Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Widać efekty podwyżek stóp procentowych. "Duże negatywne zaskoczenie"

334
Podziel się:

Na początku lipca Rada Polityki Pieniężnej dziesiąty raz z rzędu podniosła stopy procentowe. Spodziewane są kolejne podwyżki, co dla kredytobiorców oznacza, że jeszcze bardziej wzrosną ich raty. A także, że jeszcze trudniej będzie można uzyskać nowy kredyt. Działania RPP przynoszą oczekiwane efekty - pisze "Rzeczpospolita".

Widać efekty podwyżek stóp procentowych. "Duże negatywne zaskoczenie"
Premier Mateusz Morawiecki z lewej, a obok Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego (East News, Jacek Dominski REPORTER)

Z ostatnich badań ankietowych prowadzonych cyklicznie przez NBP wynika, że banki w III kwartale spodziewają się spadku popytu w zasadzie na wszystkie kategorie kredytów. "To duże negatywne zaskoczenie" - wskazuje "Rz".

Co prawda zainteresowanie kredytami hipotecznymi maleje od dłuższego czasu. Banki spodziewają się znaczącego spadku popytu na kredyty konsumpcyjne dla gospodarstw domowych oraz kredyty długoterminowe dla firm. Zarówno małych, jak i dużych przedsiębiorstw.

Hamowanie akcji kredytowej to efekt - jak mówią ekonomiści, m.in. z ING Banku Polskiego oraz Credit Agricole - podwyżek stóp procentowych, co przekłada się na mniejszą zdolność kredytową Polaków, a także pogarszającej się koniunktury gospodarczej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Greenpact - rozmowa z Filipem Bittnerem

Akcja kredytowa hamuje, a to zły znak

Wyhamowanie akcji kredytowej jest jednym z celów podwyżek stóp procentowych na drodze do opanowania szalejącej inflacji, która ostatnio zatrzymała się na poziomie 15,5 proc. Ma to jednak też drugą stronę medalu.

– Wyniki badań sektora kredytowego malują polską gospodarkę w ciemnych barwach – oceniają cytowani przez "Rzeczpospolitą" ekonomiści Banku Pekao SA. – Zwłaszcza jeśli chodzi o perspektywy inwestycji prywatnych, nie tylko tych mieszkaniowych, ale też przedsiębiorstw. Tak głębokiego braku potrzeb w zakresie kredytowania inwestycji nie widziano od wiosny 2020 r. – zauważają.

Ekonomiści podkreślają, że zaostrzenie polityki monetarnej przez NBP spełnia swoje zadane. Ograniczono w ten sposób skłonności do wydatków w gospodarce, by inflację obniżyć. Negatywnym skutkiem tego jest jednak spowolnienie gospodarcze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
kredyty
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(334)
WYRÓŻNIONE
Krzysiu
2 lata temu
Przyjdą wybory a Pisowcy dalej będą na baranów głosować po cichu bo Rząd im daje wakacje kredytowe,500plus.Emerytom 13stki a co niektórym 14stki.A nie widzą tego że inflacja jest tak duża że 13,14stki i 500plus mogą sobie wsadzić w rzyć,bo jest gorzej jak było.
Gosia
2 lata temu
Dlaczego nie napiszecie w artykule, że ludziom uczciwie pracującym i spłacającym kredyt brakuje na jedzenie i opłaty? Dlaczego za nieudolny rząd my pracujący i przedsiębiorcy mamy płacić? Piszecie o podwyżce stóp jak gdyby to było coś dobrego. Może trochę rzetelności.
Fds
2 lata temu
Najpierw mówią nos maskę i dezynfekuj się by covidu nie zlapac potem mówią że przez to zniszczylismy sobie odporność , teraz że trzeba podnosić stopy % i utrudnić branie kredytu a to znów sprawi zastój gospodarczy i bezrobocie więc ?
NAJNOWSZE KOMENTARZE (334)
Szczęśliwy
2 lata temu
Jak zwykle, to nie ich wina. To pandemia, wojna, putininflacja. Najważniejsze że oni i ich znajomi są zabezpieczeni. W tej chwili sami się pogubili w tym co robią
Mercia
2 lata temu
Brawo oni!!!!!Niestety nie tędy droga!!!!! Zabili gospodarkę w ten sposób!!!!!
Emeryt
2 lata temu
15,5% to za duża inflacja. Nie do przyjęcia. Stopy dawno powinny być 8%.
§........
2 lata temu
Ciemnota upokorzyla nie jeden narod,przykladow jet bez liku.
§........
2 lata temu
To wszystko bylo do przewidzenia,zeby rozdawac,trzeba zarobic,a nie rozdawnictwo na kredyt.
...
Następna strona