Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Lokaty dają zarobić 8 proc. Realnie traci się ponad 15 proc.

37
Podziel się:

Najlepiej oprocentowane lokaty i rachunki oszczędnościowe dają w tym momencie zarobić około 8 proc. w skali roku, ale ceny dóbr i usług konsumpcyjnych rosną szybciej niż banki doliczają odsetki do naszych oszczędności – wynika z analizy HRE Investments. W ocenie ekspertów możliwe jest, że 8 proc. będzie progiem, którego banki nie będą chciały przekraczać.

Lokaty dają zarobić 8 proc. Realnie traci się ponad 15 proc.
Eksperci z HRE oszacowali, że obecnie na lokatach traci się ponad 15 proc., co wynika z różnicy między oprocentowaniem lokat a inflacją (Adobe Stock)

Dzięki temu, że kilka instytucji zaproponowało odsetki na poziomie 8 proc. w skali roku, w listopadzie wzrosło oprocentowanie najlepszych, promocyjnych produktów w bankach o 0,5 proc. w skali miesiąca – poinformowało HRE Investments. Jak wskazali eksperci, w październiku osiem banków oferowało oprocentowanie na tym poziomie, a w listopadzie ich liczba wzrosła do 12 (z 19 badanych).

Podkreślono jednak, że często najlepiej oprocentowane oferty są obarczone dodatkowymi wymaganiami lub produktami, m.in. oferty tylko dla nowych klientów lub środków, albo posiadanie karty czy aplikacji mobilnej, przez co przeciętne oprocentowanie faktycznych lokat jest niższe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Uwaga na fałszywe strony banków. Ekspert o trikach cyberprzestępców

"W dziewiątym miesiącu br. przeciętna założona lokata oprocentowana była na 5,4 proc. Dziś jest to pewnie już około 6 proc. (brutto, a więc przed potrąceniem tzw. Podatku +Belki+)" – napisano w raporcie.

W ramach badania, firma zbierała informacja o najlepiej oprocentowanych lokatach i rachunkach oszczędnościowych z depozytami na maksymalnie 12 miesięcy, które podlegają pod gwarancję BFG lub identycznej gwarancji z innego kraju UE.

Wśród instytucji oferujących oprocentowanie w skali roku o wysokości 8 proc. lub powyżej, analitycy HRE wymienili mBank, BOŚ, Bank Pekao, BFF, Inbank, Santander, Velobank, ING Bank Śląski, Alior Bank, Bank Millenium, Nest Bank oraz Credit Agricole.

W ocenie ekspertów możliwe jest, że 8 proc. będzie progiem, którego banki nie będą chciały przekraczać. Wskazują na to – zdaniem firmy – wydłużony czas obowiązywania ofert oraz wstrzemięźliwość Rady Polityki Pieniężnej w podnoszeniu stóp procentowych.

Inflacja psuje humor. W przyszłym roku może być lepiej

"Jeśli spojrzymy na przeciętne oprocentowanie rocznych lokat oraz poziom podstawowej stopy procentowej w Polsce to można zauważyć, że wartości te zwykły chodzić ze sobą w parze" – zwrócono uwagę w raporcie.

Eksperci z HRE oszacowali, że obecnie na lokatach traci się ponad 15 proc., co wynika z różnicy między oprocentowaniem lokat a inflacją. "Nawet jeśli korzystamy z najlepiej oprocentowanych lokat, to i tak nasz humor psuć może inflacja. Chodzi o to, że ceny dóbr i usług konsumpcyjnych rosną szybciej niż banki doliczają odsetki do naszych oszczędności" – napisali.

Dodali, że w ich ocenie sytuacja może być lepsza w przyszłym roku, chociaż nawet jeśli inflacja wyniesie zgodnie z oczekiwaniami NBP 8 proc., to realnie depozyty będą stratne 3 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(37)
ze100tyś.20ty...
rok temu
Za SLD i ZSLu inflacja 21%, a na lokacie 20% było. Kredytobiorcami nikt się nie przejmował.
pis+glapiński...
rok temu
Tak kaczyński morawiecki glapiński czyli pis okradają nas z oszczędności. Spłacają długi drukując nowe złotówki.
Marek
rok temu
8% w skali roku, ale tylko na max 3 miesiące, czyli realnie za 2 % :-)
Chcieliby
rok temu
w jeden rok odzyskać oprocentowanie za 2 lata kiedy mieli małe odsetki. Zakładam, że dla tych co maja zdeponowane setki milionów i miliardy oczywiście stopy % są wyższe wszak indywidualnie negocjowane dla klientów VIP.
senior.
rok temu
Całe życie oszczędzałem na koncie oszczędnościowym w ING bank Śląski a teraz nie stać mnie na nowe wplaty i moje odsetki wynoszą o.o5 procent i jeszcze podatek Belki ,to się dzieje w Polsce.
...
Następna strona