Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Największy rosyjski bank zamknie oddziały w kilku krajach w Europie. Winne sankcje

Największy rosyjski bank zamknie oddziały w kilku krajach w Europie. Winne sankcje

Placówka Siberbanku w Budapeszcie Fot. Radoslaw Salek/CC/Flickr
Placówka Siberbanku w Budapeszcie

Sbierbank, największy rosyjski bank detaliczny, planuje zamknięcie swoich oddziałów w kilku krajach europejskich - poinformował w piątek szef tej instytucji German Gref. Przyznał on też, że działalność w krajach europejskich jest trudna w warunkach sankcji.

"Z szeregu krajów będziemy się wycofywać" - powiedział Gref w telewizji informacyjnej Rossija24. Szef Sbierbanku nie wyjaśnił, których konkretnie państw dotyczy ta decyzja.

Gref zapowiedział, że Sbierbank będzie optymizował pracę swojego biura środkowoeuropejskiego, i dodał: "ogółem praca w Europie jest nadzwyczaj ciężka w warunkach sankcji". Ocenił, że bank odczuwa presję ze strony europejskiego regulatora.

- Choć jesteśmy w Europie niewielkim bankiem, zostaliśmy włączeni do systemowo ważnych, pod bezpośrednią kontrolę i nadzór Europejskiego Banku Centralnego. To oczywiście bardzo poważnie utrudniło życie małego banku - mówił Gref.

Nikomu nie zależy na bankructwie Rosji

Sbierbank działa w Europie Środkowej jako grupa bankowa Sberbank Europe, której główna siedziba mieści się w Wiedniu. Spółce podlegają banki córki m.in. na Węgrzech, w Niemczech, Chorwacji, Słowenii, Czechach, Bośni i Hercegowinie i Serbii.

W 2014 roku rosyjski Sbierbank został objęty unijnymi sankcjami dotyczącymi rosyjskiego sektora finansowego w związku z kryzysem ukraińskim.

Z Moskwy Anna Wróbel

banki, konflikt, rosja, sankcje, świat, siberbank
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Felek
2017-09-24 00:30
Pozamykają Europejskie i przede wszystkim Amerykańskie banki w Rosji i wtedy zobaczą kto jest bardziej stratny.
cymbał
2017-09-23 08:15
Myndrek rządzi to i są skutki.