Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

PKO BP otworzy portfel, może wyrosnąć na dywidendowego lidera

5
Podziel się

PKO Bank Polski daleko w tyle zostawia konkurentów pod względem wartości rynkowej. W ostatnich latach, pod naciskiem nadzorcy, bank trzymał wypracowane zyski i nie wypłacał dywidend, jednak to ma się zmienić.

Możliwe rekordowe dywidendy w PKO BP
Możliwe rekordowe dywidendy w PKO BP (WP.PL, Bartosz Wawryszuk)
bDHWPlDp

Lider branży PKO Bank Polski chce otworzyć portfel po latach oszczędzania. Pod względem wartości rynkowej od jakiegoś czasu jest numerem jeden. Z kapitalizacją przekraczającą 53 mld zł jest 40 proc. większy od Santandera i wart niemal tyle, ile łącznie Pekao i ING. Jednak, jak podaje "Puls Biznesu", z dywidendami bywało różnie. Nawet w najlepszych latach stopa dywidendy tylko raz przekroczyła 5 proc., a zwykle było to 2-3 proc. Do tego premia za lata 2014-16 wyniosła okrągłe zero - przez nabrzmiały problem kredytów frankowych o polityce dywidendowej decydowała KNF.

Wiele wskazuje na to, że PKO BP przyciągnie uwagę inwestorów atrakcyjną dywidendą, co było już sygnalizowane w maju w komunikacie banku. "Pozostawienie 1,67 mld zł zysku niepodzielonego daje możliwość elastycznego kształtowania polityki dywidendowej w następnych latach” - brzmiał komunikat.

bDHWPlDr

Kilka tygodni później potwierdził to Rafał Kozłowski, wiceprezes PKO BP, który doprecyzował, że zarząd chciałby wypłaty w 2020 r. nie tylko 50 proc. zysku za 2019 r., ale także niepodzielonego zysku za 2018 r. - podaje "PB". Temat błyskawicznie podchwycili analitycy, jak Marta Czajkowska-Bałdyga z Haitong Banku. Pod koniec czerwca zaktualizowała wycenę akcji PKO BP i przyjęła, że bank wypłaci w 2020 r. 2,38 zł dywidendy na akcję, a w 2021 r. 2,43 zł. Daje to stopę dywidendy 5,6-5,8 proc.

Zobacz także: Obejrzyj: Podatek od zysków kapitałowych do poprawy

Ten optymizm w jeszcze większym stopniu podziela analityk w Domu Maklerskim mBanku Michał Konarski. W raporcie z 24 czerwca założył, że premia za 2019 r. wyniesie 3,10 zł, a za 2020 r. 3,75 zł. Daje to stopę dywidendy w wysokości 7,3 i 8,9 proc., najwyższą w porównaniu z innymi giełdowymi bankami, a także z prognozami innych analityków. Średnia w przypadku PKO BP sięga 4,3-4,7 proc.

bDHWPlDx

Do wypłaty tak wysokiej dywidenty - zdaniem analityków - spełnione muszą zostać dwa warunki. Po pierwsze, PKO BP nie może dokonać żadnego dużego przejęcia, a po drugie - zgodzić musi się na to Komisja Nadzoru Finansowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDHWPlDS
KOMENTARZE
(5)
Novainnew
2 lata temu
drogo tam jest i niewiele dają za oszczędzanie u nich: konto oszczędnościowe, lokaty - nędza
bzek
2 lata temu
Jeden z najgorszych banków. Mysla, ze teraz ludzie dużo kasy wydadzą na akcje. Szkoda zachodu. Szukaja frajerow. Pisowska knf nie pozwoli wyplacic dywidendy. Caly czas zarabiają na frajerach i dlaczego teraz nie placa dywidendy?
dfefesfd
2 lata temu
drogo tam jest.
bDHWPlDT
kolobo
2 lata temu
zanim ktoś oskarży jakikolwiek bank niech przeczyta trochę ksiażek o bankowości.to nie wina banku,że frank poszedł w górę.a ci co brali kredyt we frankach wiedzieli na co ida i co podpisuja. wiedza ,wiedza, a nie domysły i jakieś zasłyszane ploty
Frankowicz
2 lata temu
Zamiast zlikwidować problem frankowiczów, to będą dywidendy płacić w nagrodę, że udało się oskubać ludzi i lobby bankowe spacyfikowało ustawy frankowe.