Notowania

wyniki
08.02.2018 10:05

Rosną zyski mBanku. Przebiły prognozy ekspertów

Rozkręca się sezon publikacji wyników finansowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Strozyk/REPORTER)
Władze mBanku zaprezentowały najnowsze statystyki.

Końcówka 2017 roku była dla banków dobrym okresem. Potwierdzają to najnowsze wyniki mBanku, który zarobił "na czysto" w trzy miesiące ponad 311 mln zł. Przebił zarówno wynik z poprzednich okresów jak i prognozy ekspertów. Efektem jest m.in. wzrost cen akcji na giełdzie.

Rozkręca się sezon publikacji wyników finansowych. Za nami już m.in. bardzo dobre wyniki banków. Historycznym zyskiem chwalił się BZ WBK. Nieźle wypadły też statystyki ING i Millennium. W czwartek karty odkrył też mBank. Pochwalił się nie tylko wyższymi zyskami niż rok wcześniej, ale też pobiciem prognoz analityków.

Zysk netto przypadający na akcjonariuszy mBanku w okresie od października do grudnia wyniósł 311,6 mln zł. To o 6,9 proc. więcej niż w trzecim kwartale oraz o 6,5 proc. więcej niż przed rokiem.

O pozytywnym przyjęciu najnowszych wyników świadczy m.in. zachowanie inwestorów giełdowych, którzy po publikacji podbili cenę akcji mBanku. O poranku była to jedna z najmocniejszych spółek w prestiżowym indeksie WIG20. Notowania banku po godzinie od startu sesji na GPW rosły o 1,3 proc. Nabywców znalazły w tym czasie papiery opiewające na ponad 2 mln zł.

Obserwuj bieżące notowania akcji mBanku

Taka reakcja na giełdzie wynika nie tylko z faktu poprawy wyników, ale przede wszystkim z pobicia prognoz. Wszyscy spodziewali się kwartalnego zysku na poziomie około 302 mln zł, a więc o 9 mln zł mniejszego. Tyle wyniosła bowiem średnia typowań jedenastu biur maklerskich ankietowanych przez PAP. Poszczególne prognozy wahały się od 291 do 328 mln zł.

Choć na poziomie zysków wszystko wygląda dobrze, nie w każdym elemencie mBank może się pochwalić poprawą. Wzrost wyniku z tytułu odsetek od kredytów i depozytów o 3,6 proc. zrekompensowały spadki z tytułu opłat i prowizji o 9 proc.

"Wynik z tytułu prowizji obniżył się z związku z niższymi przychodami z tytułu kart płatniczych i działalności maklerskiej, a także wyższymi kosztami z tytułu prowizji" - czytamy w raporcie.

Bank chwali się za to znaczącym wzrostem wyniku na inwestycyjnych papierach wartościowych oraz inwestycjach w jednostki zależne w związku ze sprzedażą obligacji.

Najpierw mBank, kto następny? UOKiK szykuje się do kolejnych decyzji

Na przestrzeni ostatnich miesięcy widoczny jest lekki wzrost kosztów działalności banku, które tylko w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku wyniosły 494,5 mln zł. Zarząd zwrócił uwagę na koszty pracownicze wyższe o 0,7 proc., a składają się na nie m.in. wynagrodzenia. Ogółem w mBanku koszty stanowią około 43,3 proc. wszystkich dochodów.

Na koniec roku mBank miał udzielonych netto 84,48 mld zł kredytów i pożyczek. Posiadał też papiery wartościowe o wartości 32,14 mld zł. Klienci indywidualni na różnego rodzaju depozytach mieli 55,7 mld zł.

W sektorze bankowym mBank zajmuje czwarte miejsce pod względem wielkości aktywów. Ma około 5,3 mln klientów indywidualnych i obsługuje blisko 22 tys. firm. Strategicznym akcjonariuszem jest niemiecki Commerzbank, do której należy prawie 70 proc. udziałów. Cały 2017 rok bank zakończył z zyskiem na poziomie 1 mld 91 mln zł. Rok wcześniej zarobił 1 mld 219 mln zł.

Tagi: wyniki, mbank, giełda, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, najważniejsze, giełda na żywo, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-02-2018

Hmmm[QUOTE] Rosną zyski mBanku. Przebiły prognozy ekspertów [/QUOTE] Co na to polskie władze obawiające się zapaści w wyniku egzekwowania prawa związanego … Czytaj całość

08-02-2018

ggwTo już wiemy które banki najbardziej kantują swoich klientów. Ciekawe jakie wyniki mają banki które wkręciły klientów w kredyty pseudowalutowe albo w … Czytaj całość

08-02-2018

aserNic dziwnego ze tysiace ludzi odeszło z pisowskiego PKO i wybrało Mbank . 14 mln zł na WOŚP to był strzał w dziesiątkę . Brawo Mbank , do piekła PKO .

Rozwiń komentarze (11)