Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Anna Serafin
|
aktualizacja

Stopy procentowe po raz piąty z rzędu bez zmian. Zmienią się natomiast raty kredytów

77
Podziel się:

W tym miesiącu rynek nie brał pod uwagę innego scenariusza jak ten, że RPP pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Tak też się stało. Jednak WIBOR pozostaje w tendencji spadkowej. Kredytobiorcy mogą więc liczyć na to, że raty ich zobowiązań będą delikatnie niższe.

Stopy procentowe po raz piąty z rzędu bez zmian. Zmienią się natomiast raty kredytów
Stopy procentowe bez zmian. Jednak raty kredytów deliktanie spadną (Adobe Stock, Tomasz Warszewski)

Kolejna decyzja RPP utwierdziła nas w tym, że cykl podwyżek stóp dobiegł końca. Mimo że posiedzenie trwało dwa dni, to członkowie Rady nie mieli dostępu do szybkiego szacunku inflacji za styczeń, ponieważ GUS opublikuje go dopiero w połowie miesiąca.

Pod tym względem ciekawsze może być marcowe posiedzenie, bo wtedy decydenci zapoznają się z projekcją inflacji i PKB, przygotowaną przez analityków Narodowego Banku Polskiego. Od tych danych w dużej mierze będzie zależało, jak będzie kształtowała się polityka monetarna w najbliższych miesiącach.

Czy jest szansa, że RPP podniesie jeszcze stopy?

Kredytobiorcy co miesiąc z obawą patrzą na wyniki posiedzenia Rady, czy stopy procentowe znów nie wzrosły. Wiele wskazuje na to, że cykl podwyżek już się zakończył, ale oficjalna deklaracja ze strony członków RPP jeszcze nie padła.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kiedy kupić mieszkanie? "Zaczynamy pytać: czy w ogóle kupimy. Sytuacja jest trudna"

Na razie gremium przyjmuje postawę oczekującą. Inflacja wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, ale dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej mogłoby nadmiernie schłodzić gospodarkę, a w konsekwencji wpłynąć negatywnie na sytuację na rynku pracy.

Członkowie RPP dopuszczają jeszcze możliwość drobnych podwyżek. To jednak raczej się nie wydarzy, ale zawsze trzeba wziąć taką ewentualność pod uwagę.

Raty niższe o ok. 7 zł za każde pożyczone 100 tys. zł

Konstrukcja wskaźnika WIBOR opiera się na prognozowaniu, co wydarzy się ze stopami procentowymi w przyszłości. Rynek zakładał, że cykl podwyżek nie zatrzyma się tak szybko, więc prognozy musiały zostać zrewidowane. Dlatego od początku listopada WIBOR maleje.

To dobra informacja dla posiadaczy kredytów hipotecznych o oprocentowaniu zmiennym, bo w tym miesiącu powinni oni odczuć delikatną obniżkę swojej raty. W pierwszym tegorocznym odczycie WIBOR 3M wyniósł 7,01 proc., natomiast aktualnie wynosi 6,92 proc.

Przy kredycie na 30 lat z marżą 2,3 proc. spadek raty w porównaniu z ubiegłym miesiącem będzie sięgał maksymalnie kilkudziesięciu złotych. Różnica będzie tym wyższa, im więcej zobowiązania pozostało nam do spłaty.

Niższe prognozowane raty to wyższa zdolność kredytowa

Pozytywne zmiany odczują nie tylko osoby, które posiadają już kredyty hipoteczne, ale również te, które dopiero chcą się starać o taki produkt. Im niższe prognozowane raty, tym wyższa zdolność kredytowa przy stałej sytuacji finansowej kredytobiorcy.

Przeanalizowaliśmy dane udostępnione przez banki dla dwójki kredytobiorców z jednym dzieckiem na utrzymaniu, którzy łącznie zarabiają 6 400 zł i posiadają 20 proc. wkładu własnego. W grudniu 2022 r. dostaliby w bankach przeciętnie 187 tys. zł kredytu. natomiast w styczniu 2023 r. – ponad 195 tys. zł.

Różnica na razie jest niewielka, ale spodziewamy się, że po lutowej decyzji RPP średnia zdolność kredytowa wzrośnie w jeszcze większym stopniu. Szczególnie że Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wysłał do prezesów banków pismo, w którym pozwala na obniżenie bufora ostrożnościowego na wzrosty stóp – przypadku kredytów z okresowo stałą stopą do 2,5 proc. Natomiast jeśli chodzi o te ze zmienną, to bufor ma być wyższy, ale o jego wysokości mają decydować zarządy banków.

Kiedy stopy procentowe zaczną spadać?

Jak wynika z prognoz Grzegorza Maliszewskiego, głównego ekonomisty Banku Millennium, w lutym możemy się spodziewać szczytu inflacji, która sięgnie 18 proc. Już w drugiej połowie 2023 r. jest szansa na to, że wzrost cen będzie jednocyfrowy.

Jeśli prognozy się ziszczą, to RPP nie będzie musiała już podnosić stóp, a raczej pojawi się możliwość ich obniżania. Pierwszych obniżek możemy się spodziewać na przełomie obecnego i przyszłego roku, a prognozowany poziom stóp na 2024 r. to 3-3,5 proc.

Anna Serafin, ekspertka porównywarki finansowej Totalmoney.pl

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
kredyty
banki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(77)
ewa
rok temu
jaja.....wstyd i hanba
Załamana
rok temu
fajnie że teraz sobie ludzie skorzystają z kredytu 2% plus marża a my nadal będziemy płacić 9 %. Sprawiedliwość przede wszystkim
Nina
rok temu
Po co te bzdury kto bedzie sie cieszyl place rate o ponad 2tys wieksza oddadza mi 15zl przy tej infacji bede skakac do gory mysle o wyjezdzie z tego smietnika Europy w ktorym tylko polityka i bankstera zyje sie dobrze
Jasiu z P0K0
rok temu
Bez kredytu nie da się żyć. Szczególnie we frankach.
Kaziuk
rok temu
Podobno to źle. Tak twierdzą wszystkie putinmedia. Że wzrost pkb bliski 5% to też źle.
...
Następna strona