Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Dywidendy banków. KNF zaleca wstrzymanie wypłaty w mBanku

Dywidendy banków. KNF zaleca wstrzymanie wypłaty w mBanku

Fot. Bartosz Wawryszuk

Prawie 1,22 mld zł zysku miał mBank w 2016 roku. Część z tej kwoty mogłaby zostać przeznaczona do podziału między posiadaczy akcji banku, ale Komisja Nadzoru Finansowego zaleca pozostawienie całej tej kwoty w kasie. Podobne rekomendacje w ostatnim czasie otrzymało kilka innych banków.

mBank otrzymał z KNF indywidualne zalecenie zwiększenia funduszy własnych poprzez zatrzymanie całości zysku wypracowanego w 2016 roku. W związku z tym zarząd i rada nadzorcza zarekomendowały akcjonariuszom nie wypłacanie dywidendy.

W związku z zaleceniami zarząd mBanku zgłosił uchwałę, zgodnie z którą 20 mln zł zysku trafi na fundusz ogólnego ryzyka, a pozostała część w kwocie 1 mld 199 mln 339 tys. 249 zł i 57 gr pozostanie "niepodzielona". Głosowanie akcjonariuszy w tej sprawie zaplanowane jest na 30 marca.

To już kolejny bank, któremu KNF radzi nie wypłacać zysków. Poprzednio ten sam komunikat otrzymały: BZ WBK, PKO BP, BGŻ BNP Paribas oraz ING Bank Śląski. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

mBank ma w swoim portfelu wiele walutowych kredytów hipotecznych. To m.in. z tego powodu powinien budować swoje kapitały. Wartość wszystkich (nie tylko walutowych) kredytów i pożyczek na koniec ubiegłego roku wyniosła netto 81,76 mld zł. Łącznie z usług tej instytucji korzysta około 5 mln 347 tys. 900 klientów. Bank obsługuje też prawie 21 tys. firm.

mBank (dawniej BRE Bank) należy do czołówki banków działających w naszym kraju. Nie jest to jednak polski bank - strategicznym akcjonariuszem jest niemiecki Commerzbank, do którego należy prawie 70 proc. udziałów. Zarządza aktywami o wartości 134 mld zł. Pod względem kapitalizacji, czyli wartości rynkowej banku (16 mld zł) plasuje się na szóstym miejscu wśród trzynastu podmiotów sektora notowanych na warszawskiej giełdzie.

finanse, bankowość, KNF, mbk, podział zysku, dywidenda mbank, akcje mbanku
ISB
Czytaj także
Polecane galerie
slawpol
2017-03-14 17:39
Buraki w biedronce są mądrzejsze od frankowiczów. Sami brali kredyty w fran...bo mieli większą zdolność kredy...ą Starczyło na mieszkanie lub dom. Do Tego Nowe Auto bo muszę się pokazać jaki cham się wprowadza, Pełen Wypas w Chacie bo rodzinka musi widzieć na co mnie stać.
JESTEŚCIE ŻAŁOŚNI PSEŁDO FRANKOWICZE (FRAJERZY) BARDZO WAM DOBRZE!!!!!!!!!
GRATULUJE WSZYSTKIM BANKOM ZAROBIONYCH DYWIDEND BRAWOOOOOOOOOOOOO!!!!
ja
2017-03-14 16:53
Banki to biznes i chcą zarabiać. Nie zawsze są jednak w porządku względem klienta. Czasem wykorzystują jego niewiedzę. Słyszeliście o książce "Emeryytura nie jset Ci potrezbna"? Jest o zarządzaniu pieniędzmi, by ludzi przygotować do radzenia sobie z finansami i zachęcić do dbania o nie. By uwierzyli, ze mimo ograniczonych zasobów (pieniędzy) można zbudować majątek, a nawet wolność finansową.
ee
2017-03-14 09:54
Te dywidendy to banki zarobiły na frankowiczach. te środki powinny być zajęte i zabezpieczone przez prokuraturę bo powstały w wyniku przestęp[stwa i oszustwa!!!
Pokaż wszystkie komentarze (6)