Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sankcje wobec Rosji. Rosjanie uciekli z 34 miliardami rubli

0
Podziel się:

Wartość rubla w stosunku do euro i dolara wciąż utrzymuje się na bardzo niskim poziomie.

Sankcje wobec Rosji. Rosjanie uciekli z 34 miliardami rubli
(Kacharava/iStockphoto)

Rosjanie zaczęli wycofywać pieniądze z banków. Jak informuje agencja RBK, tylko w _ Sberbanku _indywidualni klienci zabrali ze swoich kont oszczędnościowych prawie 34 miliardy rubli, to jest około trzy miliardy złotych.

Dziennik _ Wiedomosti _, analizując sytuację doszedł do wniosku, że przyczyną odpływu wkładów jest oprocentowanie, które prawie pokrywa się z inflacją. Gazeta przypomina, że _ Sberbank _ jest na liście instytucji finansowych, objętych zachodnimi sankcjami.

_ Bank odcięty od zagranicznych inwestorów, musi teraz szukać nowych możliwości na wewnętrznym rynku _ - dodaje dziennik. Rosyjskie media zauważają, że na bardzo niskim poziomie wciąż utrzymuje się wartość rubla, w stosunku do euro i dolara.

Zdaniem ekspertów, na razie nie dostrzeżono oznak paniki, ale w dłuższej perspektywie przed kantorami mogą zacząć ustawiać się długie kolejki.

Rubel rekordowo tani

Kurs dolara wobec rubla na Moskiewskiej Międzybankowej Giełdzie Walutowej w poniedziałek po raz pierwszy w historii przekroczył psychologiczny próg 40 rubli za dolara. Za jednego dolara płacono 40,05 rubli.

Po interwencji Banku Rosji, który rzucił na rynek 700 mln dolarów, kurs spadł do 39,98 rubli za 1 dolara. W piątek na zamknięciu za jednego dolara płacono 39,96 rubli. W dniu tym również interweniował Bank Rosji - kwota interwencji też wyniosła 700 mln dolarów.

Rubel stracił na wartości także wobec euro - za 1 euro płacono 50,14 rubli, tj. o 20 kopiejek więcej niż w piątek.

Według rosyjskich analityków obecne gwałtowne osłabienie rubla jest wynikiem trwającego spadku cen ropy naftowej na rynkach światowych, niedoboru walut na rosyjskim rynku będącego skutkiem sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję przez kraje zachodnie z powodu jej agresywnej polityki w stosunku do Ukrainy, a także pomyślnych danych dotyczących gospodarki USA, wzmacniających dolara wobec wszystkich walut.

Cena ropy Brent spadła z 94 dolarów za baryłkę do 91,6 dolarów. Od początku roku ten gatunek ropy potaniał o 17 proc. Ropa jest głównym źródłem wpływów walutowych Rosji.

W IV kwartale rosyjskie banki i koncerny muszą spłacić wierzycielom zagranicznym 55 mld dolarów z tytułu rat kapitałowych i odsetek od zaciągniętych kredytów. Obecnie praktycznie jedynym źródłem walut na rosyjskim rynku jest Bank Rosji.

Eksporterzy ograniczyli sprzedaż walut do niezbędnego minimum, gdyż sami potrzebują dolarów i euro do regulowania własnych zobowiązań.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)