Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
CHE
|

"Szklany sufit" przebity. Kupujemy mieszkania i zapożyczamy się na potęgę

7
Podziel się:

Poziom kredytowania nieruchomości przekroczy w tym roku 80 mld zł - ogłosił Związek Banków Polskich. Taki wynik oznacza, że Polakom udzielono co najmniej 240 tys. nowych kredytów mieszkaniowych. Na tym jednak nie koniec.

"Szklany sufit" przebity. Kupujemy mieszkania i zapożyczamy się na potęgę
ZBP: poziom kredytowania nieruchomości przekroczy w tym roku 80 mld zł (Adobe Stock | HRE Investment, photo 5000 | Bartosz Turek)
bEIZUsQB

Z danych zawartych w raporcie AMRON-SARFiN wynika, że średnia wartość udzielanego kredytu mieszkaniowego wzrosła i w II kw. osiągnęła już 330 tys. zł. Zmalał za to udział mniejszych kredytów (do 300 tys. zł). O tym, że Polacy zadłużają się na potęgę, najlepiej świadczy fakt, że wyraźnie wzrosła liczba kredytów powyżej pół miliona złotych. To jednak nie powinno nikogo dziwić.

Okazuje się bowiem, że w II kwartale 2021 roku odnotowano wzrost średniej ceny transakcyjnej 1 m kw. powierzchni użytkowej mieszkania we wszystkich badanych przez ZBP lokalizacjach. Najwyższe wzrosty odczuli mieszkańcy Poznania, Białegostoku i Krakowie - odpowiednio 4,87 proc., 3,71 proc. i 3,46 proc.

bEIZUsQD

Średnia cena transakcyjna w Warszawie w II kwartale 2021 roku wyniosła natomiast 10 tys. 224 zł za m kw. i była wyższa o 1 proc. w odniesieniu do wartości notowanej w poprzednim kwartale.

Zobacz także: Inwestują 2 mln funtów w blockchain. Opracowali aplikację dla medyków i pacjentów. "Rewolucja"

Nieco lepiej wygląda sytuacja we Wrocławiu i Gdańsku (1,8 proc. i 1,63 proc.), gdzie zaobserwowano jednoprocentowe wzrosty. Najniższy skok cen zarejestrowano z kolei w Łodzi, zaledwie o 0,25 proc.

bEIZUsQJ

Wysoka sprzedaż kredytów mieszkaniowych może cieszyć bankowców. Sierpniowy odczyt wskaźnika koniunktury bankowej Pengab wyniósł 24,4 pkt i był wyższy od lipcowego o 10,9 pkt.

"W sierpniu odnotowano wzrost dynamiki aktywności klientów na rynku bankowym. Wyjątek stanowi rynek kredytów konsumpcyjnych oraz mieszkaniowych w przypadku którego obserwujemy wpływ czynników sezonowych" - czytamy w uzasadnieniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEIZUsRe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
Monika
2 miesiące temu
Co racja to racja, też niedawno kupiłam mieszkanie od wwwconstruction w Otwocku i musiałam się zapożyczyć w banku. I tak nie wyszło tak źle, bo jednak ceny poza Warszawą są trochę niższe niż w stolicy. Wkładu własnego też trochę miałam.
Ccc
2 miesiące temu
Teraz udają bogaczy a jak inflacja pójdzie w górę drastycznie, bo napewno to wtedy będa szukać pięknych mostowa, ba, szczęście PiS się chwali że ich przybywa więc będzie w czym wybierać.
pol
2 miesiące temu
Żeby nie było jak z frankami...
bEIZUsRf
Nieruchomości...
2 miesiące temu
Na zadupiach bedzie korekta Miasta gminne i powiatowe . W Warszawie nie ma szans na korekty cen Jest coraz mniej gruntów pod budowy. Warszawa juz jest niedostępna dla zwykłego zjadacza chleba.
xxxx
2 miesiące temu
Jak ruszy inflacja to raty będą szaleńcze , wielu skończy pod mostem.