Notowania

banki
04.07.2019 11:15

PKO BP otworzy portfel, może wyrosnąć na dywidendowego lidera

PKO Bank Polski daleko w tyle zostawia konkurentów pod względem wartości rynkowej. W ostatnich latach, pod naciskiem nadzorcy, bank trzymał wypracowane zyski i nie wypłacał dywidend, jednak to ma się zmienić.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Możliwe rekordowe dywidendy w PKO BP (Fot: Bartosz Wawryszuk)

Lider branży PKO Bank Polski chce otworzyć portfel po latach oszczędzania. Pod względem wartości rynkowej od jakiegoś czasu jest numerem jeden. Z kapitalizacją przekraczającą 53 mld zł jest 40 proc. większy od Santandera i wart niemal tyle, ile łącznie Pekao i ING. Jednak, jak podaje "Puls Biznesu", z dywidendami bywało różnie. Nawet w najlepszych latach stopa dywidendy tylko raz przekroczyła 5 proc., a zwykle było to 2-3 proc. Do tego premia za lata 2014-16 wyniosła okrągłe zero - przez nabrzmiały problem kredytów frankowych o polityce dywidendowej decydowała KNF.

Wiele wskazuje na to, że PKO BP przyciągnie uwagę inwestorów atrakcyjną dywidendą, co było już sygnalizowane w maju w komunikacie banku. "Pozostawienie 1,67 mld zł zysku niepodzielonego daje możliwość elastycznego kształtowania polityki dywidendowej w następnych latach” - brzmiał komunikat.

Kilka tygodni później potwierdził to Rafał Kozłowski, wiceprezes PKO BP, który doprecyzował, że zarząd chciałby wypłaty w 2020 r. nie tylko 50 proc. zysku za 2019 r., ale także niepodzielonego zysku za 2018 r. - podaje "PB". Temat błyskawicznie podchwycili analitycy, jak Marta Czajkowska-Bałdyga z Haitong Banku. Pod koniec czerwca zaktualizowała wycenę akcji PKO BP i przyjęła, że bank wypłaci w 2020 r. 2,38 zł dywidendy na akcję, a w 2021 r. 2,43 zł. Daje to stopę dywidendy 5,6-5,8 proc.

Obejrzyj: Podatek od zysków kapitałowych do poprawy

Ten optymizm w jeszcze większym stopniu podziela analityk w Domu Maklerskim mBanku Michał Konarski. W raporcie z 24 czerwca założył, że premia za 2019 r. wyniesie 3,10 zł, a za 2020 r. 3,75 zł. Daje to stopę dywidendy w wysokości 7,3 i 8,9 proc., najwyższą w porównaniu z innymi giełdowymi bankami, a także z prognozami innych analityków. Średnia w przypadku PKO BP sięga 4,3-4,7 proc.

Do wypłaty tak wysokiej dywidenty - zdaniem analityków - spełnione muszą zostać dwa warunki. Po pierwsze, PKO BP nie może dokonać żadnego dużego przejęcia, a po drugie - zgodzić musi się na to Komisja Nadzoru Finansowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: banki, bankowość, finanse, pko bp, dywidenda, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-07-2019

Novainnewdrogo tam jest i niewiele dają za oszczędzanie u nich: konto oszczędnościowe, lokaty - nędza

05-07-2019

bzekJeden z najgorszych banków. Mysla, ze teraz ludzie dużo kasy wydadzą na akcje. Szkoda zachodu. Szukaja frajerow. Pisowska knf nie pozwoli wyplacic … Czytaj całość

04-07-2019

dfefesfddrogo tam jest.

Rozwiń komentarze (5)