Notowania

banki
24.04.2018 09:40

BZ WBK udzielił mnóstwo kredytów hipotecznych. Mimo tego zyski są niższe

Zarząd BZ WBK podsumował wyniki za pierwszy kwartał 2018.

Podziel się
Dodaj komentarz
(REPORTER)
Zarząd BZ WBK podsumował wyniki za pierwszy kwartał 2018.

Bank Zachodni WBK może się pochwalić dużym wzrostem nowo udzielonych kredytów hipotecznych. W trzy miesiące uruchomił kredyty na kwotę 1,6 mld zł. Mimo tego zyski banku spadły. W rok o blisko 15 mln zł.

BZ WBK w pierwszym kwartale wypracował 438,73 mln zł zysku netto. To oznacza spadek o 3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku, gdy bank zarobił 453,04 mln zł. Co więcej, to już trzeci kolejny kwartał, w którym zyski spadają.

Nie przejmują się tym jednak inwestorzy. Świadczy o tym m.in. wzrost notowań akcji banku na giełdzie w Warszawie. Analitycy spodziewali się bowiem minimalnie gorszych wyników. Średnia prognoz ośmiu biur maklerskich ankietowanych przez PAP sugerowała zysk na poziomie 432 mln zł.

Obserwuj bieżące notowania akcji BZ WBK

Bank zarobił mniej, mimo rosnących przychodów z tytułu odsetek i prowizji. Z odsetek BZ WBK ściągnął 1 mld 389 mln zł wobec 1 mld 254 mln zł rok wcześniej. Z kolei prowizje przyniosły wpływy w wysokości 515 mln zł, podczas gdy przed rokiem było to 475 mln zł.

Dochody ogółem przekroczyły 2 mld zł i były wyższe o 8,3 proc. rok do roku. Gdzie więc leży problem w niższych zyskach? Chodzi o koszty. W tym samym czasie zwiększyły się o 12,1 proc. do 971 mln zł. W tym koszty pracownicze wzrosły o 3,4 proc.

Negatywnie na ostateczny wynik wpłynęły też wyższe odpisy netto z tytułu utraty wartości należności kredytowych. Od stycznia do marca wyniosły 223 mln zł wobec 145,5 mln zł rok wcześniej.

Cały portfel brutto kredytów hipotecznych udzielonych przez BZ WBK ma wartość 35,5 mld zł. Bank może się pochwalić dużym zainteresowaniem klientów. W pierwszych trzech miesiącach uruchomił kredyty hipoteczne na kwotę 1,6 mld zł, co oznacza wzrost aż o 22,2 proc. w skali roku.

Morawiecki kłamie? "Z dokumentów wynika, że BZ WBK udzielał kredytów frankowych"

"W omawianym okresie zarejestrowano znaczną liczbę wniosków o kredyt hipoteczny z dofinansowaniem wkładu własnego w ramach ostatniego etapu programu Mieszkanie dla Młodych, zapewniając sobie udział w tym segmencie rynku na poziomie 26 proc." - czytamy w komunikacie.

BZ WBK jest trzecim co do wielkości bankiem w Polsce. Jego aktywa przekraczają 157 mld zł. Ustępuje tylko PKO BP i Pekao. Właścicielem banku jest hiszpański Banco Santander, do którego należy prawie 70 proc udziałów.

Wszystko wskazuje na to, że wkrótce szyld Santandera zastąpił szyldy BZ WBK. Akcjonariusze Banku Zachodniego WBK zdecydują 16 maja o zmianie nazwy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: banki, bz wbk, giełda, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-04-2018

CarniI jeszcze im mało Pewnie prezes banku się żali bo ma jakiś procent z zysku

24-04-2018

jaMieszkanie można kupić. Nawet na kredyt. Potrzeba trochę rozsądku i chłodnej kalkulacji. Wszystko zależy od ceny i lokalizacji. Ważna jest relacja … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (2)