Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|
aktualizacja

Rzecznik KNF: obligatariusze GetBack i tak nie odzyskaliby pieniędzy

85
Podziel się:

Bank Pekao nie przejmie wszystkich zobowiązań Idea Banku. Na liście wyłączeń są m.in. te związane z dystrybucją obligacji GetBack. Zdaniem rzecznika KNF możliwość odzyskania pieniędzy i tak była "obiektywnie nierealna".

Rzecznik KNF: obligatariusze GetBack i tak nie odzyskaliby pieniędzy
Obligatariusz GetBack nie odzyskają pieniędzy. (Wikimedia Commons, InnaIna, (CC BY-SA 3.0 PL))

Przejęcie Idea Banku przez Pekao ogłoszono 31 grudnia. Nowy właściciel dostanie 193 mln złotych dotacji z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego na pokrycie różnicy między wartością przejmowanych zobowiązań a wartością przejmowanych praw majątkowych.

Okazuje się jednak, że nie wszystkie zobowiązania zostaną przejęte przez nowego właściciela.

Na liście wyłączeń znajdują się m.in. zobowiązania z tytułu sprzedaży obligacji GetBack. Ci, którzy będą chcieli odzyskać pieniądze, muszą się kontaktować z Idea Bank w restrukturyzacji.

Zobacz także: Afera GetBack, pozew wobec Idea Banku. "Nie miał prawa tego oferować"

"Właśnie po raz drugi okradziono obligatariuszy GetBack. Wszelkie ich roszczenia trafią do Idea Bank SA w Upadłości. Banku bez żadnego majątku" - napisał na Twitterze Arkadiusz Szczęśniak, prezes stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu

Wyłączenie zobowiązań tłumaczył rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego. Jak twierdzi, było to konieczne, aby restrukturyzację Idea Banku przeprowadzić "w sposób możliwie najbezpieczniejszy dla deponentów banku i sektora finansowego w Polsce, czyli poprzez przejęcie przez inny bank".

"Fundusz podejmując decyzję o zastosowaniu instrumentu przejęcia przedsiębiorstwa musi uwzględnić ofertę podmiotu zainteresowanego przejęciem, a ta była tylko jedna i determinowała zakres przenoszonych praw majątkowych" - napisał w serwisie LinkedIn Jacek Barszczewski, rzecznik KNF.

Przed podjęciem decyzji o przymusowej restrukturyzacji BFG zlecił oszacowanie wartości aktywów Idea Banku.

Analiza wykazała, że kapitały własne banku wynoszą minus 482,8 mln zł.

"W takiej sytuacji możliwość odzyskania środków od Idea Banku przez szerokie grupy poszkodowanych była obiektywnie nierealna, także w razie hipotetycznych korzystnych dla nich rozstrzygnięć sądowych" - napisał rzecznik KNF.

Decyzję o przejęciu IdeaBanku przez Pekao skomentował jego właściciel Leszek Czarnecki.

"Decyzja o praktycznej nacjonalizacji Idea Banku jest jawnym pogwałceniem prawa. Odbywa się ona w sytuacji, gdy Idea Bank zaczął osiągać pozytywne efekty restrukturyzacji" - czytamy w oświadczeniu Czarneckiego.

Bankier wskazał, że w ciągu ostatnich tygodni jego spółki zainwestowały dodatkowo w Idea Bank 156 milionów złotych i zobowiązały się do dalszego dokapitalizowania w kwocie ok. 200 milionów. Jak zapowiedział, sprawa trafi do sądu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(85)
ben🤣
3 lata temu
Państwowe złodziejstwo
krystyna
3 lata temu
Czyli początek likwidacji prywatnych banków ? jednak...
stary emeryt.
3 lata temu
Okazuje się że zamach na depozyty ludzi to prosta rzecz . Decyzja i w banku nie ma kasy!!!!! Czy mój kraj, to jeszcze jest kraj w Europie ????? Inny bank przejmuje drugi za friko i bez odpowiedzialności finansowej??? Jak to możliwe???? Od prywatnego banku WARA!!!! Przejmuje go zgodnie z prawem fundusz gwarancyjny i zgodnie z zapewnieniem oraz prawem Państwa, odpowiada za depozyty do wysokości 100.000 tyś. euro !!!! I koniec całej operacji. Oczywiście Fundusz ma prawo do masy spadkowej banku. Chcieliście to macie!!!!!
hdd
3 lata temu
Bank Pekao nie przejmie wszystkich zobowiązań Idea Banku proponuję wycisnąć z Czarneckiego zacząć od worów.
keram4591
3 lata temu
w ten sam sposob na poczatku lat 1950,"panstwo" pozbawilo majatku mojego tescia,historia zrobila kolo :-)
...
Następna strona