Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Polacy stali w kolejkach, by zastrzec PESEL. Teraz mogą nie dostać kredytu

140
Podziel się:

Od 1 czerwca przyszłego roku banki będą musiały sprawdzać, czy klient chcący wziąć kredyt zastrzegł PESEL. Jeśli okaże się, że PESEL został zastrzeżony, bank nie powinien udzielić takiej osobie kredytu - informuje wiceprezes Związku Banków Polskich Agnieszka Wachnicka.

Polacy stali w kolejkach, by zastrzec PESEL. Teraz mogą nie dostać kredytu
Polacy tłumnie ruszyli do urzędów, aby zastrzec swoje nr PESEL (PAP, Tytus Żmijewski)

- Konsekwencją udzielenia przez bank kredytu osobie, które zastrzegła swój PESEL, będzie brak możliwości dochodzenia takiego roszczenia w przyszłości. Poza tym bank nie będzie mógł sprzedać takiej wierzytelności. Takie są zapisy w ustawie wprowadzającej możliwość zastrzeżenia PESEL - powiedziała w rozmowie z PAP wiceprezes Związku Banków Polskich Agnieszka Wachnicka.

ZBP: jeśli klient zastrzeże numer PESEL, bank nie powinien udzielić mu kredytu

Przepisy umożliwiające zastrzeżenie PESEL zawarte są w ustawie o zmianie niektórych ustaw w związku z ograniczaniem niektórych skutków kradzieży tożsamości. Ustawa weszła już w życie i już obecnie można dokonać zastrzeżenia swojego numeru ewidencji ludności, ale skutki to zastrzeżenie będzie miało dopiero od połowy 2024 r. Skutkiem zastrzeżenia PESEL ma być uniemożliwienie zaciągania np. kredytów z wykorzystaniem wykradzionych danych osobowych. W urzędach ustawiały się kolejki chcących zastrzec swoje dane.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polacy nie mają mieszkań. Tak tłumaczy się polityk PiS
Efektem takich przepisów będzie obligatoryjna weryfikacja przez banki tego, czy klient ma zastrzeżony PESEL. Jeśli okaże się, że numer jest zastrzeżony, klient nie powinien dostać kredytu - wskazała Wachnicka.

Dodała, że zastrzeżenie PESEL będzie miało także konsekwencje przy wypłacie większych kwot w bankach.

- Jeśli klient będzie miał zastrzeżony PESEL, to nie będzie mógł w ciągu jednego dnia wypłacić w oddziale banku kwoty większej niż trzykrotność minimalnego wynagrodzenia (tj. ok. 12,7 tys. w 2024 r.). To ograniczenie zostało wprowadzone, aby chronić osoby, które padają ofiarą przestępstw - chodzi np. o tzw. metodę na wnuczka - i które wskutek działań oszustów zgłaszają się do banków, aby wypłacić pieniądze - stwierdziła wiceprezes ZBP.

Zaznaczyła, że regulacje związane z zastrzeżeniem PESEL odnoszą się także do zawarcia umowy rachunku oszczędnościowego i rozliczeniowego, świadczenia usług płatniczych, zawarcia umowy pożyczki i leasingu. W każdym z tych przypadków bank powinien odmówić zawarcia umowy, jeśli po sprawdzeniu okaże się, że klient będzie miał zastrzeżony PESEL.

Zawarcie umowy będzie co do zasady, możliwe bezpośrednio po odwołaniu zastrzeżenia PESEL. Nieco inaczej będzie wyglądać sytuacja w przypadku chęci wypłaty w oddziale banku kwoty przekraczającej trzykrotność minimalnego wynagrodzenia. Jeśli do banku zgłosi się klient, który ma zastrzeżony PESEL, bank odmówi wypłaty środków. Nawet jeśli klient od razu zdejmie zastrzeżenie PESEL, to i tak będzie ono skuteczne dopiero po 12 godzinach - po takim czasie klient będzie mógł wypłacić wnioskowaną kwotę. Jeśli zatem planujemy wypłatę większej kwoty w oddziale banku, należy pamiętać o tym, aby przed wizytą w banku zdjąć zastrzeżenie PESEL - powiedziała Wachnicka.

- Cała operacja - zastrzeżenia i odwołania zastrzeżenia PESEL - będzie docelowo możliwa do przeprowadzenia w aplikacji mObywatel. To oznacza, że klient będzie mógł przed wizytą w banku odwołać zastrzeżenie numeru, zawrzeć umowę, a po wyjściu z placówki zastrzec numer na nowo - dodała.

