Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Kredyt dostanie niemal każdy. Polacy korzystają i zadłużają się na potęgę

24
Podziel się:

Na zakup mieszkań i domów wydajemy coraz więcej, a banki ochoczo udzielają kredytów. Polacy zadłużyli się już na rekordowe 500 mld zł.

Kredyt dostanie niemal każdy. Polacy korzystają i zadłużają się na potęgę
Jesteśmy świadkami najwyższej w historii wartości kredytów hipotecznych, które na koniec czerwca 2021 roku przekroczyły wartość 500 mld zł (materiały partnera)
bEKPNUNx

Pierwsza połowa 2021 r. to czas "boomu" w każdym segmencie rynku kredytowego. Wzrastają zarówno liczby, jak i wartości udzielanych kredytów. Łączne zadłużenie gospodarstw domowych na koniec czerwca wyniosło 712 mld zł.

Jak podaje "Interia", najmocniejsze odbicie zanotowały hipoteki, które stanowią grubo ponad połowę (70 proc.) wartości całego portfela kredytowego. Banki udzieliły ponad 132 tys. takich produktów na kwotę 41,6 mld zł. To odpowiednio o 23 proc. i 33 proc. więcej niż w I połowie 2020 roku.

bEKPNUNz

Jedną czwartą wszystkich hipotek stanowią kredyty na kwotę wyższą niż 500 tys. zł. Ich sprzedaż wzrosła w analizowanym okresie o 68 proc.

Zobacz także: Polski Ład. Wzrosną podatki, wzrosną ceny. Ekonomista broni tego pomysłu

Na tym jednak nie koniec. Okazuje się bowiem, że rosną także kwoty zaciąganych przez nas produktów ratalnych. Banki i SKOK-i udzieliły ich w I półroczu ponad 1,73 mln na kwotę 8 mld zł. To blisko 28 proc. wyższą niż rok wcześniej.

bEKPNUNF

Przy okazji odnotowano znaczne wzrosty w segmencie kredytów gotówkowych. Ich liczba w okresie od stycznia do końca czerwca br. wzrosła o 14,2 proc., a wartość - o 26 proc. (do kwoty 32,1 mld zł). Tym, co może martwić, jest wyższe ryzyko związane ze spłacalnością zadłużenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKPNUOa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
marek
2 miesiące temu
ja też miałem problem z długami, ale kruk mnie zmobilizowali, teraz powoli spłacam i już nigdy nie będę brać pożyczki na mieszkanie, to jest prawdziwa katastrofa...
Ramzes
2 miesiące temu
I dlatego nieruchomości są tak drogie. Nikt dziś nie pyta, ile kosztuje metr kwadratowy, tylko czy dostanę kredyt.
wap
3 miesiące temu
wlasciwie kredyt moga dostac,pod nieruchomosc,nie ebda splacac bank,zajmie nieruchomosc,i sprzeda
bEKPNUOb
kumar
3 miesiące temu
A jak uzbiera się duże stado baranków to ciach stopy procentowe do góry i zabieranie nieruchomości przez komorników :)
Piotr
3 miesiące temu
Wszystko będzie dobrze dopóki poziom bezrobocia będzie utrzymywał się na niskim poziomie ale jak przyjdą rządy oszołomów wtedy bezrobocie wzrośnie do 12% i nawet informatycy przestaną się pewnie czuć. Będziemy znowu słuchać o złych umowach i złych bankach
...
Następna strona