Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Karolina Wysota
Karolina Wysota
|
aktualizacja

TSUE zdecydował. Frankowicze znów górą

125
Podziel się:

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał wyrok w sprawie frankowej. Uznał, że kredytobiorca nie musi składać przed sądem oświadczenia o zgodzie na unieważnienie umowy. - Mam nadzieje, że ten wyrok położy kres pozywaniu kredytobiorców za bezumowne korzystanie z kapitału - komentuje mecenas Andrzej Zarzecki.

TSUE zdecydował. Frankowicze znów górą
TSUE wydał wyrok w sprawie frankowej. (Getty Images, Andrzej Rostek)

W czwartek 7 grudnia Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) odpowiedział na pytania prejudycjalne, które zadał mu Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w sprawie przeciwko mBankowi. Dotyczyły unieważniania umowy, przedawnienia roszczeń oraz naliczania odsetek.

Trybunał uznał, że konsument nie musi składać przed sądem sformalizowanego oświadczenia, by skorzystać z ochrony przewidzianej w unijnej dyrektywie 93/136/EWG (dot. nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich). Według Trybunału sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy są nieuczciwe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Frankowicze czekają na wyrok TSUE. "Banki podejmą dalszą walkę"

Oświadczenie frankowicze

Przypomnijmy, że chodzi o oświadczenie konsumentów, w którym godzą się oni na nieważność umowy kredytu frankowego. Zdaniem sądu odsyłającego, złożenie takiego oświadczenia może mieć znaczenie m.in. dla biegu terminu przedawnienia roszczeń banków o zwrot kwoty kredytu oraz roszeń frankowiczów o odsetki. Jet to zgodne z dotychczasowym orzecznictwem Sądu Najwyższego.

W ocenie Trybunału zobowiązanie konsumenta do składania osobnego oświadczenia w celu dochodzenia jego roszczeń mogłoby podważyć odstraszający skutek wspomnianej dyrektywy, zachęcając banki do odrzucania przedsądowych żądań konsumentów w przedmiocie stwierdzenia nieuczciwego charakteru klauzul umowy.

TSUE jeszcze raz podkreślił, że dyrektywa 93/13/EWG jest w celu ochrony konsumentów i bank może żądać tylko i wyłącznie kwoty wypłaconego kapitału i nic poza tym. Trybunał wskazał również, że odsetki za zwłokę winny być liczone od dnia wezwania do zapłaty. Mam nadzieje, że ten wyrok położy kres pozywaniu kredytobiorców za bezumowne korzystanie z kapitału. Wyrok ten jest spójny z dotychczasowymi orzeczeniami Trybunału - komentuje mecenas Andrzej Zarzecki.

Jeśli chodzi o możliwość obniżenia kwot dochodzonych przez konsumenta od banku o równowartość odsetek, które bank otrzymałby, gdyby umowa pozostała w mocy, Trybunał przypomniał, że prawo unijne "stoi na przeszkodzie żądaniu przez bank rekompensaty wykraczającej poza zwrot kapitału oraz ustawowych odsetek za zwłokę, liczonych od dnia wezwania do zapłaty".

Oznacza, że w przypadku unieważnienia umowy kredytu frankowego przez sąd klientowi, należy się zwrot pełnej kwoty roszczeń, wskazanej w pozwie, niepomniejszonej o odsetki za zwłokę.

Trybunał nie wypowiedział się o kluczowych sprawach: od kiedy biegnie przedawnienie i czy się przedawniają roszczenia banków. Oznacza to, że sąd europejski nie wpływa na decyzję sądów krajowych w kwestii biegu terminu przedawniania. Dla banków to pozytywna wiadomość. Jak komentuje na gorąco sektor bankowy, wyrok nie wpływa na stabilność finansową w Polsce.

Ponadto Trybunał nie wypowiedział się też, od którego momentu należy liczyć przysługujące klientowi odsetki. Te kwestie TSUE pozostawia polskiemu orzecznictwu, które dotychczas było dla banków pozytywne w zakresie ich roszczeń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(125)
WYRÓŻNIONE
Johnson
rok temu
W 2008 jak chciałem kredyt w złotówkach to powiedzieli że mnie nie stać, zaproponowali we frankach.Jak frank zdrożał 100 procent to już się nie martwili czy mnie stać.
Lili
rok temu
Ja wygrałam z bankiem i polecam wszystkim walczyć o swoje
nobankster
rok temu
Durne komentarze. To nie był kredyt tylko wyrób kredytopodobny. Taki sam jest złotówkowy. TSUE mając na uwadze praktyki kredytowe w UE słusznie zauważył, że w Polsce to jakaś chryja i stanął po stronie kredytobiorców. Czekamy na zdarzenia związane z WIBORem. Tak na dopomóż Bóg.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (125)
konik
12 miesięcy temu
Teraz nie ma już żadnych wymówek, trzeba pozywać bank i walczyć o swoje! Już w mniej niż rok można uzyskać wyrok w pierwszej instancji (dane za kancelaria frankowicza), więc do dzieła!
Anullla
rok temu
Bank Millenium pozwał mnie miesiąc po tym jak dokonalam wcześniej splaty całego kredytu we franku szwajcarskim. Pozwalismy bank Millenium w roku 2019. Kredyt splacilismy w październiku 2023 a w listopadzie 2023 Bank Millenium wytoczyl pozew przeciwko nam. W czerwcu 2023 wygralismy sprawe w 89% a bank 11%. Zastanawiam się kiedy będziemy mogli zacząć spokojnie funkcjonować.
DAMIAN
rok temu
BANK JEST WINIEN!!!!! Szanujący się przedsiębiorca poczuwa się do odpowiedzialności kiedy popełni błąd. Bank jest skierowany na zysk. Dotąd będzie zakrzywiał rzeczywistość do kiedy to się mu opłaca. Wszystko się zmieni jak zacznie wychodzić na minus A to stanie się już niedługo i zobaczycie że ugody będą podobne do wyroków!!!!!
Ewela
rok temu
Zapłacimy my, zlotowkowi
Student 1
rok temu
Jak ta decyzja ma się do kredytów frankowych zaciągniętych w Getin Banku który jest w upadłości ?
...
Następna strona