Wiceprezes ZBP zaznaczyła, że przepisy dotyczące zastrzegania numeru PESEL będą miały wpływ wyłącznie na nowo zawierane umowy. Wyjątkiem będą takie zmiany w obowiązujących umowach, które prowadzą do zwiększenia zadłużenia, na przykład aneks do umowy podwyższający kwotę kredytu. W takim przypadku również będzie wymagana weryfikacja zastrzeżenia numeru PESEL. Tym samym ewentualne dochodzenie roszczeń czy sprzedaż wierzytelności bankowych w przypadku umów zawartych przed końcem czerwca 2024 roku będzie się odbywać na dotychczasowych zasadach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(140)
A"propos
2 tyg. temu
Mój zakład pracy, a jest nim organ administracji państwowej, przy składaniu wniosku o dofinansowanie do wczasow wymaga kopii PITu. Robiąc taka kopię istnieje obawa że człowiek wykonujący ksero może wykorzystać wrażliwe dane i delikwenta najzwyczajniej na świecie okrasc.
Poszkodowana
2 miesiące temu
Drodzy Państwo nasze pesele powinny być zastrzeżone . Fakt iż w naszym kraju wprowadza się różne dziwne ustawy, rozdaje się pieniądze a nikt nie myśli iż najpierw najważniejszy jest obywatel aby mógł się czuć w swoim kraju bezpiecznie a potem rozdawnictwo pieniędzy. Jeśli chodzi o mnie to nigdy nie będę czuła się bezpiecznie. Jestem osobą, której skradziono dane osobowe 23 przypadkach na bardzo duże pieniądze. Nie zgubiłam dowodu a dane wyciekły. Przestępca zawierał wszystkie umowy drogą internetową a banki i parabanki to akceptowały. Miałam przez to problem z bankami, parabankami, firmami windykacyjnymi, komornikami, którzy czekają na nieszczęście człowieka i są bezwzględni. Według dokumentacji miałam czterech ojców i cztery matki zrodzone w jednym czasie. Walczyłam w sądach, prokuraturze, policji, pisząc nawet do naszych najwyższych jednostek prosząc o pomoc. Była to dla mnie wielka porażka. Koszmar trwający przez 6 lat. Nie życzę tego najgorszemu wrogowi. Płacz powiązany z wielkim szlochem, walka o majątek aby instytucje nie zabrały tego czego się dorobiłam. Musiałam sprzedać część swojego majątku aby przeżyć . Zniszczono mnie fizycznie , psychicznie i zawodowo, gdyż musiałam zamknąć własną firmę przez wpisy w KRD a byłam osobą poszkodowaną. Niestety brak konkretnej pomocy ze strony Państwa. Dzisiaj po tym incydencie od 3 lat podnoszę się po woli finansowo, jednak żal do naszego Państwa jest ogromny. Ciągle będę pamiętała jak prosiłam o adwokata z urzędu w sprawie sądowej a Referendarz Sądowy napisał mi iż mogę sprzedać dom to będę miała na adwokata z wyboru. Zabolało... O tej i o wielu innym sprawach można byłoby napisać grubą książkę, która przeraziłaby wielu obywateli jaką mamy naprawdę pomoc w naszym Państwie . Dziś jestem szczęśliwa ,że jest to już za mną i sama pomagam ludziom w wielu sprawach aby stanęli samodzielnie na nogi ale jeśli możemy, proszę chrońmy nasze pesele, tożsamość i nasze życie bo nikt nam w tym nie pomoże.
Orina F.
3 miesiące temu
To jest właśnie poziom polskiego dziennikarstwa. Muł, bo o dnie nie można mówić już od dłuższego czasu. Nie tylko money.pl, ale i inne ważne serwisy czy telewizje informowały, że można zastrzec pesel przed złodziejami. Czytając, oglądając, ani razu nie zauważyłem, by jakaś dziennikarzyna - ups przepraszam...lepiej nikogo w Polsce nie nazywać dziennikarzem, bo Kapuściński lub Wańkowicz będą mnie w nocy straszyć za profanację zawodu- informował o możliwych inych problemach w związku z zastrzeżeniem pesel.
Studio
3 miesiące temu
Podobnie jest z dowodem osobistym.Jak bank wprowadzi na twoje życzenie dowód z aplikacji mObywatel to zwykły masz z głowy.W banku już nie będzie uznawany.
Stary dziad
3 miesiące temu
Za komuny dali ci kredyt jak przeszedłeś z żoną i żyrantami.Sprawdzili dowód a zwłaszcza zdjęcie,potwierdziłeś osobiście ,że to ty i było załatwione.Na klatkach wisiały spisy lokatorów i nikomu nie przychodziło do głowy ,że po spisie ktoś weźmie za ciebie kredyt
...
Następna strona