Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Kazimierski
|
aktualizacja

Stopy procentowe znów w górę. Zobacz, o ile wzrośnie rata kredytu

713
Podziel się:

Podczas swojego czerwcowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego o 75 pb. Stopa referencyjna wzrosła do 6 proc. WIBOR® nie zareagował na tę zmianę tak gwałtownie, jak wcześniej. Stawka ta będzie z pewnością nadal rosła. Jedno jest pewne - raty kredytów hipotecznych znów wzrosną. W zależności od wysokości zaciągniętego zobowiązania, od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie.

Stopy procentowe znów w górę. Zobacz, o ile wzrośnie rata kredytu
Rada Polityki Pieniężnej podniosła referencyjną stopę procentową do wysokości 6 proc. (PAP)

Komentując majową decyzję Rady Polityki Pieniężnej, prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński powiedział, że stopy procentowe będą podnoszone, dopóki bank centralny nie osiągnie pewności, że inflacja trwale się obniży. Biorąc jednak pod uwagę, że w maju wyniosła ona 13,9 proc., i daleko jest jej do osiągnięcia wysokości określonej w centralnej ścieżce projekcji NBP (zakłada ona, że w 2022 r. inflacja CPI wyniesie 10,8 proc., a w 2023 r. obniży się do 9 proc.), decyzja RPP nie była dla nikogo zaskoczeniem.

Stopy procentowe w czerwcu w górę o 0,75 pb

Jest jeszcze za wcześnie, żeby móc zaobserwować efekty dotychczasowych decyzji RPP. Trzeba też dodać, że wzrost inflacji, z jakim mamy obecnie do czynienia, może zaniepokoić radę i skłonić ją do większych podwyżek stóp procentowych na najbliższych posiedzeniach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przestronny dom dla rodziny 2+2 - Pomysł na Dom #99

Na wysokość inflacji w mniejszym niż wcześniej stopniu miała wpływ żywność (jej ceny wzrosły o 1,3 proc. m/m). Bardziej wzrosły ceny na stacjach paliw (5 proc. m/m) i ceny nośników energii (3,4 proc. m/m). W ich przypadku za wzrost cen odpowiada przede wszystkim węgiel. Jego niedobór – ich zdaniem – będzie czynnikiem, który w najbliższym czasie silnie będzie wpływał na wysokość inflacji.

Do końca lipca 2022 r. przedłużone zostały rozwiązania tarczy antyinflacyjnej. Trzeba także pamiętać o tym, że od lipca obniżony zostanie z 17 do 12 proc. podatek dochodowy od osób fizycznych. Według rzecznika rządu jest to jedno z działań mających osłabić odczuwanie wysokiej inflacji, bo w praktyce oznacza, że więcej z kwoty pensji brutto będzie zostawało w naszej kieszeni.

WIBOR nadal wysoki, ale rośnie wolniej

W porównaniu do początku maja WIBOR® 3M wzrósł o 0,42 pp., a WIBOR® 6M – o 0,48 pp. (aktualna wysokość tych stawek to 6,66 proc. i 6,91 proc.). Można więc już mówić o spowolnieniu wzrostu tych stawek, od których uzależnione jest m.in. zmienne oprocentowanie kredytów hipotecznych. Dla porównania, w maju, w porównaniu do kwietnia WIBOR® wzrósł odpowiednio o 1,36 pp. i 1,30 pp.

Większa stawka referencyjna oznacza jednak niższe marże. Z obliczeń Totalmoney.pl wynika, że średnia marża dla kredytu hipotecznego w kwocie 360 tys. zł z okresem spłaty 25 lat wyniosła 1,83 pp., podczas gdy jeszcze niedawno przekraczała 2 pp.

O ile wyższe będą raty kredytów hipotecznych?

Dla potrzeb naszej kalkulacji przyjęliśmy, że trzymiesięczny WIBOR® wzrośnie o 0,75 pp. i wyniesie 7,41 proc.

Wolniejszy wzrost stawki WIBOR® pozwala mieć nadzieję, że osoby spłacające kredyty hipoteczne nie będą zaskakiwane tak wysokimi podwyżkami miesięcznych rat.

Według szefowej resortu finansów spadku inflacji można spodziewać się dopiero na początku 2023 r. Oznacza to, że przed nami będzie jeszcze kilka podwyżek stóp procentowych. Przed Radą Polityki Pieniężnej stoi niełatwe zadanie: nie doprowadzić swoimi decyzjami do zbytniego schłodzenia gospodarki, czego skutkami może być m.in. wzrost bezrobocia (jego stawka w kwietniu 2022 r. wynosiła 5,2 proc., co oznacza spadek o 1,1 pp. r/r). Na wzrost inflacji, a co za tym idzie, także decyzje RPP mogą mieć też wpływ wakacje kredytowe, których wprowadzenie rząd planuje w najbliższych tygodniach.

Maciej Kazimierski, ekspert porównywarki finansowej totalmoney.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(713)
lud płaci
2 lata temu
Ciekawy będą wybory na jaki procent wezmą partie pożyczkę, po okazyjnych stopach.
Stefan
2 lata temu
Polsce banki mają raj, zmienną stopę procentową, całej UNI stałą. Lichawa jest zabroniona parabanki mają 140 procent nazywają to RSO.
KW1
2 lata temu
Już co niektórzy durnie myślą i planują obniżki stóp procentowych a inflacja w związku z wojną na Ukrainie jeszcze do nas nie doszła hahahah.
nick
2 lata temu
dopóki Glapiński nie zacznie aktywnie bronić złotówki - nic z. tego nie wyjdzie
Answe
2 lata temu
na inflacji traci się więcej ciężko zrobionych pieniędzy niż na wzroście raty kredytu
...
Następna strona