Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Upadłość Silicon Valley Bank. Filia w Niemczech z zakazem sprzedaży i płatności

12
Podziel się:

Echa upadku amerykańskiego SVB dotarły do Niemiec. Według nadzoru finansowego sytuacja tego banku w Niemczech nie ma "znaczenia systemowego". Mimo tego zakazał bankowi sprzedaży i płatności.

Upadłość Silicon Valley Bank. Filia w Niemczech z zakazem sprzedaży i płatności
Upadek Silicon Valley Bank (PAP, PAP/EPA/CJ GUNTHER)

Filia Silicon Valley Bank w Niemczech mieści się w Frankfurcie nad Menem. Po upadku amerykańskiego SVB jego niemiecki oddział został zamknięty dla klientów w trybie natychmiastowym przez Federalny Urząd Nadzoru Usług Finansowych (BaFin).

Jak donosi "Deutsche Welle", BaFin zakazał bankowi sprzedaży i płatności ze względu na "istniejące ryzyko niewykonania zobowiązań wobec wierzycieli".

"Trudna sytuacja Silicon Valley Bank Germany Branch nie stanowi zagrożenia dla stabilności finansowej" – przekazał niemiecki urząd nadzoru finansowego.

Amrykański SVB prowadził działalność kredytową w Niemczech od 30 maja 2018 roku. Według BaFin bank nie pobiera depozytów od niemieckich klientów, więc moratorium nie ma "żadnych konsekwencji dla zabezpieczenia wkładów w Niemczech".

Jak pisze "Deutsche Welle", bilans niemieckiej filii SVB według końcoworocznego sprawozdania finansowego za 2022 rok wyniósł 789,2 mln euro.

O zabezpieczeniu francuskiego sektora poinformował również minister gospodarki Bruno Le Maire. – Nie dostrzegam żadnego ryzyka infekcji, nie ma żadnego specjalnego ostrzeżenia – powiedział w poniedziałek w rozmowie z France Info Le Maire.

Przypomnijmy, że w USA doszło do największego od 2008 r. bankowego bankructwa. Na upadek SVB europejskie giełdy, w tym polska, dalej reagują nerwowo.

Jak pisaliśmy w money.pl, w chwili upadku SVB posiadał ponad 200 miliardów dolarów aktywów. Jeszcze w czwartek, zanim kurs akcji spadł aż o ponad 60 proc. jednego dnia, był wyceniany na 15 mld dolarów. Dla porównania największy polski bank PKO BP warszawska giełda wycenia na niecałe 8 mld dolarów.

Sillicon Valley Bank nie był typowym bankiem, bo jego klientami były głównie startupy z kalifornijskiej Doliny Krzemowej. Prawdopodobnie SVB stał się ofiarą w dużym stopniu uzasadnionej paniki swoich klientów. Ci rzucili się do wypłacania pieniędzy, gdy SVB w czwartek poinformował, że musiał zaksięgować dwa miliardy dolarów straty i aby je pokryć, wyemituje nowe pakiety akcji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Deutsche Welle
KOMENTARZE
(12)
Obivan
rok temu
Kto ma te pieniądze, ktore ten bank wyciagnal od firm i ludzi . Gdzie jest kasa ktorej nie ma w banku? Dlaczego podatnik amerykanski bedzie spłacał zobowiazania prywatnego banku???
Sunny
rok temu
Kto pozwala na to by, bank z realnym zabezpieczeniem pieniedzy sztucznie pompowal kase udajac ze ja posiada by okrasc akcjonariuszy i ludzi wpłacających realne pieniadze do tego banku . Dlaczego zobowiazania prywatnej firmy maja obecnie splacac podatnicy amerykańscy? Jezeli okradnisz kogos z milionow jestes ekonomista a nie zlodziejem. To jest gospodarka rynkowa i demokracja by dlugi przekretasow splacali podatnicy??? Zal ze parasolem ochronnym nie otacza sie firm ktore sa cos warte i produkuja towary.
Monika
rok temu
Bardzo dobrze, że upadł, a nie pompowanie KOLEJNYMI papierami z drukarki NIC NIE WARTYMI. A tak przy okazji...do dopiero początek.
Castorama
rok temu
Jaki silikon? Bialy czy przezroczysty?
kondratiev w ...
rok temu
93% depozytow w SVB nie ma zabezpieczen poniewaz sa to kwoty powyzej 250k USD... poszuka je na YT filmiku " annnd its gone"..... na otarcie lez