Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Chcesz wziąć kredyt na mieszkanie? O tym koniecznie musisz pamiętać

9
Podziel się:

Rekordowo niskie stopy procentowe przy rosnącej inflacji zachęcają Polaków do zaciągania kredytów na mieszkanie. Większość tych kredytów nadal zaciąganych jest na zmienną stopę procentową. Zanim zadłużymy się na kilka dekad, warto pamiętać o ryzyku podwyżki stóp procentowych. W przyszłości raty mogą wzrosnąć.

Chcesz wziąć kredyt na mieszkanie? O tym koniecznie musisz pamiętać
Kredyt na mieszkanie. Coraz więcej instytucji ostrzega przed tym ryzykiem. (money.pl, Rafał Parczewski)

Zeszłoroczna obniżka stóp procentowych nie tylko bezpośrednio wpłynęła na obniżenie rat kredytów już zaciągniętych, ale także spowodowała wzrost atrakcyjności kredytu mieszkaniowego.

W rezultacie wzrósł popyt na nowe kredyty. W odpowiedzi na rosnący popyt ze strony potencjalnych kredytobiorców, banki zwiększyły akcję kredytową.

- Wysoka akcja kredytowa niewątpliwie stymuluje rozwój gospodarczy. Należy jednak pamiętać o ryzyku stopy procentowej, która z aktualnie bardzo niskiego poziomu może w przyszłości zacząć rosnąć. Jej wzrost to w konsekwencji wyższe kwoty rat kredytów zaciągniętych w środowisku najniższych historycznie stóp procentowych - ostrzega dr Mariusz Cholewa, prezes zarządu BIK.

- Może to wpłynąć negatywnie na spłacalność kredytów, a tym samym na bezpieczeństwo ekonomiczne gospodarstw domowych, zwłaszcza tych, których poziom zadłużenia w stosunku do dochodu już dziś jest wysoki – dodaje.

Zobacz także: Zwyzywał ministra, zdania nie zmienia. "Wyciera sobie twarz 200 mln zł"

Zaciągając długoterminowe kredyty, zwłaszcza hipoteczne, zawsze trzeba mieć na względzie obciążenie ryzykiem. Skoro od dłuższego czasu stopy procentowe nie były podnoszone, należy liczyć się z tym, że w końcu może to nastąpić, a koszt zobowiązania wzrośnie.

- Szkoła Główna Handlowa w Warszawie jest uczelnią, która czuje się odpowiedzialna za edukację ekonomiczną społeczeństwa. Dlatego też chcemy przypomnieć potencjalnym kredytobiorcom, aby starannie przemyśleli decyzję o podjęciu długoterminowego zobowiązania finansowego, zwłaszcza w dobie pandemii koronawirusa - mówi dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH, rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. 

Na razie Rada Polityki Pieniężnej, która decyduje o wysokości stóp w Polsce, jest bardzo zachowawcza. Jednak pewne jest, że wcześniej czy później stopy pójdą w górę. Wyliczenia, jak podwyżki wpłyną na raty kredytów pokazaliśmy TU.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
olek
3 lata temu
Ludzie nie bierzcie żadnych kredytów.
Tron
3 lata temu
A ochojska chce żeby Polska dawała uchodźcom mieszkania za darmo a ty Polaku bierz kredyty na resztę życia hahahahahaha
KW1
3 lata temu
Podniosą stopy na 15 procent to się wam odechce tych samospłacających kredytów
Falko
3 lata temu
Nie masz kasy na zakup to wynajmuj dużo lepiej. Nie jesteś uwiązany do miejsca. Kupiliśmy mieszkanie i wprowadziła się taka patologia że policja jest raz w tygodniu. Okna Nie otworzysz bo palą na potęgę. Nie wspominając o hałasie. Jak bym wynajmował to już dawno by mnie tu nie było a tak płacz i płać
wyborca
3 lata temu
nigdy nie brać kredytów !