Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
przelewy
23.12.2019 11:41

Banki skracają czas na przelewy. W pilnych przypadkach jest jedno wyjście

Chcesz jeszcze przed świętami przelać pieniądze rodzinie, opłacić rachunki lub rozliczyć się z urzędem? Musisz się pospieszyć, bo banki skróciły terminy, do których rozliczają transakcje. A to nie jedyne utrudnienia. Niektóre placówki we wtorek nawet nie zostaną otwarte.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Santander informuje, że wszystkie jego oddziały będą 24 grudnia zamknięte. Wyjątkiem są niektóre punkty obsługi klientów w galeriach handlowych. (Fot: Wojciech Strozyk/REPORTER)

Banki to wielkie instytucje finansowe, w których wiele procesów jest zautomatyzowanych. Choć nikt ręcznie nie księguje przelewów, bo za to odpowiada specjalny system rozliczeń, w święta (25 i 26 grudnia) pieniądze między bankami nie będą przekazywane. To samo dotyczy weekendów, z tą różnicą, że we wtorek czas na zlecenie przelewów jest skrócony i potrafi się różnić w poszczególnych bankach.

Za księgowanie przelewów na kontach różnych banków odpowiada Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR). W przypadku normalnych przelewów (system Elixir) zlecanych w placówce lub internetowo, rozliczenie zawsze następuje w czasie jednej z trzech sesji odbywających się w dni robocze - w godzinach: 9:30, 13:30 i 16:00.

Choć wtorek 24 grudnia jest dniem roboczym, warto wiedzieć, że KIR skrócił czas na rozliczanie transakcji. Zlecenie przelewu np. o godzinie 14:00 zostanie zrealizowane dopiero w piątek 27 grudnia. Normalnie byłby przekazany tego samego dnia. Z pilnymi opłatami nie warto więc zwlekać.

Obejrzyj: Wiedza Polaków na temat IKE. Dlaczego nie myślimy o swojej emeryturze?

- 24 grudnia oraz 31 grudnia w systemie Elixir odbywają się dwie sesje rozliczeniowe. Przelewy zlecone w tych dniach po godz. 13:30 zostaną rozliczone w ramach porannej sesji pierwszego dnia roboczego, tj. odpowiednio 27 grudnia i 2 stycznia - tłumaczy Tomasz Jończyk z KIR.

Zastrzega jednocześnie, że dokładne terminy przekazywania zleceń klientów do rozliczenia zależą od polityki poszczególnych banków w zakresie księgowania transakcji. Tym samym w niektórych przypadkach czas został jeszcze bardziej skrócony.

Do 12:30 czas na zlecenie przelewów daje klientom Bank Pocztowy. W przypadku PKO BP, który ma największą liczbę klientów, przelewy krajowe na rachunki w innych bankach (także przelewy do ZUS) zlecone 24 grudnia po godzinie 12:15 będą zrealizowane dopiero 27 grudnia. Tak samo jest w Idea Banku (z zastrzeżeniem płatności zagranicznych, które w tym banku w złotówkach będą realizowane do godziny 11:30).

Mniej czasu swoim klientom daje Getin Noble Bank (12:00). Z kolei w ING Banku Śląskim przelewy tylko do godziny 11:30 we wtorek będą mogły być rozliczone jeszcze tego samego dnia.

Z kolei BNP Paribas zwraca uwagę na to, że zlecenia zadysponowane na formularzach papierowych w oddziałach będą przyjmowane do godziny 11:00. Z kolei zlecenia w formie elektronicznej będą przyjmowane do godziny 11:45.

Opcja awaryjna

Co w nagłym przypadku, gdy pilnie potrzebujemy przekazać komuś pieniądze, także w święta i inne dni wolne? Warto pamiętać, że jest awaryjna opcja.

"Niezależnie od funkcjonowania systemów Elixir i Euro Elixir, do dyspozycji klientów banków pozostaje system przelewów natychmiastowych Express Elixir, który działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, także w dni wolne od pracy" - czytamy w komunikacie KIR.

Przelew natychmiastowy (ekspresowy) to typ przelewu, który dociera na konto odbiorcy w maksymalnie kilka lub kilkanaście minut. Koszt takiej operacji (z drobnymi wyjątkami) zwykle nie przekracza 5 zł.

Aby zrealizować taki przelew, należy się upewnić, że obydwa banki - bank nadawcy i bank odbiorcy - są uczestnikami systemu Express Elixir oraz że są dostępne w czasie, gdy chcemy zrealizować przelew. Informacje o dostępności poszczególnych banków można sprawdzić na specjalnie dedykowanej temu stronie internetowej: https://www.expresselixir.pl/tabela-dostepnosci/.

Inne utrudnienia

W święta nie dokonuje się też rozliczeń np. z tytułu kredytów. ING przypomina, że raty pożyczki, kredytu hipotecznego lub karty kredytowej przypadające na dzień świąteczny będą pobrane w kolejnym dniu roboczym.

We wtorek 24 grudnia większość banków umożliwi za to transakcje za pośrednictwem własnych kantorów online. Standardowo opcja ta powinna być dostępna 24h.

Co ważne, żaden z banków nie informuje o niedostępności platform i serwisów bankowości internetowej w okresie świątecznym. Tym samym podejrzenie salda czy sprawdzenie historii będzie możliwe.

Trzeba też pamiętać, że większość banków we wtorek skraca czas pracy swoich placówek i oddziałów, a niektóre nawet w ogóle ich nie otwierają. Santander informuje, że wszystkie jego oddziały będą 24 grudnia zamknięte. Wyjątkiem są niektóre punkty obsługi klientów w galeriach handlowych.

BNP Paribas, BOŚ i BPS ogłosiły, że ich oddziały tego dnia będą czynne tylko do godziny 13:00. W większości przypadków odpowiednio skrócone zostały także godziny obsługi infolinii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: przelewy, święta, bankowość, elixir, kir, banki, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-12-2019

NickZróbcie Wigilię wreszcie świętem - bo to jakaś paranoja, nic nieczynne, nie da się pracować. Przestańmy udawać że to jest dzień roboczy!!!

23-12-2019

Nicki nickAle oczywiście wolałyby żeby klienci w większości korzystali z obrotu bezgotówkowego - bo mniej je kosztuje, ot paradoks. Gotówka - koszty "nie … Czytaj całość

23-12-2019

OpolaninPKO BP to złodziejski bank. Okradł mnie na 2000 zł.

Rozwiń komentarze (15)