Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Ujemne oprocentowanie depozytów. Prezes UOKiK pisze do banków i stawia sprawę jasno

71
Podziel się:

Prezes UOKiK sprzeciwia się pomysłom wprowadzenia przez banki ujemnego oprocentowania depozytów dla klientów indywidualnych. W skierowanym do 23 banków wezwaniu Prezes UOKiK przedstawił zastrzeżenia. Jest zdania, że taki ruch może podważyć "i tak już nadwyrężone zaufanie społeczeństwa do systemu bankowego".

Ujemne oprocentowanie depozytów. Prezes UOKiK pisze do banków i stawia sprawę jasno
O tym, że kiedyś na lokatach można było zarobić, już zapomnieliśmy. Ale tego, że trzeba będzie za nie dopłacać, jeszcze nie było (Adobe Stock)

Media jakiś czas temu zaczęły sygnalizować, że sektor bankowy rozważa wprowadzenie ujemnego oprocentowania depozytów lub środków zgromadzonych na kontach klientów indywidualnych. Takiego scenariusza nie wykluczył również Związek Banków Polskich.

Ujemne oprocentowanie oznaczałaby, że konsument byłby zmuszony płacić bankowi za swoje oszczędności zgromadzone na przykład na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym, w oparciu o które sektor bankowy udziela kredytów.

Od chwili, gdy temat wybrzmiał po raz pierwszy, krytykuje Prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Swoje stanowisko jednoznacznie przedstawił w piśmie do 23 banków.

Zobacz także: Opłaty w bankach ostro w górę. Pożegnaj się z darmowym kontem czy kartą

- Wprowadzenie ujemnego oprocentowania depozytów uderzy w konsumentów, powodując jednocześnie szereg ryzyk o charakterze makroekonomicznym. Nie można karać konsumentów za oszczędzanie. Tego typu zakusy ze strony niektórych banków i ich organizacji branżowej z pewnością podważą i tak już nadwyrężone zaufanie społeczeństwa do systemu bankowego – napisał.

Zauważył, że wprawdzie już teraz oszczędności konsumentów narażone są na uszczuplenie siły nabywczej z powodu zerowego oprocentowania depozytów, rosnących opłat i prowizji bankowych czy wyższej niż w ostatnich latach inflacji. "Wprowadzenie ujemnego oprocentowania depozytów przez banki byłoby jednak nieporównywalnie potężniejszym ciosem wymierzonym w oszczędności konsumentów" – wyjaśnia.

Ujemne stopy to zachęta do trzymania pieniędzy w domu

Prezes UOKiK obawia się, że w efekcie wprowadzenia przez banki ujemnego oprocentowania lokat konsumenci mogliby szukać alternatywnych i nie zawsze bezpiecznych sposobów lokowania pieniędzy. Skutkiem mogłyby być np. dalszy wzrost cen nieruchomości czy rozwój ryzykownych inwestycji.

Ponadto w sytuacji, gdyby konsumenci zaczęli wycofywać pieniądze z banków i trzymać je w domach, wzrosłaby najprawdopodobniej skala kradzieży i oszustw dokonywana względem konsumentów. Już obecnie, jak wskazują dane Narodowego Banku Polskiego, około 300 mld złotych stanowią środki w obiegu gotówkowym - wycofanie środków z lokat oraz kont bankowych może dodatkowo zwiększyć liczbę gotówki w obiegu, a także szarą strefę. Jest to o tyle istotne, iż na wysokie koszty obiegu gotówki skarżą się same banki.

Prezes Urzędu będzie się bardzo wnikliwie przyglądał działaniom banków.

- Na bieżąco analizujemy sytuację oraz śledzimy kroki podejmowane przez sektor finansowy. Wprowadzenie ujemnego oprocentowania depozytów przez którykolwiek z banków przy nieujemnych stopach procentowych byłoby działaniem sprzecznym z zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami– uważa Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Zapowiedział, że jeśli któryś z banków wprowadzi ujemne stopy procentowe, to UOKiK podejmie działania dostępne w ramach swoich kompetencji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
banki
lokaty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(71)
jaro
3 lata temu
dzisiaj w 4 bankach awaria systemu w 3 dzikie tłumy to bez sensu by własny szmal dawać komuś kto tego nie szanuje
jaro
3 lata temu
a ja kocham moją mamę co ma włosy jak atrament ,najlepszy bank to ziemski
kmicic
3 lata temu
Ogłupianie ludzi idzie pełną parą, opłaty od powietrza, opłaty od deszczu, opłaty dla banku za to że zarabia na moich pieniądzach. Ludzie zacznijmy myśleć samodzielnie i rozpędźmy te nowe elity co zaganiają bydło do zagrody i doją, robiąc z nas głupków podatkowych płacących za to że żyjemy i umieramy
bzdurnik
3 lata temu
Jak bierzesz kredyt - płać. Jak trzymasz pieniądze w banku - też płać. Przypomina mi to stary kawał typu "Do ZSRR wysyłamy stal, a oni za to od nas biorą zboże".
Nikki
3 lata temu
Natomiast firmę można karać za to, że ma pieniądze w banku, jednocześnie ograniczając jej możliwość transankcji gotówkowych. Super.
...
Następna strona