Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
26.06.2020 17:54

Byli prezesi dużego banku oskarżeni o szkody na 13 mln zł. Bank chce 9 mln zł odszkodowania

Sześciu zatrzymanych pracowało dla banku PBS w Ciechanowie. Nikt z nich nie został aresztowany. Sąd zdecydował się zastosować wobec nich poręcznie majątkowe w wysokości od 25 do 100 tys. zł.

Podziel się
Dodaj komentarz

Zatrzymani otrzymali również zakaz opuszczania kraju. Zatrzymano im również paszporty. Jak informuje Prokuratora Krajowa w Koninie wśród zatrzymanych jest były prezes, wiceprezes oraz członkowie zarządu Polskiego Banku Spółdzielczego w Ciechanowie.

Prokuratura zarzuca im wyrządzenie szkód w działalności banku na kwotę ok. 13 mln zł. Do nadużyć i niedopełnienia obowiązków miało dojść w latach 2013-2016.

Zobacz też: Niskie stopy procentowe. "RPP nie wypełniła swojego zadania"

Co takiego robili podejrzani?

Zdaniem prokuratury, By się wzbogacić wypłacali udziały członkom banku w oparciu o antydatowane dokumenty. Prowadzili też dokumentację dotyczącą członków banku w sposób nierzetelny lub niezgodny z prawdą.

Zatrzymani udzielali też różnym podmiotom kredytów pomimo braku zdolności kredytowej. Robili to w oczywisty sposób z naruszeniem wewnętrznych procedur bankowych.

PLL LOT startuje z połączeniami międzynarodowymi od 1 lipca.
Zamieszanie w PLL LOT. Spółka tłumaczy się awarią systemu

O PBS w Ciechanowie głośno zrobiło się kilka lat temu. Wtedy Komisja Nadzoru Finansowego wszczęła postępowanie ws. anonimowych SMS-ów o rzekomej upadłości placówki.

Jak pisaliśmy już w moeny.pl, historia banku spółdzielczego w Ciechanowie to klasyczny przykład paniki bankowej. Klienci po informacji, że Komisja Nadzoru Finansowego będzie przyglądać się firmie, rzucili się po swoje depozyty.

Panikę podgrzały materiały lokalnych portali, które pisały o "trudnych kredytach" i dziwnych zmianach w zarządzie.

W 2018 roku PBS złożył pozew przeciwko byłym członkom zarządu oraz członkom rady nadzorczej. Zarzuca im działanie na szkodę banku poprzez zakup środka trwałego za zawyżoną cenę. Bank domaga się odszkodowania w wysokości ponad 9 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: wiadomości, gospodarka, banki, knf
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-06-2020

Ja.Bankierzy okradają banki. Już nie wystarcza okradać klientów.

Rozwiń komentarze (1)