Jacek Turczyk)
bErAVWet

Kopiowanie dokumentów tożsamości nie jest wprawdzie tak nagminne jak w przeszłości, ale instytucje finansowe wciąż bardzo chętnie przechowują tysiące kopii. Czy na pewno jest to niezbędne?

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych niezmiennie stoi na stanowisku, że kopiowanie dokumentów tożsamości zawsze musi być poprzedzone analizą celowości. Jednym słowem – instytucja musi sobie zadać pytanie, czy kopiowanie jest na pewno niezbędne? Jego zdaniem banki, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe i krajowe instytucje płatnicze, w przepisach o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy określane mianem "instytucji obowiązanych", robią to zbyt często.

Zobacz także: Obejrzyj: Kiedy firmy zaczną działać? Pomysł na luzowanie przepisów dla biznesu to kwestia tygodni
bErAVWev

- Decyzja o skopiowaniu dokumentu tożsamości, czy też żądanie przedstawienia takich kopii powinna być poprzedzona dokładną analizą, czy rzeczywiście taka czynność jest niezbędna. Weryfikacja taka uwzględniać powinna przepisy RODO, w szczególności pozostawać w zgodzie z zasadami ograniczenia celu oraz minimalizacji danych – czytamy w komentarzu, który pojawił się na stronie Urzędu.

Prezes UODO już we wrześniu 2019 r. skierował do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF) zapytanie, czy instytucje powiązane mogą rzadziej kopiować dokumenty. GIIF zgodził się, że faktycznie weryfikacja tożsamości klienta nie musi w każdym przypadku polegać na pozyskiwaniu kopii dokumentów.

bErAVWeB

Prezes UODO jest zdania, że wątpliwości rozwiązałyby rekomendacje, w których jasno byłoby powiedziane, kiedy pozyskiwanie kopii dokumentów tożsamości jest zasadne, kiedy skorzystać z innych narzędzi - i jakie to mogą być narzędzia.

Wątpliwości zostały w marcu 2020 r. zgłoszone również przewodniczącemu KNF, który uznał, że organem właściwym w sprawach przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz w zakresie wydawania rekomendacji i interpretacji w tej sprawie jest Generalny Inspektor Informacji Finansowej. Prezes UODO ma nadzieję, że w tej sytuacji GIIF wyda odpowiednie rekomendacje i przetnie wszystkie wątpliwości w tym obszarze.

bErAVWeC

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

bErAVWeW
KOMENTARZE
(3)
koko
rok temu
Niech firmy handlujące tzw. rekordami muszą ujawniać żródło pochodzenia zakupionych danych pod groźbą 1 mln złotych kary a przestaną handlować! Zanim zaczną kożystać z danych które są ciągle odkupywane powinni zadzwonić z zapytaniem czy zgadzamy się na korzystanie z naszych danych! Powinni , ale tego nie robią a z kąd mają to już jest RODO ewentualnie wyślij e-mail na który i tak przeważnie nie odpowiedzą lub wskarzą nieistniejącą firmę od której podobno odkupili. Kupując dane powinni operować konkretnymi danymi osoby , której zapłacili , a nie kryć sięza zasłoną firmy , ktorą może obecnie nie istnieje , ale należała w większości wypadków obecnie handlujących osób kierujących wieloma innymi podmiotami! Np. zarządy 32 firm wtym kilka w stanie upadłości kierowane jest przez grono 6-8 osób które w różnych konfiguracjach zarządzają poszczególnymi firmami (jako prezes , lub wice, ewentualnie członek zrządu to tu, to tam! Firmy są zarejestrowane , posiadają NIP i Regon ,konto itp , ale nie mają telefonu do chociażby sekretariatu, więc nie miżna się z nimi porozumieć! Pytam jak komunikujesię z nimi ZUS, US itp?!
Karol 1952
rok temu
Mój bank nigdy nie kierował mojego dowodu osobistego a mam konto w tym banku od 1983 roku
uodo
rok temu
co za idiotyczne stanowisko, niech tego od danych okradną na rachunku to od razu zmieni zdanie
bErAVWeX