Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZ
|
aktualizacja

Odszkodowanie od banku. Jest nowy sposób

4
Podziel się:

Wprowadzony w błąd kredytobiorca może powołać się na ustawę o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym - zdecydował Sąd Najwyższy. W ten sposób można dostać odszkodowanie nie rozwiązując umowy.

Odszkodowanie od banku. Jest nowy sposób
Sąd Najwyższy wydał ważną uchwałę. (Getty Images, Omar Marques)

Sprawa, w której uchwałę wydawał Sąd Najwyższy dotyczy sporu między kredytobiorcami a Getin Noble Bankiem, firmą Open Finance i Towarzystwem Ubezpieczeń na Życie.

W pierwszej instancji sąd rejonowy uznał, że pośrednik zawyżał korzyści płynące z kredytu, nie mówił o ryzyku, a ponadto nie poinformował klientów, że jego firma tworzy z bankiem te samą grupę kapitałową.

Sąd unieważnił część umowy kredytowej i przyznał powodom odszkodowanie. Gdy sprawa trafiła do drugiej instancji, pojawiły się wątpliwości.

Zobacz także: Podatek bankowy do zniesienia? "To pomoże całej gospodarce"

Sąd apelacyjny nie wiedział, czy przy zasądzeniu odszkodowania na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym konieczne jest unieważnienie całej umowy kredytowej.

Sąd apelacyjny zwrócił się w tej sprawie do SN, który uznał, że żądanie unieważnienia umowy jest postacią roszczenia o przywrócenie stanu poprzedniego, które w kodeksie cywilnym funkcjonuje od dawna.

W związku z tym unieważnienie części lub całości umowy będzie związane ze stwierdzeniem przez sąd winy banku i szkody poniesionej przez klientów.

Zgodnie z zapisami ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym konsument, który został wprowadzony w błąd i zawarł umowę, która była dla niego niekorzystna i której inaczej by nie podpisał, ma prawo domagać się jej rozwiązania i odszkodowania na warunkach ogólnych.

Ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym nie była do tej pory zbyt często stosowana. Między innymi ze względu na wątpliwości dotyczące tego, czy odszkodowanie wymaga rozwiązania umowy.

Wątpliwości w swojej uchwale rozwiał sąd najwyższy, można się zatem spodziewać, że przepisy będą teraz częściej stosowane w sporach z bankami.

"W przypadku odpowiedzialności odszkodowawczej konikiem wielu sędziów jest związek przyczynowy między zachowaniem sprawcy szkody a wystąpieniem szkody i jak czasem się mówi, "związek przyczynowy tkwi w głowie sędziego". Jeden sędzia powie, że taki związek widzi, a inny, że nie. To dobrze, że SN nie "zmusza" konsumenta do korzystania z tej tylko drogi dochodzenia roszczeń i pozostawia otwartą furtkę do ogólnych zasad, takich jak nieważność umowy czy też błąd" – mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" dr Mariusz Korpalski, radca prawny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
banki
kredyty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
50 latek mine...
4 lata temu
Farsa, zaraz zostanie rozmontowane całe państwo. Każdą umowę będzie można podważyć. "Dorośli" z mentalnością przedszkolaków zaczynają stanowić większość....
ayna
4 lata temu
znowu chałtura. dlaczego autor nie podaje sygnatury uchwały i jej daty.
Wizz
4 lata temu
Może niech urzędasy opracują wzory dokumentów, które należy stosować aby ukrócić praktyki działania prawa wstecz? A przepraszam, wtedy nie będzie kogo karać za wprowadzenie w błąd. Farsa.
pediatra
4 lata temu
Obecnie w Polsce nowonarodzone dziecko po wypowiedzeniu pierwszego słowa MAMA zaraz uczy się następnego słowa ODSZKODOWANIE !