Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Zyski BGŻ BNP Paribas wzrosły w rok o kilkaset procent

Zyski BGŻ BNP Paribas wzrosły w rok o kilkaset procent

Fot. materiały prasowe BGŻ BNP Paribas

Aż o 487 proc. więcej zarobił BGŻ BNP Paribas w porównaniu z 2015 rokiem - wynika z opublikowanego raportu finansowego. Bank w ostatnim czasie przechodził jednak poważne zmiany organizacyjne związane z integracją m.in. Sygma Banku, co zniekształca obraz.

BGŻ BNP Paribas w całym 2016 roku zarobił z tytułu odsetek (głównie od udzielonych kredytów) ponad 1 mld 826 mln zł. To o blisko 400 mln zł więcej niż rok wcześniej. Również poprawę wyników notuje, choć w mniejszej skali, w przypadku pobieranych opłat i prowizji. Dały bankowi 493 mln zł wobec 422 mln w 2015 roku.

Powyższe kwoty mają głównie charakter księgowy. Jeśli uwzględnić szereg innych kwestii takich jak pozostałe przychody, podatki i koszty działalności okazuje się, że "na czysto" bank zarobił 76,86 mln zł. To prawie 6-krotnie większy zysk niż wypracowany rok wcześniej. Wyniósł wtedy 13,29 mln zł.

To ogromna różnica, ale możliwości porównywania wyników w tych latach zaburzają pewne zdarzenia jednorazowe, które zniekształcają cały obraz. Jak podkreślają sami przedstawiciele banku, na wyniki w ostatnich latach wpływ miały koszty integracji Banku BGŻ, BNP Paribas Banku Polska oraz Sygma Banku Polska.

Jak podaje bank, eliminując wpływ kosztów wydarzeń związanych z połączeniem, zysk netto byłby wyższy, bo na poziomie 223,8 mln zł, ale zwiększyłby się też wynik sprzed roku. Tym samym poprawa byłaby nie kilkuset procentowa, a jedynie 24 proc.

"Wyniki za 2016 rok dają nam solidną podstawę, by w 2017 skupić się na realizacji strategii, której aktualizację ogłosiliśmy w ubiegłym roku - podkreśla prezes Tomasz Bogus. - Chcemy być najbardziej skoncentrowanym na kliencie bankiem w Polsce. Dążymy do tego, by być uniwersalnym i zintegrowanym, w pełni mobilnym bankiem lokalnym o globalnym zasięgu, który wspiera klientów korporacyjnych w ich zagranicznej ekspansji dzięki wykorzystaniu potencjału Grupy BNP Paribas.

Za słowami mają iść realne działania i efekty. Na konferencji prasowej poświęconej wynikom za 2016 rok prezes Bogus zapowiedział, że w 2017 roku będą one "istotnie wyższe".

- Zakończyliśmy proces integracji i w 2017 roku nie będziemy ponosili już tych kosztów. Widoczne będą natomiast efekty synergii - podkreślił szef BGŻ BNP Paribas.

Na koniec grudnia kredyty i pożyczki brutto udzielone klientom miały wartość 58,08 mld zł, co oznacza ich wzrost o 5,1 proc. Jedna trzecia tej kwoty przypada na zobowiązania firm. Reszta to kredyty i pożyczki klientów indywidualnych. W tym kredyty hipoteczne to niemal dokładnie 15 mld zł.

Łączna wartość aktywów BGŻ BNP Paribas to 72,31 mld zł na koniec 2016 roku wobec 65,37 mld na koniec 2015 roku.

finanse, kredyty, bankowość, bgż bnp paribas
ISB
Czytaj także
Polecane galerie
Gość
2017-03-16 16:11
Nie zarobiły tylko oskubały oczywiście bezkarnie
Lola
2017-03-16 13:37
Nie ma to jak przedstawić żałosne wyniki kreatywnie. Połączenie 3 Banków , a wynik gorszy niż jak był 1.